Kuchnia z widokiem na wyspę

2018-04-27 06:00:00 (ost. akt: 2018-04-27 10:08:34)
Kuchnia z widokiem na wyspę

Autor zdjęcia: KAM

Światowi i krajowi projektanci mebli kuchennych potwierdzają, że w designie coraz ważniejsza jest personalizacja, funkcjonalność i jakość wykonania. W sezonie 2018 królować więc będą minimalistyczne, proste płaszczyzny frontów uzupełnione szklanymi witrynami, a centrum kuchennego świata stanie się wyspa wyposażona w pojemne szuflady.

— Nowoczesna kuchnia, to kuchnia wygodna. Dlatego nadal królować będą szuflady. Jeśli chodzi o szafki wiszące, to sięgać będą po sam sufit, albo... nie będzie ich wcale. Z dominującą do tej pory bielą w wysokim połysku skutecznie rywalizować będzie czerń, antracyt oraz pastele. Tak w wielkim skrócie możemy opisać najnowsze trendy mody kuchennej — mówi nasz ekspert — Andrzej Tomasiak, właściciel salonu mebli kuchennych w Olsztynie.
 

Fronty stają na wysokości zadania


To już nie tylko potrzeba optymalizacji dostępnej przestrzeni do przechowywania, ale nowa sylwetka zabudowy kuchennej, w której szafki górnej zabudowy są „ekstremalnie” wysokie, przez co wydają się smuklejsze i zachwycają elegancką linią – twierdzą znawcy tematu.

Prestiżowe kolekcje producentów mebli kuchennych zdominowały wysokie fronty z finezyjnymi uchwytami frezowanymi, z tradycyjnymi uchwytami w niezwykle modnym w tym sezonie kolorze miedzi lub gładkie, bez uchwytów, ale za to z komfortowym systemem otwierania na dotyk.

Minimalistyczne, gładkie powierzchnie frontów ustępują miejsca szklanym witrynom. Nie są to już tylko dekoracyjne wstawki ze szkła w postaci ozdobnych elementów, ale całe szklane płaszczyzny, które zamykają korpusy szafek stojących i wiszących w rozmiarze mini, midi i maksi.
 
Takie podejście projektantów daje duże pole do popisu dla aranżacji kuchennych, ale też dyscyplinuje, gdyż za takim frontem wszystko jest widoczne. Dlatego trzeba będzie nieco zadbać o porządek wewnątrz. Z drugiej zaś strony, to szansa na ciekawą ekspozycję naczyń i akcesoriów.
 

Dominacja szuflady na kuchennej wyspie


Obszerna, komfortowa i funkcjonalnie zaaranżowana wyspa kuchenna to mocny atut nowoczesnej zabudowy meblowej. Choć sama wyspa przybiera różne kształty: może być prostą bryłą, mieć asymetryczną formę, może być zintegrowana z wygodnym siedziskiem lub zaopatrzona w wysuwające się z jej blatu sprytne schowki czy dyskretnie ukryty pochłaniacz, ma jedną cechę wspólną — szuflady. I to bynajmniej nie byle jakie.

NASZA EKSPERT
Andrzej Tomasiak, właściciel salonu mebli kuchennych w Olsztynie
Zgodnie z zasadą, iż nawet drobny mankament może zaważyć na estetyce, producenci nowoczesnych kuchni położyli mocny akcent na design szuflad — zauważa Andrzej Tomasiak. — Niewidoczne prowadnice, estetyczne boki i perfekcyjnie zorganizowane wnętrze powinny być wizytówką każdej szuflady, a już na pewno takiej, która umieszczona jest w tak wyeksponowanym miejscu.

 

Nic nie widać, nic nie słychać


Systemy umożliwiające delikatne otwieranie i bezgłośne domykanie szuflady są zintegrowane w prowadnicy, a ta z kolei ukryta jest pod szufladą. Zatem nic nie widać, nic nie słychać.
Umieszczone na wyspie kuchennej szuflady są coraz większe i bardziej pojemne, aby jednak optymalnie wykorzystać ich potencjał, muszą być zamontowane na wytrzymałych prowadnicach.

— Tak zaprojektowana szuflada może „udźwignąć” nawet 80 kg, przy czym nadal wysuwa się niezwykle lekko. Pełen wysuw pozwala na jej całkowite wysunięcie, dzięki czemu mamy wygodny dostęp do produktów czy przedmiotów przechowywanych w głębi szuflady —zapewnia ekspert.

Elektryczne otwieranie.


Szuflady możemy wyposażyć w system elektrycznego otwierania servo-drive. Szczególnie przydatne przy szufladzie pod zlewem wyposażoną w segregatory odpadów. Lekkim naciśnięciem kolana uruchamiamy wysuw szuflady bez potrzeby używania rąk, które w tym czasie możemy mieć zajęta lub mokre. Nie bójmy się, że jak będzie przerwa w dostawie energii - to system nie zadziała. Wówczas szufladę otworzymy w sposób tradycyjny.

Słów kilka o kolorach


Nadal popularna jest biel z jasnym drewnem, jednak koloryty te będą wypierane przez ciemne, matowe wybarwienia i drewno w zdecydowanie ciemniejszej tonacji.
 
Aby w takim anturażu technika meblowa harmonijnie komponowała się z dekorami, nie powinna od nich odbiegać kolorem. Dlatego dobrze jest wybrać szuflady w kolorze, który spoi całość w spójną stylistycznie kompozycję. Wówczas po otwarciu ciemnego frontu z mebla wysunie się szuflada, która dyskretnie podkreśli prestiż ciemnego wybarwienia, a nie będzie się odznaczać na jego tle. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB