Przygotowałeś się do zimy? Oczywiście, że tak. W pogotowiu są ciepła kurtka, czapka, rękawiczki... A co z domem? Nie czekaj na kontrolę nadzoru budowlanego, tylko już dziś zrób co trzeba. Podpowiadamy co zrobić.
O czym należy pamiętać szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym?
To poważny problem, o którego rozwiązaniu należy myśleć już na etapie projektowania domu.
– Polska podzielona jest na cztery strefy obciążenia śniegiem — przypomina Magdalena Gardyła, ekspert polskiego producenta systemów rynnowych. — W pierwszej, zlokalizowanej na południowym zachodzie kraju, spodziewane obciążenie dachu może wynieść 70 kg/m², w czwartej zaś przypadającej na Suwalszczyznę — ponad 120 kg/m². Są to parametry, które architekt opracowujący projekt musi wziąć pod uwagę — dodaje nasz ekspert.
Jak radzić sobie z problemem zalegającego śniegu i powstającymi na rynnach soplami lodu?
Magdalena Gardyła, ekspert polskiego producenta systemów rynnowych
Przygotowania domu na przyjście zimy powinniśmy zacząć od sprawdzenia stanu technicznego dachu oraz drożności systemu rynnowego — podpowiada Magdalena Gardyła. — Z osuwającym się śniegiem poradzą sobie płotki przeciwśniegowe, potocznie zwane śniegołapami. Jeśli chodzi o rynny to dopilnujmy by system był całkowicie drożny. Śnieg i lód, zalegające w rynnach i rurach spustowych, to problem powszechnie spotykany zimą w budynkach wielokondygnacyjnych i domach jednorodzinnych. Skutecznym sposobem na zamarzającą wodę w rynnach są kable grzejne, które można montować zarówno wewnątrz orynnowania, jak i pod poszyciem dachowym.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez