Taras drewniany czy kompozytowy?

2018-02-01 06:00:00 (ost. akt: 2018-01-30 13:03:10)
Taras drewniany czy kompozytowy?

Autor zdjęcia: DLH

Luty przeleci, zakwitną przebiśniegi, a twój taras w ruinie. Właśnie teraz jest odpowiedni czas na zaprojektowanie tarasu. Jak się okazuje, najczęściej do jego wykańczania wybieramy deski drewniane oraz kompozytowe.

Taras jest nieodłącznym elementem przydomowej przestrzeni. Dlatego do jego wykończenia powinniśmy wybrać materiały, które odznaczają się jak najwyższą jakością oraz pięknym wyglądem. Kryteria te spełniają deski drewniane oraz kompozytowe. Nie wszystkie jednak produkty spełniają najwyższe normy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze desek, aby nasz taras nie rozleciał po kilku latach używania?

Taras z desek kompozytowych nie dość, że ładnie wygląda, to nawet w otwartej przestrzeni posłuży nam kilkadziesiąt lat.


Tarasowe deski drewniane oraz kompozytowe dają ogromne możliwości aranżacyjne – to prawda. Produkty z drewna wytwarzane są z rozmaitych odmian, przez co odznaczają się zróżnicowanym kolorem oraz rysunkiem.

W ofercie sklepów znajdziemy deski produkowane z rodzimych oraz europejskich odmian drewna iglastego: świerku skandynawskiego, sosny i modrzewia syberyjskiego oraz egzotycznych: ipe, merbau, cumaru, bangkirai, garapa, tatajuba, massaranduba i kempas.

Deski kompozytowe powstałe w procesie technologicznym odznaczają się powierzchnią w jednolitym wybarwieniu oraz szczególnie dobrze prezentują się na nowoczesnych tarasach. Choć są one stosunkowo nowym produktem na rynku, śmiało możemy stwierdzić, że cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i w przeciągu kilku lat zdominują nasze przydomowe przestrzenie.

Uważa się, że drewno nie jest odpowiednim produktem na taras. Nic bardziej mylnego. Surowiec ten jest naturalnym materiałem, który odpowiednio pielęgnowany może przetrwać długie lata – chodzi zarówno o gatunki rodzime, europejskie, jak i egzotyczne. Rzetelnie wykonane są trwałe i mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Nie daj się nabrać na tańsze podróbki. Markowe produkty są trwałe i bezpieczne. Objęte są też gwarancją.


Kolejnym mitem jest informacja, iż deski drewniane oraz kompozytowe odznaczają się słabymi właściwościami użytkowymi. Wprost przeciwnie — produkty te są wysoce odporne na zmienne warunki atmosferyczne, codzienną eksploatację oraz są łatwe w pielęgnacji.

Co więcej, deski egzotyczne oraz kompozytowe wykazują wysoką odporność na działanie wilgoci. Ponadto, produkty z kompozytu dzięki dużej zawartości tworzyw sztucznych nie rozwarstwiają się, nie butwieją oraz są odporne na korozję.

Nieprawdą jest również stwierdzenie, że samodzielny montaż desek tarasowych to łatwizna. O ile deski kompozytowe jesteśmy w stanie sami zamontować – oczywiście, jeśli będziemy ściśle przestrzegać instrukcji producenta, o tyle montaż desek drewnianych warto zlecić fachowcy znającemu się na drewnie oraz ekipie posiadającej doświadczenie przy tego typu realizacjach. Popełnienie jakiegokolwiek błędu w czasie montażu desek tarasowych może skutkować poważnymi problemami w czasie użytkowania tarasu. Kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. iwo #2441694 | 77.112.*.* 16 lut 2018 13:59

    Drewniany wymaga więcej pracy, bo trzeba impregnować itp. U nas będą na wiosnę stawiać kompozytowy z dobretarasy.pl. Tak będzie praktyczniej, bo ja nie mam czasu dodatkowo przy tym dłubać

    ! - + odpowiedz na ten komentarz