Święta, święta, święta!

2017-12-23 08:11:02 (ost. akt: 2017-12-21 08:29:43)

Święta Bożego Narodzenia są chyba najbardziej wyczekiwanym czasem w roku. Nawet ci, którzy na co dzień są zabiegani — zwalniają i poddają się urokowi tego czasu. W oknach mieszkań pojawiają się światełka, a wnętrza zmieniają kolorystkę. Podpowiadamy co jeszcze zrobić, by nasze dekoracje zachwyciły gości i domowników.

Święta, święta, święta!

Autor zdjęcia: Bonami.pl

Prawie każdy dom w okresie świąt pachnie wypiekami, mandarynkami i goździkami. Elementy te tworzą przytulny nastrój i zimowy klimat, również wtedy, gdy brakuje śniegu za oknem. — Pieczenie pierniczków, ubieranie choinki czy nakrywanie do wigilijnego stołu to niezapomniane wspomnienia z dzieciństwa — mówi Joanna Makul, ekspert aranżacji wnętrz. — I choć w dorosłym życiu świąteczny czas przeżywamy już bardziej symbolicznie, to nadal warto pamiętać, jak ważną rolę w budowaniu atmosfery świąt pełnią dodatki. Jeśli nie mamy jeszcze odpowiednich dekoracji, możemy je właśnie teraz kupić w sklepach. Z pewnością oczarują one naszych najbliższych i stworzą w naszych wnętrzach magię Bożego Narodzenia, którą pamiętamy z rodzinnego domu — dodaje nasz ekspert.

Światło w gałązkach, światło w szkle


Kiedy myślimy o grudniowych wieczorach, przed oczami mamy obraz ciepłej, aromatycznej herbaty wypijanej przy kominku. Dla wielu z nas to jedyny okres, w którym zapalamy świece i umilamy sobie chłodne dni rozkoszując się chwilą.

— Światło to jeden z najważniejszych elementów, budujących świąteczną atmosferę. — Pomyślmy o wyjątkowej oprawie — radzi Joanna Makul. — Lampiony i świece doskonale wpiszą się w styl każdego domu. Wybór jest ogromy – od klasycznej elegancji na rustykalnej stylizacji kończąc — dodaje.

Na każdym świątecznym stole powinny się znaleźć świece. Wyeksponowane w świeczniku lub ażurowej szopce przykują uwagę każdego świątecznego gościa. Szukając nowoczesnych rozwiązań, możemy pomyśleć o lampkach ledowych, które dają efekt naturalnego światła. Nie bójmy się tego nowoczesnego designu, który nie wyklucza przytulnego charakteru. Nadal hitem są drobne światełka ukryte w gałązkach jodły. Można je też umieścić w szklanym naczyniu i wówczas będą modną dekoracją, nawiązującą do skandynawskiego hygge.

Kolory, tkaniny


A teraz wyobraźmy sobie bożonarodzeniowy poranek – rozpakowywanie prezentów w otoczeniu ciepłych tkanin i puchatych poduszek… Tak przynajmniej to wygląda w familijnych filmach. Zimowa pogoda za oknem sprzyja świątecznym tekstyliom, takim jak koce w nordyckim stylu czy poszewki wykonane z wełny. Warto więc zwrócić uwagę na świąteczne kolekcje. Nawiązują one kolorami do wzorów, które znamy ze świątecznych swetrów. Renifery, choinki i śnieżynki na ręcznikach, pościeli czy narzucie z pewnością poprawi nam nastrój, gdy za oknem plucha i deszcz .

Leśna chatka w naszym domu


Nie zapominajmy o jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia – iglastym drzewku oraz gałązkach sosny, jodły czy świerku. Na drzwiach możemy zawiesić wieniec ze świerkowych gałązek, a przed drzwiami położyć wycieraczkę ze świątecznymi zdobieniami. Te drobne elementy sprawią, że każdy, kto nas odwiedzi już na progu poczuje się wyjątkowo.

Naturalne elementy wystroju w świątecznym wnętrzu to, obok choinki, także gałązki, zwisające z sufitu lub umieszczone w wazonach. Na parapetach czy komodzie możemy położyć w artystycznym nieładzie małe posrebrzane lub pozłacane gwiazdki, szyszki czy serduszka.
A jeśli za oknem brak śniegu, możemy go sobie „sprowadzić”. — Wieniec z gałązek z czerwonymi owocami, oprószone sztucznym puchem wyglądają jak świeżo przyniesione z lasu. Wieniec taki możemy położyć także na naszym wigilijnym stole — mówi nasz ekspert.

Stół — centrum uwagi


To przy świątecznym stole łamiemy się opłatkiem składamy sobie życzenia. Przy stole także potem spędzamy dużo czasu. Stół skupia wokół siebie rodzinę i przyjaciół. Pomysłów na jego udekorowanie jest tyle, ilu jest biesiadników. Jednak to gospodarz podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą aranżacji.

Modna tradycja


— Choć trendy w aranżacjach świątecznych zmieniają się z sezonu na sezon, tradycyjna dekoracja stołu nigdy nie wychodzi z mody. Nic tak nie podkreśla uroczystego charakteru spotkania jak piękny, śnieżnobiały obrus, który odpowiednio dobrany stanowi doskonałe tło dla podawanych potraw i zastawy.
Wybierając urokliwe i stylowe nakrycie stołu warto zwrócić szczególną uwagę np. na obrusy plamoodporne. Oprócz praktycznego zastosowania, dobrze dobrane stanowić będą piękną ozdobą. Bogactwo dostępnych wzorów, kształtów i rozmiarów pozwoli każdemu dobrać nakrycie, które najlepiej wpisze się w stylistykę wnętrza i co najważniejsze — pozwoli na stworzenie prawdziwie świątecznej atmosfery.

Przygotowując dekorację bożonarodzeniowego stołu możemy postawić na klasyczną biel i tradycyjne wzory obrusów, albo dobrać do nich dodatki, które przełamią minimalistyczny styl i wprowadzą nieco ożywienia. Modne dodatki w kolorze złota i czerwieni urozmaicą subtelne nakrycie stołu dodając mu niebanalnego tonu. Odcienie złota i czerwieni nieodłącznie kojarzą się ze świąteczną, ciepłą atmosferą, dzięki czemu podkreślają przytulny klimat, ale zestawiając je odpowiednio z klasycznym, białym obrusem możemy stworzyć również nowoczesną aranżację stołu.

Dekoracja stołu


O elementy dekoracyjne trzeba zadbać nieco wcześniej. I wcale nie trzeba kupować drogich bibelotów. Wystarczy położyć między talerzami wysuszone plasterki np. jabłka lub laski cynamonu. Nie dość, że ładnie się komponują, to jeszcze pięknie pachną. Jeśli do tego dodamy świątecznie serwetki, świece czy prawdziwą gałązkę świerku — możemy być pewni, że czas spędzony przy takim stole wszyscy będą miło wspominać. Kr / źródło: Bonami

Kilka przykładów
Uniwersalna biel materiału stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. W zależności od dobranych dekoracji, zastawy i świątecznych ozdób możemy wykorzystać biały obrus i nakładkę w kolorze złota tworząc nowoczesną, niebanalną stylizację stołu. Co istotne, można dobrać obrus i nakładkę w tych samych deseniach, co pozwala zachować ich spójny charakter, a dzięki bogatej kolorystyce możemy dowolnie je dopasowywać, wybierając spośród odcieni: bieli, kremowego, złota, ciemnozłotego, czerwieni, pomarańczowego oraz ciemno brązowego. Ich połączenie ograniczone jest wyłącznie wyobraźnią osoby przygotowującej dekorację świątecznego stołu.
Pięknie na świątecznym stole prezentować się będą także obrusy zdobione delikatnymi wzorami, które nadadzą kompozycji wyrafinowanej elegancji podkreślającej odświętny charakter przyjęcia, a przy tym wprowadzą do aranżacji dozę nowoczesności.
Na przykład obrus ozdobiony subtelnym wzorem z połyskującej przędzy. Tak finezyjne zdobienia podkreślają nowoczesny charakter i efektownie komponują się ze świątecznymi dodatkami. Dla miłośników bardziej wyrazistych wzorów idealną propozycją będzie biały obrus z wyhaftowanym motywem świątecznych gałązek utrzymanych w odcieniach szarości. Kr



Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB