Kominki gazowe swoją rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim ogromnej wygodzie użytkowania oraz pro-ekologicznemu charakterowi. By w pełni cieszyć się tym komfortem i jednocześnie nie obawiać o bezpieczeństwo codziennego użytkowania — należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Kominek certyfikowany
Zanim go kupimy — musimy sprawdzić czy upatrzony kominek gazowy posiada specjalny certyfikat CE. To on gwarantuje bowiem wysoki stopień bezpieczeństwa i niczym tłumacz przysięgły poświadcza, że kominek przeszedł szereg testów pozwalających wyeliminować potencjalne zagrożenie. Wszystkie urządzenia grzewcze z takim certyfikatem spełniają rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, dzięki którym są bezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz przyjazne środowisku. Tego typu kominki wymagają również cyklicznych przeglądów serwisowych. Raz w roku wykonuje je osoba z uprawnieniami do kontroli urządzeń gazowych.
[media]523257[media]
Szczelna instalacja podstawą bezpieczeństwaZaraz po podłączeniu systemu do sieci gazowej za pomocą specjalnego czujnika musimy koniecznie sprawdzić szczelność wykonanych połączeń. Jeśli stwierdzimy jakikolwiek, najmniejszy nawet przeciek — instalator powinien zamknąć zawór odcinający dopływ gazu i ponownie przeprowadzić montaż poszczególnych elementów zestawu. W przypadku problemów z drożnością instalacji lub dopływem paliwa urządzenie po prostu się wyłączy. Jeśli czujemy, że potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia — warto zaopatrzyć się w czujnik stężenia gazu i czadu.
Bezpieczeństwo eksploatacji, czyli zabezpieczenia we wkładzie gazowym
Ponieważ kominki gazowe muszą spełniać wygórowane wymogi bezpieczeństwa — są to urządzenia szczególnie bezpieczne. Zgodnie z przepisami zawór odcinający powinien znajdować się już na domowej instalacji gazowej. Najwyższy stopień bezpieczeństwa gwarantuje też zamknięta komora spalania. Z kolei system koncentryczny, czyli komin powietrzno-spalinowy pobiera powietrze do spalania wyłącznie z zewnątrz. W przypadku jakikolwiek problemów tym razem z drożnością przewodu-powietrzno spalinowego kominek gazowy automatycznie wyłącza się. Termoelektryczny iskrownik w pełni chroni nasz kominek przed przypadkowym wypływem gazu, a rewizja ciśnieniowa, czyli klapy bezpieczeństwa — przed ewentualnym nadmiarem gazu.
[media]523256[media]
Sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do spalaniaW kominkach gazowych podstawowym elementem montażu jest system odprowadzania spalin. To tzw. system koncentryczny, czyli dosłownie „rura w rurze” — ten sam przewód służy zarówno do odprowadzania spalin na zewnątrz budynku oraz do pobierania powietrza do komory wkładu przez rurę zewnętrzną. Wykonanie i odpowiedzialność za instalację odprowadzenia spalin z wkładu gazowego spoczywa na instalatorze z uprawnieniami. Odpowiada on za instalację przyłączenia wkładu od kurka gazowego przygotowanego pod instalację oraz za odcinek odprowadzenia spalin — aż po zakończenie wylotu spalin poza budynek.
Wytyczne dotyczące instalacji komina
Instalujemy zawsze 1 metr pionowy rury nad urządzeniem. Maksymalna długość komina to 12 metrów. Maksymalna długość rur przechodzących przez ścianę w poziomie to 3 m. Kolano 90 przeliczane jest jako odcinek rury o długości 2 m, a kolano 45 jako odcinek rury o długości 1 m. Średnice zależą od modelu i należy je sprawdzić w instrukcji urządzenia.
Brak komina — brak problemu
Kominki gazowe z hermetycznie zamkniętą komorą spalania nie wymagają obecności tradycyjnego komina. Powstałe spaliny mogą być wyprowadzane na zewnątrz za pomocą systemu powietrzno-spalinowego, który umożliwia jednocześnie pobieranie powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku. Stan tzw. przewodów koncentrycznych wystarczy sprawdzić podczas serwisu, znika więc konieczność ich czyszczenia — tak jak w przypadku murowanego komina. Taki system może być stosowany niezależnie od rodzaju występującej w budynku wentylacji.
Kominek gazowy a wentylacja i rekuperacja?
Kominki gazowe mogą działać sprawnie w domach z rekuperatorem, czyli z systemem odzyskującym ciepło z powietrza.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez