Przygotuj się do prac w ogrodzie

2018-03-09 06:00:00 (ost. akt: 2018-02-28 08:44:37)
Przygotuj się do prac w ogrodzie

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Ziemia jeszcze zmrożona, ale to nie znaczy, że mamy siedzieć z założonymi rękami i czekać na wiosenne roztopy. Zanim wejdziemy z narzędziami do ogrodu, trzeba te narzędzia mieć. Podpowiadamy jak je skompletować i jakie prace trzeba wykonać już teraz.

Rośliny, choć jeszcze uśpione, wraz z rosnącą temperaturą przygotowują się na przyjście wiosny. Mimo, że na słoneczną pogodę musimy jeszcze poczekać, już teraz warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Odpowiednie przygotowanie, jeszcze przed sezonem, sprawi, że wkrótce będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem w naszej pięknej, zielonej oazie.

— W pierwszej kolejności należy przygotować narzędzia do ogrodu — przypomina Agnieszka Gilińska-Veitch, ekspert firmy oferującej artykuły ogrodnicze. — Wiosną, przed pierwszymi pracami warto sprawdzić ich stan i zastanowić się nad tym, do jakich zadań będą nam potrzebne. Może się okazać, że w tym sezonie konieczne będzie uzupełnienie schowka na narzędzia o nowe łopaty, grabie, sekatory czy nożyce do gałęzi — dodaje.


Drzewka i krzewy


Od tego, jak wykonamy prace o tej porze roku, zależeć będzie wygląd naszego ogrodu latem. Choć o soczystych, świeżo zerwanych owocach możemy na razie tylko pomarzyć, to już teraz warto zapewnić naszym roślinom odpowiednią pielęgnację.

Przycinanie drzewek i krzewów jeszcze przed wiosną powinno być naszym pierwszym krokiem do prawidłowego przygotowania ogrodu na sezon — mówi Agnieszka Gilińska-Veitch. — Jeśli chodzi o nożyce to wybierać możemy z wielu rozmiarów. Możemy wybrać m.in. ostrza pokryte teflonem, aluminiowe ramiona i decydować o zakresie cięcia. To pozwoli nam wybrać sprzęt, odpowiedni do naszych potrzeb w pracach ogrodowych. W ofercie firm znajdziemy także nożyce do żywopłotu I też w wielu wariantach. Teleskopowe uchwyty, chromowane ostrza o szerokiej rozpiętości i solidne wykończenie, pomogą nam precyzyjnie uformować krzewy. W wykonywaniu ogrodowych obowiązków na pewno przyda się również sekator. Aluminiowe uchwyty, dodatkowe sprężyny i regulacja otwarcia, sprawdzą się niezależnie od tego, jakie rośliny rosną przy naszym domu — dodaje ekspertka.

Przycinanie już teraz


Gałęzie drzewek owocowych powinniśmy przyciąć już pod koniec lutego. Warto je nieco przerzedzić, by później do korony docierało jak najwięcej promieni słonecznych, a nasze jabłka, śliwki czy gruszki były bardziej soczyste.

— Może się zdarzyć tak, że drzewka będą blokować nam dostęp do światła w domu lub niebezpiecznie przechylać się w stronę okien — zauważa Agnieszka Gilińska-Veitch. — W przypadku starych i grubych konarów, które potrzebujemy całkowicie wyciąć, możemy posłużyć się specjalnym obcinaczem do gałęzi lub piłą. Wybierzmy obcinacz do gałęzi mocowany na trzpieniu, który posiada zapasowe ostrze, piłę, sprężynę oraz linkę, natomiast spośród pił warto dokonać wyboru zależnego od przeznaczenia – składana rękojeść ABS sprawdzi się w przypadku drobniejszych prac, a standardowy model z amerykańskim zębami pozwoli na uporanie się z dużymi konarami — dodaje.

Ziemi też się należy


Przygotowanie ziemi to jedna z podstawowych prac w ogrodzie na wiosnę. Przed wiosennym sadzeniem roślin warto zadbać o żyzną glebę. Kiedy zrobi się nieco cieplej, a ziemia nie będzie już twarda od zimowych mrozów – powinniśmy poprawić jej kondycję. — W pierwszej kolejności musimy usunąć resztki zeszłorocznych, obumarłych roślin.

Pomogą nam w tym motyki, które przydają się zwłaszcza na niedużych obszarach, gdzie odchwaszczamy lub napowietrzamy zewnętrzną warstwę ziemi – na klombach kwiatowych, w doniczkach, obok alejek. Tzw. „pazurki” sprawdzą się przy pielęgnacji gęsto rosnących upraw z utrudnionym dostępem, ponieważ są przystosowane do pracy w wąskich rzędach i na kamienistej powierzchni.

W naszym warsztacie ogrodniczym nie może zabraknąć także małych łopatek, które przydadzą się bezpośrednio przy sadzeniu roślin. Obcinacze do korzeni pomogą nam się uporać z obumarłymi lub uporczywymi pnączami, a widełki spulchnią ziemię i pomogą nam przy pozbywaniu się chwastów. Decydując się na narzędzia, możemy wybrać długość ich trzonu, materiał z którego są wykonane, kolor i rozmiar. Jeśli mamy do oporządzenia większy obszar, warto zdecydować się na artykuły ogrodnicze z teleskopowymi rączkami. Dzięki temu unikniemy bólów pleców, które dokuczają nam zazwyczaj przy wykonywaniu prac związanych z ziemią.

Nie przemęczaj się


Prace ogrodowe często kojarzymy z przykrym obowiązkiem i żmudnym sprzątaniem otoczenia domu. Wiosenne przygotowania do sezonu letniego nie muszą być jednak ciężką pracą. Warto podzielić sobie zadania na mniejsze czynności i rozłożyć prace w czasie. Wykonywanie porządków w ogrodzie może być odmianą aktywnego ruchu na świeżym powietrzu, który połączymy z przygotowaniem miejsca relaksu na sezon letni. oprac. Kr

EKSPERT
Fot. AGAS
Agnieszka Gilińska-Veitch, ekspert firmy oferującej artykuły ogrodnicze
Pomyślmy już teraz o rodzinnych grillach w ogrodzie, o świeżo ściętych kwiatach i zebranych warzywach z domowej grządki. Zaprośmy wiosnę do ogrodu, wykonując niezbędne prace już teraz, jeszcze zanim ucieszy nas słoneczna pogoda. Dzięki temu już niedługo będziemy mogli rozkoszować się poranną kawą na świeżym powietrzu, wieczornymi spotkaniami z przyjaciółmi pod gołym niebem oraz zadbanym, zielonym ogrodem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB