Wykonaj sam dekoracje i naczynia z betonu

2017-11-06 06:44:03 (ost. akt: 2017-11-03 10:47:34)
Wykonaj sam dekoracje i naczynia z betonu

Autor zdjęcia: Baumit

W czasach, kiedy na listach przebojów królowała piosenka “W domach z betonu”, beton rzeczywiście niezbyt dobrze się kojarzył. Jednak tamte czasy dawno minęły zabierając ze sobą siermiężną technologię. Obecny beton jest ładny, plastyczny i można z niego wykonać kilka ciekawych ozdób.

Czasy, kiedy beton był kojarzony wyłącznie z budynkami i pomieszczeniami w stanie surowym minęły bezpowrotnie. Od wielu sezonów projektanci i architekci traktują go na równi z drewnem, szkłem, metalem czy innymi materiałami, które świetnie sprawdzają się w urządzaniu wnętrz mieszkalnych, biurowych.
Ale ta mieszkanka cementu i kruszywa sprawdza się doskonale nie tylko na ścianach, podłogach czy blatach – to również bardzo dobry materiał do wykonania własnych dekoracji, naczyń, użytecznych drobiazgów.

Robimy plastyczną mieszankę


Każdy sobie poradzi z betonem. Potrzebny jest tylko pojemnik, woda, nożyczki, coś do mieszania i rękawiczki.
Po beton idziemy... nie, nie na budowę, tylko do sklepu budowlanego albo zaglądamy do internetu. Są na rynku gotowe mieszanki przeznaczone do wykonywania drobnych robót betoniarskich i naprawczych oraz elementów tzw. małej architektury. Taki proszek wystarczy zmieszać z wodą według instrukcji podanej na opakowaniu, by po chwili zrobić świecznik, misę, magnesy czy uchwyty do szafek.

Betonowy świecznik


Do zrobienia takiego świecznika, oprócz mieszanki betonu, potrzebny będzie karton po mleku.
W jednej ze ścianek wycinamy trzy lub cztery okrągłe otwory o średnicy odpowiadającej podłużnym świeczkom. Następnie przez jedną z dziurek wlewamy beton tak, by pomiędzy jego powierzchnią a ścianką kartonu z otworami zostało kilka milimetrów przestrzeni. Później w otworach umieszczamy świeczki i pozostawiamy całość do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest usunięcie kartonu — najlepiej z pomocą ostrego nożyka do papieru.

Można też wykonać bardziej dekoracyjną wersję. Tu za pojemnik posłużą nam papierowe kubki w dwóch rozmiarach albo sztywne tuby. Te o większej średnicy od wewnątrz wyklejamy posmarowaną klejem lub wazeliną koronkową taśmą, którą bez trudu dostaniemy w pasmanterii. Następnie wlewamy do niego warstwę betonu — to, na jaką wysokość, zależy od tego, jak głęboko chcemy „schować” później świeczkę. Po tym wystarczy umieścić mniejszy pojemnik w środku większego, dociążyć go monetami lub kamykami, by nie zmienił położenia i ostrożnie dolać betonu. Po jego wyschnięciu pozbywamy się papierowych foremek i gotowe.

- Wielbicieli nietypowych kształtów powinna zainteresować betonowa misa-świecznik, do której wykonania potrzebny jest zwykły, nadmuchany balon — mówi Aleksandra Gilewska, ekspert producenta chemii budowlanej. — Najpierw wkładamy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu, który dla stabilizacji umieszczamy pomiędzy dwoma kamykami lub innymi ciężkimi i niewielkimi przedmiotami. Na czaszę balonu ręcznie (w rękawiczkach) nakładamy beton — nie musi być równo, chodzi o uzyskanie kształtu misy, ale też interesującej faktury. Kiedy wyschnie balon wystarczy przekłuć, a nasze dzieło pomalować od środka złotą farbą akrylową lub sprayem – będzie świetnie odbijać blask zapalonych świeczek umieszczonych w środku – dodaje nasz ekspert.


Magnesy i uchwyty do szafek


Potrzebne nam będą dodatkowo magnesy, które bez problemu można kupić w sieci lub sklepach dla majsterkowiczów, oraz silikonowa foremka do lodu lub babeczek z przegródkami w dowolnym kształcie. Każdą z nich wystarczy zalać świeżym betonem i umieścić na środku magnesowy krążek. Po wyschnięciu są gotowe, choć można je również pomalować farbami, jeśli mamy taką ochotę.

Uchwyty do szafek robi się bardzo podobnie. Zamiast magnesów, w foremkach umieszczamy po prostu wkręty o rozmiarze pasującym do otworów w meblach.
Jeszcze mydelniczka i kubek na szczoteczki do zębów. Mydelniczkę z łatwością zrobimy zalewając świeżym betonem plastikową podstawkę pod doniczkę, a kubek w taki sam sposób, jak świecznik z koronkowym ornamentem. Wystarczy dobrać odpowiednio wysoką papierową formę – tak, by włożone do betonowego kubka szczoteczki nie wypadały. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB