Ramka filtrująca zatrzyma złe powietrze

2018-02-10 06:35:48 (ost. akt: 2018-02-02 06:40:29)
Zamontowana w oknie ramka filtrująca skutecznie zatrzymuje szkodliwe pyły.

Zamontowana w oknie ramka filtrująca skutecznie zatrzymuje szkodliwe pyły.

Autor zdjęcia: Fakro

Zwalczanie smoga stało się w ostatnich latach celem ludzkości. Smog pojawia się wraz z nastaniem sezonu grzewczego, ale mamy z nim problem także latem. Jesteśmy na niego narażeni nie tylko przebywając na zewnątrz – zanieczyszczenia mogą być bowiem obecne również w powietrzu wewnątrz budynku. Jak temu zaradzić?

Aby wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy, dobrze jest regularnie monitorowa jego stan w naszej okolicy – dostępne są dedykowane temu strony internetowe i aplikacje, w których znajdziemy informacje o bieżącym poziomie zanieczyszczeń.
W przypadku ich wysokiego stężenia, najlepiej ograniczyć przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum, o czym często przypominają także lokalne media. Czy jednak pozostając w domu możemy czuć się w pełni bezpiecznie? Niekoniecznie, ponieważ jakość powietrza wewnętrznego pozostaje niejednokrotnie gorsza, niż tego za oknem.

Nieproszony gość


Większość z nas spędza w zamkniętych pomieszczeniach aż 90 proc. swojego czasu. Kiedy na dworze panuje zimno i smog, aktywność na zewnątrz zostaje w naturalny sposób ograniczona. Marzymy wtedy przede wszystkim o tym, aby znaleźć się we własnym ciepłym, przytulnym mieszkaniu. Wracamy więc do domu, wchodzimy do salonu, a tam niespodzianka — na naszej ulubionej kanapie rozłożył się... smog.

Rycerskie kwiaty a formaldehyd


Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że z zanieczyszczeniem powietrza mamy do czynienia zarówno poza budynkami, jak i w ich wnętrzu. To, czym oddychamy w domu czy też biurze dociera do środka obiektów w dużej mierze poprzez drzwi i okna. Wiadomo, że nawet przy bardzo wysokim stężeniu smogu, okien nie sposób trzymać cały czas zamkniętych. Należy je przecież otwierać w celu wywietrzenia pomieszczenia.

Co ważne, w budynkach znajdują się również zanieczyszczenia niepochodzące z zewnątrz. Zalicza się do nich np. formaldehyd, związek chemiczny o charakterystycznym zapachu, emitowany m.in. przez różnego rodzaju materiały budowlane. Aby zminimalizować jego niekorzystne oddziaływanie na nasz organizm, warto zadbać o regularne wietrzenie.

Dobrym pomysłem jest też trzymanie w domu roślin doniczkowych, np. skrzydłokwiatu, które działają jak naturalne filtry. Inne rośliny wykazujące podobne działanie, to np. chamedora wytworna, zielistka Sternberga oraz nefrolepis wyniosły – popularnie zwany paprotką.

Dbając o jakość powietrza w domu, można też zainwestować w specjalne, mechaniczne oczyszczacze. Kolejnym sposobem jest pranie nowych tekstyliów przed ich pierwszym użyciem. Okazuje się bowiem, że tkaniny, z których wykonywane są np. zasłony czy poszewki na kołdrę, również mogą wydziela wspomniany wcześniej formaldehyd. Co jednak zrobić, jeśli pomimo stosowania się do powyższych porad, nadal czujemy, że w naszym mieszkaniu nie oddychamy swobodnie?

Wstaw ramkę filtrującą


Gdy na zewnątrz budynku panuje smog, nie jesteśmy skazani na przebywanie w dusznych pomieszczeniach, z zamkniętymi oknami. Rozwiązaniem, które zapewni nam komfort i czyste powietrze są wprowadzone nowoczesne produkty antysmogowe cleanAir: markiza i ramka filtrująca.

- Zastosowano tu membranę nowej generacji, która nie przepuszcza drobinek nawet 60-krotnie mniejszych od średnicy ludzkiego włosa — wyjaśnia Wojciech Chronowski, ekspert producenta membran. — W praktyce oznacza to, że wspomniana membrana stanowi skuteczną zaporę nie tylko dla insektów i alergenów, lecz również dla pyłu dymu i spalin, będących głównymi składnikami smogu. Zanieczyszczenia są zatrzymywane przez siatkę z nanowłókien o średnicy 50-150 nanometrów, a do środka budynku dociera jednocześnie czyste powietrze — dodaje nasz ekspert.


Takie rozwiązanie zapewnia skuteczną ochronę, można więc swobodnie wietrzyć mieszkanie. Odpada też problem montażu, gdyż ramkę można umocować samodzielnie. Zbudowana jest z profili aluminiowych, w których szczelnie zamontowano membranę z nanowłókien. Posiada ona specjalny uchwyt, ułatwiający jej montaż i demontaż.

Markiza filtrująca to rozwiązanie dla bardziej wymagających – można ją otwierać i zamykać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba — wyjaśnia Wojciech Chronowski. — Wszystkie produkty cleanAir chronią przed smogiem, a także alergenami, upałem oraz owadami. Ze względu na tak różnorodne zalety, są przydatne również latem i wiosną, ponieważ oprócz zanieczyszczeń pochodzących ze smogu, zatrzymują też m. in. pyłki roślin i zarodniki grzybów. Kr

EKSPERT
Wojciech Chronowski, ekspert producenta membran

Montowana w ramce rembrana nie przepuszcza drobinek nawet 60-krotnie mniejszych od średnicy ludzkiego włosa. Oznacza to, że nie przecisną się przez nią nie tylko insekty czy alergeny, ale również pyły z dymów i spalin. Zanieczyszczenia te są zatrzymywane przez siatkę z nanowłókien, a do wnętrza lokalu czy mieszkania dociera oczyszczone powietrze.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB