Nie ma znaczenia, czy chcesz tylko odświeżyć ściany czy też zrobić generalną przemianę — przygotować się musisz. Zacznijmy od oszacowania kosztów Tylko w ten sposób będziesz wiedzieć czy dzieło odnowienia się powiedzie bez zrujnowania domowego budżetu.
Remont kuchni to nie tylko okazja do odświeżenia czy zmiany stylu wnętrza, to również metoda na unowocześnienie całej przestrzeni.
Teraz zapowiedziane pytania. Spróbujmy na nie odpowiedź. Czy kuchnia wymaga wymiany mebli razem ze sprzętem AGD, czyli rewolucja czy lifting?
Bo być może wystarczy tylko zmiana uchwytów, blatów lub wymiana niektórych, zepsutych urządzeń.
Jeśli ma być rewolucja warto od razu rozejrzeć się za sprawdzoną ekipą remontową. Następnie musimy oszacować, ile pieniędzy możemy wydać na naszą wymarzoną kuchnię. Pamiętajmy, że podczas remontu zawsze pojawiają się tzw. nieprzewidziane wydatki, dlatego lepiej dodać do budżetu co najmniej kilkaset złotych, które przeznaczymy właśnie na ten cel.
W przypadku gruntownego remontu, po obliczeniu środków finansowych, jakimi dysponujemy, a także uwzględnieniu zakresu prac, przechodzimy do sporządzenia projektu.
Podstawą jest dobre rozplanowanie wnętrza – tak, by blaty, fronty i urządzenia nie tylko tworzyły estetyczną całość, ale też zapewniały ergonomię pracy — podpowiada Jerzy Kwiatek, właściciel studia mebli kuchennych.
— Dobrze zorganizowana przestrzeń umożliwia swobodne korzystanie z urządzeń, zabezpiecza przed nadmiernym dźwiganiem i przemierzaniem dużych odległości podczas gotowania. Za pomocą rysunku — rzutu wnętrza można wedle wymagań dopasować gabaryty, wysokość oraz system otwierania szafek i szuflad, a także usytuowanie sprzętów AGD — dodaje nasz ekspert.
Teraz pora na fachowców, którzy zajmą się malowaniem, położeniem płytek na ścianie i podłodze czy doprowadzeniem wszystkich przyłączy. Do tego kroku możemy przejść dopiero po opracowaniu wstępnego projektu przez architekta. Z pewnością zaproponuje on optymalne rozwiązania, które mogą wiązać się np. z nietypowym ułożeniem płytek czy zmianą miejsc przyłączenia wody i prądu. Po konsultacji z architektem i fachowcami, zajmującymi się wykończeniem wnętrza, możemy sporządzić szczegółową listę zakupów — tak, by za pierwszym razem kupić większość materiałów. Niektóre sieci oferują wygodną platformę on-line — konfigurator, za pomocą którego cały asortyment zamówić przez Internet.
Zanim wpuścimy do domu fachowców, którzy przeprowadzą kuchenną rewolucję, warto wykonać kosztorys i projekt. Dopiero wtedy możemy oczekiwać spektakularnych efektów remontu.
Dużą część naszego budżetu pochłonie koszt urządzeń AGD i akcesoriów wyposażenia wnętrz, dlatego ich zakup warto rozważyć w jednym miejscu. — Możemy wtedy liczyć na korzystne ceny, bowiem niektóre sieci, w porozumieniu w najlepszymi producentami i dystrybutorami oferują urządzenie całej kuchni w jednym miejscu — podpowiada Tomasz Bytnar, ekspert producenta urządzeń AGD i RTV.
— Dla większości klientów to spore ułatwienie — zakupić płytę grzewczą, lodówkę, okap i zlew, ale jednocześnie baterie, oświetlenie, stół, krzesła i dodatki. Wybierając AGD nie kierujmy się jedynie innowacyjnością — koniecznie sprawdźmy długość gwarancji i dostępność punktów serwisowych — radzi nasz ekspert.
Na końcu, jak zawsze, same przyjemności, czyli dobór dodatków — pamiętajmy, że to one podkreślają urok wnętrza i nadają mu prawdziwego stylu. Kr
Tomasz Bytnar, ekspert producenta urządzeń AGD i RTV
Pamiętajmy jednak o optymalnym podziale wnętrza na pięć stref: gotowania, przygotowywania posiłków, zmywania, przechowywania oraz strefę zapasów żywności. Według tej zasady dobierajmy układ mebli oraz wszelkie urządzenia AGD i akcesoria – dodaje.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez