Przygotuj się na nową kuchnię

2018-03-30 06:29:08 (ost. akt: 2018-04-03 09:19:40)
Przygotuj się na nową kuchnię

Autor zdjęcia: KAM

Wykańczając czy remontując mieszkanie większość z nas skupia się na kolorystyce, materiałach, aspektach użytkowych, trwałości i przede wszystkim na cenie mebli. Zapominamy o tym, że ważne jest także odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Jak to zrobić radzi nasz ekspert - Andrzej Tomasiak, właściciel salonu mebli kuchennych w Olsztynie.

Często jest tak, że wykonujemy poszczególnie prace w złej kolejności. Biegamy pomiędzy studiami, sklepami i stolarzami szukając tej wymarzonej kuchni. Studiujemy katalogi, branżowe gazety, przeglądamy strony internetowe. Skupiamy się na detalach nie myśląc o tym, jak najpierw przygotować pomieszczenie.

Kilka ważnych założeń


Planując zakup mebli i sprzętu agd warto przyjąć kilka zasadniczych założeń.
Po pierwsze należy podjąć decyzję, czy chcemy sprzęt agd do zabudowy czy wolnostojący. O ile piekarnik, płyta grzewcza, zlew czy zmywarka, zazwyczaj są wmontowywane w meble, to już kwestia lodówki pozostaje otwarta. W ofercie mamy do wyboru sprzęty dopasowane stylistycznie do nowoczesnych mebli.

Po drugie — urządzenia w zabudowie. Jeżeli mamy małą kuchnię możemy zamontować urządzenia w zabudowie słupkowej. Piekarnik, mikrowela i ekspres do kawy mogą być zabudowane kolejno jedno nad drugim. Możemy wybrać urządzenia kompaktowe, mniejszych rozmiarów, ale łączące w sobie funkcje piekarnika i mikroweli. Czasami jest tak, że ze względu na nisko osadzone okna nie mieści nam się zmywarka pod blatem. Wówczas również możemy ją zamontować w słupku, a nawet na wysokości kilkudziesięciu centymetrów, tak aby było łatwiej z niej korzystać. W kuchni możemy również umieścić pralkę i suszarkę.

Po trzecie – instalacja. O ile w nowych budynkach raczej nie ma problemu z instalacją elektryczną, to już w starych mieszkaniach, gdzie do tej pory zazwyczaj cała kuchnia była ,,na jednym korku" — może on się pojawić. Chociaż nowoczesne urządzenia są energooszczędne musimy pamiętać, że szybko nagrzewający się piekarnik elektryczny pobiera nawet ponad 3 kw. Jeżeli do tego, na tej samej linii, będziemy mieli podłączoną mikrowelę, czajnik elektryczny, pralkę, suszarkę czy nawet zmywarkę, uruchomienie drugiego urządzenia możne spowodować w najlepszym przypadku ,,wyskoczenie bezpiecznika", a w najgorszym awarię instalacji lub urządzenia. Zawsze warto zasięgnąć porady fachowca. Elektryk doradzi nam przerobienie instalacji i poprowadzenie oddzielnych linii dla tych urządzeń, które pobierają najwyższą moc. Będzie to się wiązało zapewne ze zwiększeniem dostarczonej mocy przez zakład energetyczny, zwiększeniem ilości bezpieczników, ale pozwoli bezproblemowo użytkować sprzęty. W takim przypadku właściwe przygotowanie instalacji pochłonie ponad tysiąc złotych, więc tę kwotę powinniśmy uwzględnić a naszym kosztorysie.

Jeżeli chcemy zrezygnować z płyty gazowej na rzecz elektrycznej, pamiętajmy, że możemy podłączyć ją na 230 V, nie musimy przerabiać instalacji na prąd trójfazowy. Oczywiście, nasza instalacja musi spełniać odpowiednie wymagania. Również samo odłączenie gazu musi zostać wykonane przez osoby do tego uprawnione (czasami wymaga to uzgodnień z zarządcą nieruchomości).

Zawór gazowy musi być na widoku. Można umieścić go w szafce zlewozmywakowej, pamiętając, aby zapewniony był do niego łatwy i szybki dostęp.


Planując podłączenia wodne pamiętajmy, że nie zawsze za urządzeniami jest miejsce na rury, zawory, liczniki. Możemy dać głębsze blaty, ale dostęp do zaworów czy liczników zapewni nam właściwe zaplanowanie przyłączy. Ogólnie, w szafce zlewozmywakowej muszą zmieścić się przyłącza do zlewu, baterii i zmywarki. Nawet gniazdo elektryczne do zmywarki możemy zainstalować w obrysie szafki pamiętając, aby nie kolidowało z innymi przyłączeniami, było hermetyczne i znajdowało się powyżej “poziomu” wody. No i oczywiście w miejscu dostępnym. Do podłączenia wody zawsze stosujemy zawory z filterkami. Na zimnej trójnik do podłączenia baterii i zmywarki. Odpływ zmywarki możemy podłączyć do syfonu zlewu.

Po czwarte - wentylacja. Klienci często chcą, aby zabudowa była pod sam sufit. Nie możemy zasłonić otworu do wentylacji grawitacyjnej. Nie zawsze w mieszkaniach nawet nowych jest możliwość podłączenia wentylacji mechanicznej. Proszę zawsze zapoznać się z instrukcją użytkowania mieszkania. (Jeśli mamy płytę gazową w budynkach wielorodzinnych nie możemy się nigdy podłączać ) . Jeżeli mamy w zabudowie chłodziarko- zamrażarkę pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji. Zabudowanie z każdej strony pod sam sufit sprawi, że będzie głośniej pracowała, pobierała więcej prądu aż w końcu nam się zepsuje.

Po piąte — przestrzeń między szafkami. Kafle możemy położyć zarówno przed montażem mebli jak i po montażu. Ważne jest to, aby wszystko było zgodnie z projektem i wytycznymi otrzymanymi od wykonawcy naszej zabudowy. Panele naścienne montuje ekipa montażowa wraz z montażem mebli. Panele szklane montuje się już po zamontowaniu mebli.

Podsumowanie


Planując remont czy wykończenie mieszkania rozważmy nasze możliwości nie tylko finansowe, ale i techniczne. Zaplanujmy nasze pomieszczenie jeszcze przed przed remontem. W profesjonalnych studiach uzyskamy wiele informacji ,a przede wszystkim projekt i wytyczne, jak przygotować pomieszczenie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bogul #2515508 | 87.205.*.* 8 cze 2018 13:29

    A co sądzicie o stosowaniu w domach fototapet? Ja nawet w kuchni taką posiadam, a zamawiałem ją na Wallcolors.pl - świetnie teraz prezentuje się pomieszczenie ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz