Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dopłaty z MdM

2017-11-28 09:21:52 (ost. akt: 2017-11-23 09:27:08)
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dopłaty z MdM

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie 1 stycznia 2014 roku i zakończy się we wrześniu 2018 roku. Program jest szansą na zakup pierwszego nowego mieszkania, ale także tego z rynku wtórnego. Do tej pory zawarto 89 652 umowy i nadal program cieszy ogromnym zainteresowaniem.

Mieszkanie dla Młodych nie jest pierwszym programem rządowym, który wspierał polskie rodziny. Poprzednikiem MdM był program Rodzina na swoim, który został zakończony pod koniec 2012 r.

Program MdM to szereg systemowych dopłat, z których skorzystać mogą głównie ludzie młodzi, chcący kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny.
Wysokość dopłaty uzależniona jest m.in. od sytuacji życiowej wnioskodawcy, natomiast wysokość wsparcia może zastąpić wkład własny lub go w jakiejś części uzupełnić.

Aby jednak skorzystać z programu, beneficjenci oraz wybrana przez nich nieruchomość muszą spełnić szereg warunków określonych w ustawie. Nie są jednak jakieś bardzo wygórowane warunki. Na pewno warto też wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Program Mieszkanie dla Młodych zakończy się z końcem września 2018 roku. Chętnych jest bardzo dużo, więc specjaliści szacują, że pieniądze mogą się rozejść w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu tygodnia. Trzeba się pospieszyć ze składaniem wniosków.

Co zrobić, aby zdążyć


Przygotowani zacznij już dziś. Zacznij od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. W tym celu odwiedź kilka banków. Jeśli nie masz czasu na chodzenie po bankach, skorzystaj z usług doradcy finansowego, który zazwyczaj bezpłatnie wykona symulacje porównawcze. W ten sposób będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Mając kalkulację (kwotę dostępnego kredytu i własne oszczędności) możesz zacząć szukać mieszkania spełniającego warunki MdM. W Olsztynie większość nowych mieszkań kwalifikuje się do tego programu. Nieruchomość musi spełniać limity powierzchni oraz ceny za metr kwadratowy. Podpisz też ze sprzedającym umowę przedwstępną. Chociaż doświadczenie mówi, że w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego wystarczy umowa rezerwacyjna lub prospekt.

Pamiętaj o sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości oraz ewentualne obciążenia w Księdze Wieczystej. Uczciwy sprzedawca pokaże ci odpowiednie dokumenty, które potwierdzą jego prawo do dysponowania lokalem (prawo zbycia lokalu).

Kolejnym krokiem jest wybór banku, który udzieli ci kredytu hipotecznego z MdM.
Przypominamy też, że wniosek o dofinansowanie z programu MdM nie musi być docelowo zrealizowany w banku, w którym go złożysz. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji masz dwa miesiące na uzyskanie kredytu hipotecznego. W tym czasie możesz zmienić bank, tylko po co? Takie ruchy mnożą jedynie formalności. Ale oczywiście wybór należy co ciebie.

Potrzebne dokumenty


Lista wymaganych dokumentów zależy do naszej sytuacji życiowej i zawodowej, rodzaju nieruchomości oraz wymagań banku. Niektóre banki wprowadziły uproszczone procedury i decyzję o kredycie wydają na podstawie wniosku kredytowego. Natomiast dodatkowe zaświadczenia należy dostarczyć dopiero przy podpisywaniu umowy.

Są jednak i takie banki, które już na wstępie wymagają całej dokumentacji łącznie ze zdjęciami nieruchomości.
Przypominamy też, że niektóre zaświadczenia mają termin ważności 30 lub 60 dni. Ich wydanie też może zająć kilka dni roboczych.
Ostatni ruch — złóż wniosek

Nabór ruszy już 2 stycznia 2018 r. Im szybciej złożysz wniosek – tym większa szansa na otrzymanie dofinansowania. Zatem, zacznij działać już dziś.


W kraju i w Olsztynie


Od 2014 roku do 31 marca 2017 wartość dofinansowania w ramach MdM wyniosła w całym kraju 2,3 mld zł, a łączna wartość kredytów zaciągniętych z państwową pomocą - 15,6 mld. Do końca marca 2017 r. zawarto 89 652 umowy kredytowe w MdM, z czego niecałe 30 proc. to rodziny i osoby z przynajmniej jednym dzieckiem.

Ogromna większość beneficjentów kupowała mieszkania, a nie domy jednorodzinne. 85 571 umów dotyczyło zakupu lokalu mieszkalnego, a tylko 4 081 domu jednorodzinnego. Przeciętne powierzchnia mieszkania kupowanego z dofinansowaniem to 53,86 mkw., a jego cena wynosi 218,2 tys. zł.
Jeśli chodzi o rynek pierwotny w Olsztynie, to w ramach programu MdM od początku jego trwania wypłacono blisko 20 mln zł i blisko 9 mln zł w gminach sąsiadujących z miastem, w tym w I kwartale 2017 r. - odpowiednio 2,6 mln i 2,1 mln.

Analogicznie na rynku wtórnym, od początku programu wypłacono ponad 13 mln zł (Olsztyn) i blisko 1 mln zł w gminach ościennych, w tym w I kwartale 2017 r. - odpowiednio 3,8 mln i 0,3 mln.
Oprac. Kr / źródło: mdmprogram.com
Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB