Fuga może być elementem dekoracji

2017-12-09 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-05 05:45:42)
Fuga może być elementem dekoracji

Autor zdjęcia: Sopro

Końcowym elementem remontu jest zazwyczaj układanie płytek i fugowanie. Prace te są wyzwaniem także dla profesjonalnego wykonawcy. Szczególnie ważna jest fuga, która może być świetnym dopełnieniem całej aranżacji.

Zmieniająca się pogoda i rychłe zakończenie sezonu nie musi pokrzyżować nam planów podczas ostatnich prac budowlanych czy wykończeniowych. Tak zwane szybkie produkty stosowane systemowo, zachowują doskonałe parametry techniczne i pozwalają skrócić czas wykonywania prac z kilkunastu do kilku dni.

Zaprawa fugowa może pełnić dwojaką funkcję — po pierwsze jest elementem wykończeniowym, a po drugie dopełnia kompozycję. Problemem może być wybór odpowiedniego produktu. I tu z pomocą przychodzą zaprawy szybkowiążące, które pozwolą na ekspresowe przeprowadzenie fugowania, bez żadnych strat dla ostatecznego efektu wizualnego.

Etap fugowania, w przypadku prac terminowych, stawia przed wykonawcą cały szereg określonych wymagań. Kluczowa jest tu szybkość działania, przy zachowaniu najwyższej staranności oraz dbałości o każdy szczegół. Pomocne będzie nie tylko doświadczenie glazurnika, ale także odpowiednio dobrana chemia budowlana.

Wśród problemów wykonawczych związanych z fugowaniem, profesjonaliści najczęściej wskazują na długi czas oczekiwania na stwardnienie zaprawy, a także konsystencję, która utrudnia poprawne wbudowanie fugi. Dlatego, przygotowując się do pracy należy postawić na nowoczesne zaprawy, które zapewniają nie tylko walory estetyczne, ale także dadzą gwarancję błyskawicznego oddania realizacji. W ten sposób uszanujemy własny czas oraz oczywiście czas inwestora – wyjaśnia Daria Bielska-Muszalik, ekspert producenta chemii budowlanej.

Dwie godziny — tylko tyle potrzeba, by móc bez obaw wejść na okładzinę, którą wykończono za pomocą np. cementowej, elastycznej, szybkowiążącej zaprawy fugowej. I takiego produktu szukajmy. Natomiast po 12 godzinach można już swobodnie na nią wchodzić czy obciążać.
Jednak szybkość działania to tylko jedna z zalet produktu. Kolejne to duża trwałość oraz pełne bezpieczeństwo.

Fuga sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach i na zewnątrz, na ścianach oraz podłogach, uzupełniając aranżacje z wykorzystaniem płyt ceramicznych, betonowych i z kamienia naturalnego, mozaiki szklanej i konglomeratów. Szukajmy fugi, która nie tworzy osadów wapiennych i ma trwały, nieblaknący pod wpływem promieni słonecznych kolor. Te cechy powinny być opisane na opakowaniu produktu.

Możemy jeszcze poszaleć z kolorem. Paleta 24 kolorów oraz możliwość uszlachetnienia każdego z nich za pomocą srebrnego lub złotego brokatu, nadaje każdej aranżacji niepowtarzalny charakter. Kr

EKSPERT
Daria Bielska-Muszalik, ekspert producenta chemii budowlanej
Po wstępnym związaniu zaprawy, po upływie kilku godzin, zalecamy zwilżenie zaspoinowanej powierzchni czystą wodą np. za pomocy rozpylonej mgiełki lub zmoczonej gąbki, co korzystnie wpłynie na proces utwardzania fugi, zapewnia trwałość barw i wytrzymałość spoiny.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB