Kup sobie kominek – walcz ze smogiem!

2018-09-27 06:00:02 (ost. akt: 2018-09-24 16:25:38)
Kup sobie kominek – walcz ze smogiem!

Autor zdjęcia: Kratki.pl

Przytulne pomieszczenie oświetlone jedynie blaskiem kominka to dla wielu osób jedna z najbardziej romantycznych i relaksujących scenerii. Wciąż jednak wydaje się, że efekt ten można osiągnąć jedynie podczas pobytu w drewnianej chacie wśród górskich szczytów. Nic bardziej mylnego. Kupując kominek możesz to mieć we własnym domu.

Zacznijmy od ekologii. W obecnych czasach, gdy trwa walka ze smogiem, dbałość o czyste spalanie staje się po prostu modne. Jakie wybrać urządzenie, aby nie truć siebie i otoczenia?

Biokominek


Biokominek to świetna alternatywa dla tych osób, które marzą o tradycyjnym palenisku, jednak ze względów technicznych nie mogą sobie na niego pozwolić. Urządzenie to można zamontować w każdym pomieszczeniu, bez względu na parametry techniczne budynku. Nie wymaga żadnych specjalnych podłączeń, mechanizmów czy oprzyrządowania, ani nawet pomocy fachowców. Większość biokominków można ustawić jak każdy mebel - w dowolnym miejscu, nie zważając na techniczne aspekty. Pod uwagę należy wziąć jedynie podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych i sufitu. W biokominku spalane jest biopaliwo, co sprawia, że jest to bardzo ekologiczne urządzenie.
Obsługa biokominka jest prosta — wystarczy wlać paliwo do pojemnika i podpalić je. W trakcie użytkowania trzeba pamiętać, aby nie dolewać biopaliwa do płonącego lub dopiero co wygaszonego pojemnika.
 

Kominek elektryczny


Kominki elektryczne też są łatwe w montażu i można je ustawiać niemal każdym wnętrzu. Nie potrzebuje odpowiedniego systemu wentylacji i odprowadzania spalin, nie produkuje trującego dymu, popiołu, ani tłustej sadzy. Instalacja większości modeli ogranicza się do wyboru odpowiedniego miejsca z dostępem do źródła prądu i oczywiście najlepiej dopasowanego wzornictwa oprawy.

Ogrzewacz gazowy


Taki kominek można postawić w dowolnym miejscu: na balkonie, tarasie czy w ogródku. Urządzenie zasilane jest gazem z butli, co zapewnia ciągłość działania nawet przy braku prądu. Kominek gazowy nie tylko grzeje, ale niektóre modele mogą pełnić rolę oryginalnej lampy, gdyż płomień jest w nich widoczny z czterech stron.
Kominki gazowe nie emitują dźwięków ani zapachu. Jest to więc kolejna, bardzo ekologiczna propozycja. Urządzenia wyposażone są m.in. w zawór antyprzechyłowy oraz czujnik termopary automatycznie odcinające dopływ gazu do sterownika w przypadku  przewrócenia się urządzenia lub zdmuchnięcia płomienia. Posiada także zabezpieczenie drzwiczek przed niepożądanym otwarciem.

Piecyk typu koza


Współczesne kozy w niczym nie przypominają tych produkowanych przed laty. W dzisiejszej odsłonie to piec, który efektywnie ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje. Taki piecyk nie wymaga dodatkowej, specjalnej zabudowy, co oczywiście wpływa na obniżenie kosztów jego instalacji. Jedyny warunek jaki musi być spełniony to doprowadzenie podłączenia kominowego i, oczywiście, palenie odpowiednio przygotowanym drewnem.

Kominek klasyczny


Kominek klasyczny to już większe przedsięwzięcie. Potrzebny jest przewód kominowy i wentylacyjny. Aby kominek otrzymał dość tlenu, powietrze trzeba doprowadzić spoza budynku, specjalnym przewodem, wprost do komory spalania lub w jego pobliżu. Powinien też mieć przepustnicę, aby można go było zamknąć, gdy nie jest używany. Generalnie instalację kominka najlepiej przewidzieć już na etapie projektu i z całą pewnością zlecić ją profesjonalnej firmie.
Stanowczo odradzamy palenia mokrym drewnem! Drewno, którym chcemy palić w naszym kominku powinno być odpowiednio przygotowane. Możemy o to zadbać sami, a możemy także kupić gotowy produkt. Wówczas nie musimy się martwić, że nasz kominek wyemituje do atmosfery szkodliwe związki. Oto kilka ważnych parametrów, które powinno spełniać drewno:
• powinno mieć wilgotność 15-20%. Aby ten stan osiągnąć drewno trzeba suszyć minimum 2-3 lata, w stanie rozłupanym na na niewielkie polana. Waga do 1,5 kg lub średnicy 10 cm.
• Kaloryczność drewna przygotowanego charakteryzuje się wilgotnością od 12-20%, a jego wartość energetyczna osiąga 4 kWh z 1kg drewna.
• Dla kontrastu - kaloryczność drewna mokrego (świeże, prosto z lasu lub zbyt krótko sezonowane) ma ok. 50-60% zawartości wody, co obniża drastycznie wartość energetyczną do 2 kWh z 1kg drewna.

Kominek gazowy


Jeśli kominek nie musi ogrzewać większych powierzchni, a wystarczy, że od czasu do czasu dogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje, można sięgnąć po kominek gazowy. To eleganckie i nowoczesne rozwiązania dla osób którym zależy na komforcie użytkowania. Wkłady gazowe nie wymagają przygotowania i składowania opału ani czyszczenia szyb – w czasie pracy nie powstaje popiół ani pyły. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Poza tym wkłady do kominków gazowych są znacząco lżejsze niż wkłady do kominów opalanych drewnem oraz nieco płytsze. Kominek gazowy ma jeszcze jedną ogromną zaletę, jego montaż nie wymaga większych remontów. Instalacja nie wymaga tradycyjnego komina – system przewodów koncentrycznych umożliwia instalację w pomieszczeniach bez komina, wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach. Wymogiem jest jedynie doprowadzona instalacja gazowa z sieci lub gaz LPG, czyli z butli. To rozwiązanie pozwala uzyskać sporo ciepła przy niewielkich nakładach pracy, a efekt wizualny w zależności od wybranego modelu i dodatkowych akcesoriów w postaci ceramicznych polan może być naprawdę świetny! Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB