Przygotuj dom do zimy

2017-12-05 06:00:00 (ost. akt: 2017-11-28 06:29:43)
Przygotuj dom do zimy

Autor zdjęcia: Galeco

Przygotowałeś się do zimy? Oczywiście, że tak. W pogotowiu są ciepła kurtka, czapka, rękawiczki... A co z domem? Nie czekaj na kontrolę nadzoru budowlanego, tylko już dziś zrób co trzeba. Podpowiadamy co zrobić.

Zgodnie z polskim prawem budowlanym zarówno na właścicielach, jak i zarządcach nieruchomości, spoczywa szereg obowiązków, których niedopełnienie skutkować może kontrolą powiatowego nadzoru budowlanego i nałożeniem grzywny.
O czym należy pamiętać szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym?

Na liście zadań znajdziemy chociażby okresowe sprawdzanie stanu okien, kominów i instalacji, a także systematyczne sprzątanie posesji i terenu przed nią. A gdy spadnie śnieg, do obowiązków dodać należy również regularne odśnieżanie.

Zgodnie z rozporządzeniem Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zadaniem właścicieli i zarządców nieruchomości jest niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg, a także zapewnienie jego odśnieżania wraz z pozostałymi elementami elewacji obiektu. Obowiązek obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób przebywających w pobliżu budynku.

Śnieg wcale nie jest lekki. Otóż metr sześcienny świeżego opadu waży od 100 do nawet 200 kg. Im zaś starszy i więcej w nim wody, tym staje się cięższy.
To poważny problem, o którego rozwiązaniu należy myśleć już na etapie projektowania domu.

– Polska podzielona jest na cztery strefy obciążenia śniegiem — przypomina Magdalena Gardyła, ekspert polskiego producenta systemów rynnowych. — W pierwszej, zlokalizowanej na południowym zachodzie kraju, spodziewane obciążenie dachu może wynieść 70 kg/m², w czwartej zaś przypadającej na Suwalszczyznę — ponad 120 kg/m². Są to parametry, które architekt opracowujący projekt musi wziąć pod uwagę — dodaje nasz ekspert.


Innym ważnym czynnikiem wpływającym na obciążenie dachu jest kąt nachylenia połaci dachowej. Nie bez powodu pokrycia domów stawianych w górach są tak bardzo strome. Im większe nachylenie, tym mniejsze zagrożenie stanowi śnieg.

Inaczej jest w przypadku dachów płaskich. Tu śniegu należy pozbywać się ręcznie. Zaniedbanie i doprowadzenie do nagromadzenia się zbyt dużej ilości śniegu może doprowadzić do katastrofy budowlanej.
Jak radzić sobie z problemem zalegającego śniegu i powstającymi na rynnach soplami lodu?

EKSPERT
Fot. Galeco
Magdalena Gardyła, ekspert polskiego producenta systemów rynnowych
Przygotowania domu na przyjście zimy powinniśmy zacząć od sprawdzenia stanu technicznego dachu oraz drożności systemu rynnowego — podpowiada Magdalena Gardyła. — Z osuwającym się śniegiem poradzą sobie płotki przeciwśniegowe, potocznie zwane śniegołapami. Jeśli chodzi o rynny to dopilnujmy by system był całkowicie drożny. Śnieg i lód, zalegające w rynnach i rurach spustowych, to problem powszechnie spotykany zimą w budynkach wielokondygnacyjnych i domach jednorodzinnych. Skutecznym sposobem na zamarzającą wodę w rynnach są kable grzejne, które można montować zarówno wewnątrz orynnowania, jak i pod poszyciem dachowym.

Fot. Galeco

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB