Zanim żar zaleje mieszkanie

2018-03-15 06:00:00 (ost. akt: 2018-03-13 11:25:35)
Zanim żar zaleje mieszkanie

Autor zdjęcia: Awilux

W tym roku mamy szansę uprzedzić słońce. O roletach czy żaluzjach zaczynamy myśleć dopiero wówczas, gdy żar dobrze nam dokuczy. Osłony okien można wybrać, zamówić i zamontować już teraz. Wtedy słońce nas nie zaskoczy.

Przypomnijmy najpierw, że współczesne rolety czy żaluzje nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale także są elementem dekoracyjnym, a w niektórych przypadkach bezpieczeństwa domowników.

Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalnej estetyce, rolety oraz żaluzje są teraz także stylowym uzupełnieniem aranżacji — mówi Rafał Buczek, ekspert producenta żaluzji i rolet. — Ponadto zarówno roleta, jak i żaluzja są sposobem na dekorację domu i odizolowanie pomieszczenia od świata zewnętrznego, dodatkowo chroniąc nas przed hałasem i włamywaczami — dodaje nasz ekspert.

No dobrze — ale co wybrać? Receptą na podjęcie najlepszej decyzji jest poznanie mocnych i słabszych stron każdego rozwiązania.
— Wybór w dużej mierze zależy to od tego, czego oczekujemy od osłony okiennej i jakie powinna spełniać kryteria. Zarówno rolety, jak i żaluzje są doskonałe pod względem aranżacyjnym i funkcjonalnym, a wybór uzależniony jest tylko od możliwości technicznych i naszych potrzeb — wyjaśnia Rafał Buczek.

Obecność promieni słonecznych we wnętrzu często kojarzymy z przyjemnym, jasnym i ciepłym pomieszczeniem. Jednakże latem, gdy w mieszkaniu zrobi się zbyt gorąco, wysoka przepuszczalność szyb może nie być atutem.
Wtedy zaczynamy myśleć o roletach i żaluzjach. Ich atutem są ochrona przed rażącym światłem i odbijaniem się promieni od ekranów komputera czy telewizora, poprawa jakości snu dzięki całkowitemu zaciemnieniu oraz kontrola ilości ciepła we wnętrzu.

Żaluzjami fasadowymi i roletami zewnętrznymi można sterować ręcznie lub zdalnie. Niektóre modele wyposażone są w czujniki zmierzchu i wiatru.

Dzięki żaluzjom na zewnątrz ochronimy wnętrze przed nagrzaniem, ponieważ przechwytują one nawet do 80 proc. promieni słonecznych, zanim te dotrą do szyby — wyjaśnia nasz ekspert. — Rolety natomiast działają jak izolacje, ponieważ poduszka powietrzna powstająca między nią a szybą, chroni przed gorącym powietrzem i promieniami słonecznymi — dodaje.

Osłony okienne to jednak nie tylko sezonowy produkt. Równie dobrze jak latem, rolety i żaluzje sprawdzają się zimą, kiedy oknami ucieka najwięcej cennego ciepła. W okresie wakacyjnym oba rozwiązania dają niemal taką samą skuteczność, chroniąc przed promieniami słonecznymi. Ich prawdziwą efektywność najlepiej obrazują właściwości termoizolacyjne w zimie — kiedy to żaluzje wypadają gorzej. W tym samym okresie rolety zatrzymują sporo ciepła wewnątrz budynku, tworząc dodatkową ochronę przed zimnem.

Na wysokość naszych rachunków za prąd niebagatelny wpływ ma odpowiednia ilość promieni słonecznych we wnętrzu, kiedy to nie musimy dodatkowo używać sztucznego światła. — W przypadku regulowania poziomu nasłonecznienia wnętrza, większą kontrolę dają żaluzje, ponieważ można precyzyjniej ustawić stopień nasłonecznienia. Poza tym pomieszczenie jest doświetlane równomiernie. Rolety dają 100 proc. zaciemnienia wnętrza, natomiast w żaluzjach można obracać lamele o 180 stopni, kontrolując w ten sposób kąt wpadania i intensywność światła — mówi Rafał Buczek.

Wybierając osłonę okienną pamiętajmy także o wyglądzie, czyli estetyce. Rolety zewnętrzne spodobają się tym, którzy chcą chronić prywatność. Żaluzje fasadowe, zachowując elegancki charakter domu, mogą ograniczać pełną widoczność na zewnątrz, ale na pewno będą pasować do nowoczesnych salonów i fasad.

Teraz kwestia montażu. — W przypadku rolet zewnętrznych należy o nim pomyśleć już na etapie budowy, by cała konstrukcja nie zaburzała wyglądu naszej elewacji. Oczywiście to rozwiązanie można przytwierdzić później, ale wtedy istnieje ryzyko zniweczenia koncepcji projektowej. Żaluzje możemy zamontować nawet po zakończeniu budowy, jak i przy przebudowie istniejącej już inwestycji — podpowiada Rafał Buczek.

Niezależnie od tego, co wybierzemy — oba rozwiązania okienne są bardzo łatwe w obsłudze. Wybierając żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne, możemy zadecydować o sposobie ich sterowania — ręcznie, taśmą, kolbą lub zdalnie. Wiele modeli posiada wbudowane, automatyczne czujniki zmierzchu, czasu i wiatru, a możliwość podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem dodatkowo sprawi, że nigdy nie zapomnimy o zasłonięciu okien na noc.

Pod kątem izolacji termicznej na pewno należy wyróżnić rolety zewnętrzne, które zimą zatrzymują prawie połowę uciekającego z wnętrza ciepła i skutecznie chronią przed chłodem z zewnątrz. Żaluzje fasadowe nie dorównują pod tym względem roletom. Latem te właściwości się wyrównują, w obu przypadkach, przy 35 st. C na zewnątrz, możemy liczyć na 10 stopni w naszym domu.
Na korzyść rolet przemawia również lepsza osłona przed hałasem. Te rozwiązania znacząco wygłuszają i zmniejszają natężenie dźwięku nawet do 14 dB, sprawdzając się przy bardzo ruchliwych ulicach. Oprac. Kr

EKSPERT
Rafał Buczek, ekspert producenta żaluzji i rolet
Zdecydowanie częściej montowane są rolety zewnętrzne niż żaluzje fasadowe. Przeważającym kryterium jest tu przede wszystkim cena, jednak żaluzje, choć droższe, są coraz chętniej wybierane ze względu na możliwości aranżacyjne i większą kontrolę nad światłem.Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB