Uchwyty w kuchni. Bo detal ma znaczenie

2018-11-07 08:40:45 (ost. akt: 2018-11-07 09:15:27)

W ostatnich latach w aranżacji wnętrz kuchennych coraz większego znaczenia nabierają spersonalizowane detale, a to otwiera nowe perspektywy dla uchwytów meblowych.

Uchwyty w kuchni

Uchwyty w kuchni

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Chociaż w istotny sposób wpływają na funkcjonalność i komfort użytkowania mebli, w nowoczesnej zabudowie kuchennej rola uchwytów nie ogranicza się wyłącznie do otwierania frontów szafek i szuflad. Odpowiednio dobrane zaakcentują styl mebli i podkreślą design aranżacji całego wnętrza.

— Ogromnym atutem uchwytów jest ich różnorodność. Szeroki asortyment wzorniczy i dostępne różne rodzaje uchwytów umożliwiają dobranie odpowiedniego rozwiązania do każdego stylu aranżacji, również tych w duchu nowoczesnego minimalizmu — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. — Uchwyty mogą być dominującym elementem frontu, ale dostępne są również bardziej dyskretne rozwiązania w postaci uchwytów zintegrowanych z frontem.

Uchwyty w kuchni

Ponadczasowa klasyka

Proste, minimalistyczne uchwyty to już klasyka kuchenna, dlatego cieszą się niesłabnącą popularnością. Są ozdobne, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu. Ich uniwersalna stylistyka sprawia, że pasują do mebli w każdym stylu. Dzięki dostępnej palecie barw, kolor uchwytów można idealnie dopasować do wybarwienia frontów, osiągając minimalistyczny efekt wyrafinowanej elegancji lub przeciwnie — dobrać na zasadzie kontrastu, tworząc wyraziste zestawienia, np. białe fronty połączyć z czarnymi uchwytami.

— W tym sezonie bardzo modna jest miedź, która pozwala kreować efektowne aranżacje wnętrz. Ciekawie prezentuje się również w postaci uchwytów meblowych, zwłaszcza gdy zestawimy ją z frontami w ciemniejszym wybarwieniu — podpowiada Andrzej Tomasiak, właściciel salonu mebli kuchennych w Olsztynie.

Mocny akcent

Wystarczy drobny akcent w postaci fantazyjnego uchwytu, aby uczynić zabudowę meblową niebanalną. Niezwykłą ozdobą będą uchwyty w postaci gałki o oryginalnym kształcie. Ten niewielki element jest w stanie odmienić wygląd mebli, nadając im bardziej indywidualny charakter.

Uchwyty w kuchni

Innym ciekawym sposobem na urozmaicenie prostej linii frontów mebli kuchennych są uchwyty wpuszczane z kolorowymi wkładkami. To pomysł firmy KAM na ożywienie stonowanej zabudowy w monokolorze i wprowadzenie do kuchni koloru w umiarkowanej, stylowej dawce.

— Kolorowa wkładka pod uchwytem wpuszczanym atrakcyjnie prezentuje się na jednokolorowych frontach, ale również w przypadku zabudowy dwukolorowej można tworzyć ciekawe kompozycje — wyjaśnia Andrzej Tomasiak. — Pod uchwytem można też umieścić wkładkę w kolorze blatu meblowego, co pozwoli zaprojektować atrakcyjną i spójną stylistycznie zabudowę kuchenną.

Uchwyty w kuchni

Subtelna elegancja

W nowoczesnych wnętrzach wysoko ceni się minimalizm. Wyzwaniem dla projektantów jest ograniczenie elementów psujących efekt eleganckiej prostoty, a jednocześnie zachowanie komfortu użytkowania mebli. Subtelne uchwyty listwowe idealnie wpisują się w ten trend, ponieważ montuje się je do krawędzi — a nie na płaszczyźnie frontów. Ich efektowna, ale delikatna forma sprawia, że są ozdobą samą w sobie, a nie zaburzają przy tym prostej bryły mebli. Dodatkowo nadają meblom nowoczesnego charakteru.

Uchwyty, których nie widać

Uchwyty tradycyjne można zastąpić bardziej dyskretnymi, a jednak równie funkcjonalnymi — korytkowymi. Odpowiednio wyprofilowane są łatwe do chwycenia dłonią i bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Ten typ uchwytów wprowadza również w przypadku zabudowy wysokiej ciekawy podział bryły mebli na pasy poziome i pionowe. Pozwala to uzyskać optyczny efekt większej przestronności wnętrza, a bryła mebli zyskuje na lekkości. Uchwyty korytkowe doskonale podkreślą minimalistyczny design wnętrza.

Uchwyty w kuchni

Kolejnym przykładem udanego kompromisu pomiędzy modą a wygodą są fronty z frezowanym uchwytem. Komfort tego rozwiązania tkwi w przemyślanym kształcie, który pozwala wygodnie wsunąć palce i delikatnie pociągnąć za front zamykający szafkę czy szufladę. Jednocześnie frez daje wrażenie rezygnacji z uchwytów i pozwala zachować minimalistyczną, gładką powierzchnię frontów.

— Mamy bardzo duży wybór uchwytów — zachęca Andrzej Tomasiak. — A jeszcze większe możliwości zamówienia nawet najbardziej wyszukanego wzoru na życzenie klienta. Są współczesne, modernistyczne, ale i stylizowane na retro, romantycznie eleganckie, oczywiście w całej palecie kolorów. W naszym salonie każdy znajdzie coś dla siebie!
mmb