Żrący płyn wyżre zamiast oczyścić

2018-03-17 06:00:00 (ost. akt: 2018-03-13 11:24:54)
Żrący płyn wyżre zamiast oczyścić

Autor zdjęcia: Oras

Goście już zaproszeni na święta, a w naszej łazience kamień na kamieniu. Przyczyną osadu na kranach czy w wannie nie jest niechlujstwo, lecz twarda woda. Podpowiadamy jak w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się kamienia.

Kamień ba armaturze nie tylko źle wygląda, ale może także spowodować awarie urządzeń, ich nieprawidłowe działanie i szybsze niszczenie. Oto pięć sposobów, aby skutecznie pozbyć się kamienia z urządzeń w łazience I w kuchni .

Powierzchnie chromowane są bardzo delikatne, więc czyszcząc je należy być ostrożnym. W tym przypadku nie używamy środków, które zawierają silne kwasy. Ważna jest także gąbka czy ściereczka do czyszczenia. Na bok odłóżmy te szorstkie, gdyż mogą one zarysować chromowaną powłokę tworząc porowatą powierzchnię, na której zdecydowanie szybciej osadza się kamień
.

W większości polskich domów z kranów płynie tzw. twarda woda. Aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się nieestetycznego osadu na bateriach i wokół nich należy systematycznie czyścić powierzchnię, by nie dopuścić do pojawienia się grubej, trudnej do usunięcia warstwy. Co to znaczy „systematycznie”? Dobrze by było przecierać zabrudzenia miękką ściereczką po każdym skorzystaniu z urządzenia.

Optymalnie jednak, wystarczy co dwa, trzy dni wyczyścić powierzchnię wykorzystując do tego neutralne środki np. szare mydło i delikatną ściereczkę. Takie konsekwentne działanie uchroni przed zniszczeniami spowodowanymi szorowaniem i pozwoli zachować lśniącą powłokę baterii na bardzo długo.

Dobór odpowiedniej armatury sanitarnej może mieć znaczący wpływ na jakość wody, a co za tym idzie – również na osadzanie się kamienia na powierzchni baterii.

— Większość producentów armatury sanitarnej oferuje swoim klientom modele, które wyposażone są w filtry siatkowe oczyszczające wodę z kamienia — mówi Joanna Gręda, ekspert dostawcy armatury sanitarnej. — Dzięki temu posiada ona mniejsze stężenie minerałów, minimalizując osadzanie się na powierzchni baterii zanieczyszczeń. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego modelu warto jednak zbadać stopień twardości swojej wody. Baterie, które posiadają drobne filtry siatkowe nie sprawdzą się w przypadku, gdy stężenie kationów wapnia i magnezu jest wysokie. Połączenie to mogłoby spowodować zatykanie się przepływu wody i nieprawidłowe działanie urządzenia. W przypadku pojawienia się osadu kamiennego na powierzchni baterii warto pamiętać, że pomimo tego, że ich korpusy są niezwykle trwałe, bo wykonane z mosiądzu, ich powłoki tworzy delikatna warstwa chromu, nałożona na warstwę niklu. Obie te powłoki są niezwykle wrażliwe na szorowanie i tarcie, a także na wszelkie żrące środki czystości. Czyszczenie powinno się zatem odbywać za pomocą miękkiej ściereczki — dodaje nasza ekspertka.

Nie trzeba używać silnych środków chemicznych. Nie dość, że są szkodliwe dla środowiska i jak się okazuje armatury, to dodatkowo obciążają domowy budżet. Skorzystajmy zatem z tego, co oferuje nam rynek bogaty w akcesoria do sprzątania.


— Sięgnijmy po produkty, które nie wymagają użycia dodatkowych detergentów — radzi Magdalena Jaklewicz, ekspert producenta agd. — Zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Czyszczenie armatury może okazać się bezproblemowe, jeżeli zaopatrzymy się w specjalną ściereczkę z mikrofibry przeznaczoną właśnie do tego celu (np. Anti-Kalk). Część gładka zbierze wodę, a część ścieralna, dzięki swojej formule zawierającej dwutlenek tytanu usunie zabrudzenia i osad wapienny, nie powodując przy tym zarysowań. To bezpieczny, ekologiczny i wyjątkowo ekonomiczny sposób na kamień w łazience i kuchni. Pamiętajmy, żeby nie szorować delikatnej powierzchni armatury ostrymi gąbkami, gdyż mogą pojawić się na niej mikrorysy — dodaje nasza ekspertka.

Wypróbuj ocet. Jeżeli nie mamy czasu lub regularne porządki po prostu nie leżą one w naszej naturze, a osad nieszczęśliwie opanował łazienkę, sięgnijmy do kuchennej szafki. Nie musimy inwestować w drogie i agresywne środki czyszczące, gdyż to, czego potrzebujemy znajdziemy w każdym domu. Wystarczy ocet i woda w proporcji 1:1 oraz ręcznik papierowy: nasączamy ręcznik octem i owijamy nim baterię i wszelkie zabrudzone elementy.


Zostawiamy na około godzinę, a po upływie tego czasu wycieramy dokładnie wodą i miękką szmatką. Minus tej metody to uporczywy zapach octu, który dość długo unosi się w pomieszczeniu. Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wyczuleni na tak specyficzną woń, wykorzystajmy do tego celu cytrynę.

W przypadku pojawienia się na powierzchni dość cienkiego osadu kamiennego świetnie sprawdzi się soczysta cytryna. Wystarczy przetrzeć nią zanieczyszczone elementy, a następnie dokładnie opłukać wodą, by pozbyć się soku i resztek miąższu. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię do sucha i nałożyć na nią odrobinę oliwy. Zabieg ten zapobiegnie ponownemu, szybkiemu osadzaniu się nalotu oraz sprawi, że powierzchnia będzie pięknie lśnić na dłużej. Kr

EKSPERTKA
Joanna Gręda, ekspert dostawcy armatury sanitarnej
Armatura wyposażona w filtry siatkowe oczyszczające wodę z kamienia chroni przed osadzaniem się na powierzchni baterii zanieczyszczeń. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy stopień twardości swojej wody. Baterie, które posiadają drobne filtry siatkowe nie sprawdzą się w przypadku, gdy stężenie kationów wapnia i magnezu jest wysokie.

EKSPERTKA
Magdalena Jaklewicz, ekspert producenta agd
Czyszczenie armatury nie musi sprawiać wielkich problemów. Wystarczy kupić specjalną ściereczkę z mikrofibry przeznaczoną właśnie do tego celu (np. Anti-Kalk). Część gładka zbierze wodę, a część ścieralna, dzięki swojej formule zawierającej dwutlenek tytanu usunie zabrudzenia i osad wapienny, nie powodując przy tym zarysowań. Pamiętajmy, żeby nie szorować delikatnej powierzchni armatury ostrymi gąbkami, gdyż mogą pojawić się na niej mikrorysy.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB