Wielkanocny stół powienien być odświętny i barwny

2011-04-20 16:37:41 (ost. akt: 2011-04-20 16:39:44)

Aby śniadanie wielkanocne zyskało odpowiednią oprawę, zadbajmy nie tylko o potrawy świąteczne, ale też o odpowiednią oprawę stołu, wokół którego zgromadzą się biesiadnicy.

Przy dekorowaniu wielkanocnego stołu postawmy na pełną umiaru prostotę i unikajmy przesytu

Przy dekorowaniu wielkanocnego stołu postawmy na pełną umiaru prostotę i unikajmy przesytu

Autor zdjęcia: Archiwum

Wielkanocy stół powinien kojarzyć się ze świeżością niesioną przez słoneczne, wiosenne dni. Podstawą stołowej aranżacji jest zwykle obrus — lekki, najlepiej lniany, zazwyczaj biały. Coraz częściej pojawiają się jednak obrusy błyszczące, ozdobione kryształkami, cekinami i ornamentami.

Zastawa modna i ciekawa
Kolejnym krok to dobranie zastawy. Najbardziej elegancka będzie tradycyjna biała i gładka, modne stają się natomiast naczynia obwiedzione platynowymi lub srebrnymi paskami. Ciekawą propozycja może być też zastawa w stylu country, ceramiczna, w kolorze lawendy czy ecru.
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć kwiatów, by cieszyły oczy po długiej zimie. Są to przede wszystkim tulipany, hiacynty, storczyki. Wazony z nimi stawiamy też w innych miejscach domu, tworząc wiosenną atmosferę. Bardzo smacznym pomysłem jest „ubranie“ świątecznych jajek. Możemy obwiązać je atłasową kokardą lub pomalować na jeden, mocny kolor nawiązujący do motywu przewodniego na stole.

Świątecznie, ozdobnie, ale z umiarem
Tradycyjnymi symbolami Wielkanocy są kurczaczki, zajączki, jajeczka. Mogą być szklane, ceramiczne, kryształowe, dużym powodzeniem cieszą się także ozdoby drewniane. Dekoracje umieszczamy na stole, wieszamy w oknie czy na domowych kwiatach. Tej wiosny bawimy się kolorami, tworząc aranżacje pełne ciepła i emocji.
Przy dużej liczbie ozdób nietrudno o przesyt, dlatego zwracajmy uwagę na kolory i nie łączmy ich ze sobą zbyt wielu. Najlepiej wybierzmy maksymalnie trzy barwy i na nich bazujmy, dobierając świąteczne dekoracje. Musimy również zdecydować, czy głównym elementem ozdobnym na stole będzie obrus, czy zastawa. Jeżeli bogato zdobiony obrus — zastawa powinna być gładka i prosta. Jeśli zaś zdecydujemy się na zastawę dekoracyjną, kładziemy pod nią biały obrus bez żadnych dodatków.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB