Najważniejsze informację o truskawkach

2018-11-19 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-15 14:31:38)

Truskawki uprawiane są coraz częściej, nie tylko w ogródkach działkowych i przydomowych warzywnikach, ale także w doniczkach na balkonach i tarasach. Swoją popularność zawdzięczają doskonałemu smakowi oraz bogatym wartościom odżywczym. Mało kto wie, że truskawki są dziełem człowieka, nie występują bowiem w przyrodzie w postaci dzikiej. Powstały w XVII wieku ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek.

Najważniejsze informację o truskawkach
Jakie stanowisko wybrać do uprawy truskawek i jak przygotować dla nich podłoże?
Aby truskawki obficie kwitły, a następnie owocowały, wymagają stanowiska słonecznego. W cieniu będą wytwarzać mniej kwiatów, a ich owoce będą mniej słodkie i aromatyczne. Gleba do uprawy truskawek powinna być żyzna i zasobna w próchnicę. Bardzo ważne jest także to, aby dobrze przepuszczała wodę, a jej ph mieściło się w granicach 5,5-6,2. Truskawki źle znoszą ciężkie i podmokłe podłoże, a niewłaściwy odczyn gleby sprawia, że gorzej rosną i słabiej owocują. Przed ich posadzeniem, należy dokładnie skopać ziemię i oczyścić ją z chwastów, wówczas późniejsza walka z nimi, wśród rosnących już krzewów, będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli planujemy sadzenie truskawek wczesną wiosną, dobrze jest przekopać ziemię z obornikiem jesienią wcześniejszego roku.

Jakie sadzonki wybrać i kiedy umieścić je w gruncie?
Kiedy powinniśmy sadzić truskawki, zależy od tego, jakimi sadzonkami dysponujemy. W sklepach ogrodniczych dostępne są bowiem sadzonki zielone, sadzonki doniczkowe oraz sadzonki frigo. Sadzonki zielone są wykopywane z gruntu na początku lub na końcu okresu wegetacyjnego, czyli na wiosnę lub jesienią. Po oddzieleniu ich od roślin matecznych od razu umieszczamy je na nowym miejscu w ogrodzie. Sadzonki doniczkowe możemy sadzić właściwie przez cały sezon, najlepiej zrobić to jednak w połowie sierpnia, kiedy sklepy ogrodnicze oferują największy ich wybór. Poza tym jest to doskonały moment również ze względu na to, że przed zimą zdążą się dobrze ukorzenić, dzięki czemu w przyszłym roku będą obficie owocować. Sadzonki frigo możemy kupić wyłącznie wiosną. Są one pozyskiwane od roślin w stanie zimowego spoczynku, czyli w listopadzie i grudniu, a następnie przetrzymywane w chłodniach. Ich korzenie w momencie sprzedaży są pozbawione ziemi, dlatego po zakupie należy je jak najszybciej umieścić w gruncie.

Niezależnie od rodzaju sadzonek, jakie wybraliśmy, należy przekopać je ziemią tak, aby nie zasypać przy tym nasady liści z nowymi pąkami. Najlepiej sadzić je w rzędach o rozstawie 50 cm. Poszczególne rośliny w danym rzędzie powinny być natomiast oddalone od siebie o co najmniej 25-30 cm. Bardzo ważne jest także to, aby po posadzeniu dobrze je podlać.

Jak właściwie pielęgnować truskawki?
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych truskawek, jest ich odchwaszczanie. Jeśli bowiem pozwolimy na rozwój chwastów na zagonie z truskawkami, będą one słabiej rosły, owocowały i łatwiej zapadały na choroby, mogą także zacząć zamierać. Jeśli zależy nam na dorodnych i zdrowych owocach pozbawionych chemii, warto usuwać chwasty ręcznie. Walkę z nimi ułatwi nam także ściółkowanie. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania plantacji i wyłożyć ziemię specjalną plecioną folią ogrodniczą, którą następnie nacinamy w odpowiednich miejscach i w powstałych otworach umieszczamy sadzonki. Innym sposobem ściółkowania jest pokrywanie międzyrzędzi włókniną lub słomą. Zapobiega to nie tylko rozwojowi chwastów, ale także szybkiemu wysychaniu ziemi oraz brudzeniu owoców podczas zbiorów. Jeśli zdecydujemy się na ściółkę ze słomy, należy rozłożyć ją w rzędach po zakończeniu kwitnienia truskawek. Dla uzyskania obfitych plonów truskawek konieczne jest także odpowiednie nawadnianie ich plantacji. Należy przy tym unikać moczenia liści i owoców, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Po zakończonych zbiorach trzeba wykosić liście truskawek, uważając przy tym, aby nie uszkodzić ich stożków wzrostu. Koszenie zapobiega rozwojowi chorób w starych zaschniętych liściach. Krzewy zdążą do jesieni rozwinąć nowe, które będą chronić je przed chłodem. Wiosną usuwamy te zeschnięte, aby zrobić miejsce tym, które się rozwiną.

Tagi:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #2628230 | 83.9.*.* 21 lis 2018 09:41

    wesela,przyjęcia to tylko w ELJAN OLSZTYN

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz