Drewniany dom z blaszanym dachem

2017-11-08 07:52:05 (ost. akt: 2017-11-03 10:56:50)
Drewniany dom z blaszanym dachem

Autor zdjęcia: Blachotrapez

Czy drewniany dom musi być pokryty wyłupanym z drewna gontem? Oczywiście — nie. Teraz, dzięki otwartym umysłom projektantów i producentów, możemy swojej domy pokrywać gontami... blaszanymi, które świetnie naśladują drewno.

Wielu z nas marzy o własnym domu i najlepiej, żeby był z bali. Naturalne materiały mają swój urok. Wyjątkowy zapach, przytulny charakter i ekologia. Projektując taki dom, z pewnością zatrzymamy się przy wyborze pokrycia dachowego.


Strzecha, gont czy co?


Jakie pokrycie pasuje do drewnianej konstrukcji? No chyba tylko strzecha, gont drewniany lub wióra osikowe. Niestety, są to dość drogie rozwiązania. Poza tym, do ułożenia takiego dachu musimy zatrudnić zawodowego dekarza, który profesjonalnie odwzoruje oryginalną metodę ułożenia takiego dachu. Potem też nie jest lekko. Taki dach trzeba regularnie impregnować i zabezpieczać, aby wytrzymał wieloletnie działanie wody, śniegu, mrozu i słońca.

Blacha imitująca drewno


Od czego jednak mamy otwarte umysły przemysłowych projektantów i producentów? Zainspirowani wyglądem tradycyjnych pokryć, stworzyli gonty blaszane idealnie naśladujące drewnianą strukturę.

– Bez tego rozwiązania cały budynek może stracić rustykalny charakter — mówi Marcin Dyda, ekspert producenta blaszanych pokryć dachowych. — Wzięliśmy to pod uwagę tworząc zaawansowany technologicznie gont blaszany, który do złudzenia przypomina tradycyjne pokrycie drewniane. Jest jednak znacznie bardziej funkcjonalny. Nie wymaga częstej konserwacji, nie porasta mchem w wilgotnych warunkach i nie traci głębi koloru pod wpływem promieni słonecznych — dodaje nasz ekspert.


Trwały i łatwy w montażu


Gont blaszany jest także trwały. Solidna konstrukcja dachu jest wyjątkowo odporna na mechaniczne uszkodzenia. Można też nadać mu dowolną formę i kształt, np. niewielkich drewnianych listewek.

Gon blaszany jest łatwy w montażu, odporny i trwały. No i świetnie imituje drewniane listewki.


Gont blaszany jest też o wiele tańszy niż tradycyjny, drewniany. Dodatkową i istotną zaletą jest łatwość montażu, a później konserwacji.
— Polscy dekarze doskonale znają tę technologię, więc nie ma problemu z montażem. Gont blaszany jest też lekki, nie obciąża konstrukcji budynku. Arkusze blachy łatwo można dopasować do kształtu płaszczyzny, bez względu na to, czy chodzi o skomplikowaną dworkową połać, czy też prosty, nowoczesny spad — wyjaśnia Marcin Dyda.

I wentylacja bez zarzutu


Sposób montażu zapewnia świetną wentylację poddasza. Proponowane pokrycie jest też wszędzie dostępne, co sprawia, że bez problemu, w każdych okolicznościach możemy dokupić dany arkusz i “załatać” ewentualne uszkodzenia w pokryciu. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB