Mała, ale z charakterem!

2018-12-14 08:50:42 (ost. akt: 2018-12-14 08:57:05)

To nieprawda, że tylko duże kuchnie robią wrażenie. Nawet mała zabudowa może być designerska i chociaż nie zaimponuje rozmachem, może oczarować urokliwym stylem i niebanalnymi rozwiązaniami. Dlatego dziś namawiamy: W kuchni postaw na wyrazistą zabudowę meblową!

Mała, ale z charakterem!
— W przypadku małych wnętrz mamy co prawda utrudnione zadanie, co nie oznacza, że niewykonalne — przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka znanego producenta mebli kuchennych. — Chociaż priorytetem jest tutaj funkcjonalność i — pomimo ograniczeń metrażowych — maksymalna wygoda użytkowników, warto postawić na kreatywność. Zróżnicowana w formie zabudowa meblowa sprawi, że w przestrzeni kuchennej będzie się „więcej działo”, a to z kolei przyciągnie większą uwagę.

Nawet jeżeli do dyspozycji mamy niewielką wnękę, w której możemy pozwolić sobie wyłącznie na aneks kuchenny, nie musimy ograniczać się do sztampowych rozwiązań. Monolityczną bryłę mebli można przełamać otwartymi, niesymetrycznie rozmieszczonymi półkami o zróżnicowanych kształtach, które wkomponujemy w proste, powtarzalne moduły szafek. Tak urozmaicona forma zabudowy meblowej zaskoczy otwartymi i zamkniętymi przestrzeniami, wprowadzając dynamikę i element zaskoczenia, a tym samym przełamie jednolity rytm architektoniczny wyznaczony przez proste linie frontów. Otwarte półki wkomponowane pomiędzy pełne fronty to również sposób na dodanie meblom lekkości — zbyt masywna zabudowa mogłaby przytłoczyć małe wnętrze.

Zaprojektowanie niedużej zabudowy kuchennej nie musi też oznaczać kompromisów w kwestii designu. Nawet przy mocno ograniczonej liczbie szafek i szuflad warto postawić na efektowne dekory i wyraziste kolory.

— Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz dają nam dużą swobodę, dzięki czemu możemy popuścić wodze fantazji i tworzyć niebanalne aranżacje, które pomogą zrekompensować nieduże gabaryty mebli — podpowiada Andrzej Tomasiak, właściciel salonu mebli kuchennych w Olsztynie. — Warto zdecydować się na wyraziste dekory czy ciekawe, nawet kontrastowe połączenia kolorystyczne, bo to sprawdzony sposób na ożywienie zabudowy meblowej, nawet jeżeli ma ona bardzo standardową formę.

W przypadku kuchni, których estetyka opiera się na łączeniu dwóch dekorów na frontach mebli, efekt końcowy zależy od kombinacji zestawionych dekorów. Niezależnie od wyrazistości uzyskanego w ten sposób kontrastu, połączenia dwukolorowe zawsze przełamują monotonię zabudowy meblowej i wrażenie masywnego monolitu, zwłaszcza w przypadku całościennej zabudowy pod sam sufit. To zatem nie tylko idealny sposób na ożywienie aranżacji, ale również poprawę optyki wnętrza — dekory w postaci poziomych pasów w kontrastowej barwie optycznie powiększą kuchnię.

— Często wystarczy drobny detal, aby osiągnąć zaskakujący i nietuzinkowy efekt. Oryginalne w kształcie uchwyty czy pełniące mocno ozdobną rolę relingi kuchenne sprawią, że kuchnia stanie się wyjątkowa — radzi Sylwia Kowalska-Mikutel. — Wprowadzając mocne akcenty kolorystyczne czy wyraziste detale pamiętajmy jednak, że ich zadanie to urozmaicić zabudowę meblową, a nie zdominować małe wnętrze.

W małych kuchniach można również postawić na wyrazisty styl, np. ponadczasową klasykę. Trudno pozostać obojętnym na jej sentymentalny urok. — Meble utrzymane w stylu klasycznym prezentują się doskonale nie tylko w dużych wnętrzach, ale również w wydaniu „mini” w pełni pozwolą wyeksponować swoje atuty. Stylizowane fronty z ozdobnymi frezowaniami, szklanymi witrynkami i uchwytami retro z pewnością każdego urzekną finezją i wysmakowaną elegancją — zapewnia Andrzej Tomasiak.

1. Piękny dekor z oryginalnym rysunkiem drewna w połączeniu z modną, delikatną szarością efektownie uzupełniają ciekawą zabudowę meblową z otwartymi półkami, zaplanowanymi również na półwyspie kuchennym.2. Nawet w niewielkiej kuchni warto zdecydować się na wprowadzenie ozdobnego dekoru kolorystycznego, który ożywi aranżację. Ponadczasowe drewno w ciepłym wybarwieniu można zestawić z mocniejszym kolorem, np. cieszącą się niezmienną popularnością szarością.3. Oryginalna kolorystyka przyciągnie uwagę nawet w niedużej zabudowie kuchennej. Egzotyczny szafran to wybarwienie raczej niszowe, przez co ten kolor nabiera bardziej ekskluzywnego charakteru. Podobnie jak w przypadku przyprawy: można go dozować w niedużych ilościach.4. Tam, gdzie nie ma miejsca na imponującą zabudowę meblową, trzeba postawić na efektowne rozwiązania, które zachwycą również w niewielkim rozmiarze. Urokliwa klasyka to jeden ze sprawdzonych sposobów na osiągnięcie spektakularnego efektu.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB