Czy kominek gazowy jest bezpieczny?

2019-01-17 15:12:52 (ost. akt: 2019-01-17 15:21:57)

Ponieważ zasilane są błękitnym paliwem, nie wymagają stałej obsługi, czyszczenia z popiołu i uzupełniania opału — a wciąż zachowują zalety tradycyjnych urządzeń na drewno — kominki gazowe cieszą się coraz większa popularnością. Czy ich użytkownicy mogą spać zupełnie spokojnie? Czy może jednak ten rodzaj kominka ma jakieś ukryte wady? Na co zwrócić uwagę, by ich używanie było w pełni bezpieczne?

Czy kominek gazowy jest bezpieczny?
Kominki gazowe swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim ogromnej wygodzie użytkowania oraz pro-ekologicznemu charakterowi. By w pełni cieszyć się tym komfortem i jednocześnie nie obawiać o bezpieczeństwo codziennego użytkowania — należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kominek certyfikowany

Zanim go kupimy — musimy sprawdzić czy upatrzony kominek gazowy posiada specjalny certyfikat CE. To on gwarantuje bowiem wysoki stopień bezpieczeństwa i niczym tłumacz przysięgły poświadcza, że kominek przeszedł szereg testów pozwalających wyeliminować potencjalne zagrożenie. Wszystkie urządzenia grzewcze z takim certyfikatem spełniają rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, dzięki którym są bezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz przyjazne środowisku. Tego typu kominki wymagają również cyklicznych przeglądów serwisowych. Raz w roku wykonuje je osoba z uprawnieniami do kontroli urządzeń gazowych.

[media]523257[media]

Szczelna instalacja podstawą bezpieczeństwa

Zaraz po podłączeniu systemu do sieci gazowej za pomocą specjalnego czujnika musimy koniecznie sprawdzić szczelność wykonanych połączeń. Jeśli stwierdzimy jakikolwiek, najmniejszy nawet przeciek — instalator powinien zamknąć zawór odcinający dopływ gazu i ponownie przeprowadzić montaż poszczególnych elementów zestawu. W przypadku problemów z drożnością instalacji lub dopływem paliwa urządzenie po prostu się wyłączy. Jeśli czujemy, że potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia — warto zaopatrzyć się w czujnik stężenia gazu i czadu.

Bezpieczeństwo eksploatacji, czyli zabezpieczenia we wkładzie gazowym

Ponieważ kominki gazowe muszą spełniać wygórowane wymogi bezpieczeństwa — są to urządzenia szczególnie bezpieczne. Zgodnie z przepisami zawór odcinający powinien znajdować się już na domowej instalacji gazowej. Najwyższy stopień bezpieczeństwa gwarantuje też zamknięta komora spalania. Z kolei system koncentryczny, czyli komin powietrzno-spalinowy pobiera powietrze do spalania wyłącznie z zewnątrz. W przypadku jakikolwiek problemów tym razem z drożnością przewodu-powietrzno spalinowego kominek gazowy automatycznie wyłącza się. Termoelektryczny iskrownik w pełni chroni nasz kominek przed przypadkowym wypływem gazu, a rewizja ciśnieniowa, czyli klapy bezpieczeństwa — przed ewentualnym nadmiarem gazu.

[media]523256[media]

Sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do spalania

W kominkach gazowych podstawowym elementem montażu jest system odprowadzania spalin. To tzw. system koncentryczny, czyli dosłownie „rura w rurze” — ten sam przewód służy zarówno do odprowadzania spalin na zewnątrz budynku oraz do pobierania powietrza do komory wkładu przez rurę zewnętrzną. Wykonanie i odpowiedzialność za instalację odprowadzenia spalin z wkładu gazowego spoczywa na instalatorze z uprawnieniami. Odpowiada on za instalację przyłączenia wkładu od kurka gazowego przygotowanego pod instalację oraz za odcinek odprowadzenia spalin — aż po zakończenie wylotu spalin poza budynek.

Wytyczne dotyczące instalacji komina

Instalujemy zawsze 1 metr pionowy rury nad urządzeniem. Maksymalna długość komina to 12 metrów. Maksymalna długość rur przechodzących przez ścianę w poziomie to 3 m. Kolano 90 przeliczane jest jako odcinek rury o długości 2 m, a kolano 45 jako odcinek rury o długości 1 m. Średnice zależą od modelu i należy je sprawdzić w instrukcji urządzenia.

Brak komina — brak problemu

Kominki gazowe z hermetycznie zamkniętą komorą spalania nie wymagają obecności tradycyjnego komina. Powstałe spaliny mogą być wyprowadzane na zewnątrz za pomocą systemu powietrzno-spalinowego, który umożliwia jednocześnie pobieranie powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku. Stan tzw. przewodów koncentrycznych wystarczy sprawdzić podczas serwisu, znika więc konieczność ich czyszczenia — tak jak w przypadku murowanego komina. Taki system może być stosowany niezależnie od rodzaju występującej w budynku wentylacji.

Kominek gazowy a wentylacja i rekuperacja?

Kominki gazowe mogą działać sprawnie w domach z rekuperatorem, czyli z systemem odzyskującym ciepło z powietrza.

[media]523259[media]

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB