4 pomysły na piekarnik

2019-03-28 08:44:23 (ost. akt: 2019-03-28 08:50:55)

W wysokiej szafce, na słupku lub wkomponowany w zabudowę całościenną… Możliwości usytuowania jest wiele, tak jak wiele jest sposobów aranżacji wnętrz kuchennych. Piekarnik przestał być przypisany do jednego miejsca pod kuchennym blatem, a jego praktyczna funkcja jest równie istotna, co dekoracyjny wizerunek.

4 pomysły na piekarnik
Piekarnik to urządzenie AGD, którego nie zamaskujemy frontem meblowym, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego modelu. Chociaż pełni funkcję praktyczną, w przypadku tego urządzenia ważne są nie tylko parametry techniczne, ale również jego dekoracyjny charakter. Inny piekarnik będzie pasował do minimalistycznej kuchni nowoczesnej, inny do tej urządzonej w stylu industrialnym, a jeszcze inny podkreśli stylistykę aranżacji klasycznej czy retro. Planując zabudowę kuchenną musimy również zdecydować, w jakim miejscu piekarnik będzie zamontowany.

Współczesne projekty zabudowy kuchennej dają nam kilka możliwości umieszczenia piekarnika. Różne opcje w swoich aranżacjach uwzględnia Spółka Meblowa KAM.

Piekarnik zmienia położenie

Ma być bezpiecznie, ale również ergonomicznie i wygodnie, dlatego coraz częściej piekarnik montujemy w wysokiej szafce. Nie jest to wyłącznie efekt poszukiwania nowych możliwości aranżacyjnych. Korzystanie z piekarnika usytuowanego na wysokości wzroku jest przede wszystkim bardziej komfortowe. Nie musimy się wówczas schylać, aby włożyć lub wyjąć blachę czy podejrzeć potrawę podczas pieczenia.

Tuż obok piekarnika można zaplanować spiżarnię w postaci szuflad czy szafki z półkami tradycyjnymi lub typu cargo. Aby urozmaicić zabudowę meblową, nad szafką z piekarnikiem można zamontować otwarte półki, na których znajdzie się miejsce na dekoracyjne przedmioty.

Optymalna wysokość

Otwarcie kuchni i scalenie jej z przestrzenią salonową zaowocowało rozwiązaniem aranżacyjnym, którego nie spotykaliśmy jeszcze kilka dekad temu w zamkniętych wnętrzach kuchennych: wysoką zabudową na całą ścianę poprowadzoną od podłogi aż do sufitu. Taki układ mebli jest praktyczny i efektowny, a dodatkowo możemy tu z łatwością wkomponować również piekarnik, umieszczając go na optymalnej wysokości. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim wygoda: nie musimy się schylać, aby kontrolować postępy pieczenia czy wyjąć gotową potrawę z piekarnika.

Jeżeli nie mamy możliwości zabudowania całej ściany, pozostaje inne wygodne rozwiązanie — montaż piekarnika w wysokim słupku o szerokości naszego sprzętu do pieczenia.


Niezapomniana „klasyka”

Piekarnik zamontowany pod płytą kuchenną to nadal popularne rozwiązanie, najczęściej jednak wynikające z braku innych możliwości aranżacyjnych. W małych pomieszczeniach czy wnękach kuchennych, w których mamy deficyt przestrzeni roboczej, rezygnujemy ze słupków czy całościennej zabudowy, w które można wkomponować piekarnik, na rzecz blatu. Umiejscowienie piekarnika pod blatem wymusza również zabudowa meblowa, w której zrezygnowano z szafek wiszących. Rekompensatą dla mniej funkcjonalnego usytuowania piekarnika może być jego atrakcyjne wzornictwo. Urządzenie dobrane z troską o najmniejsze detale podkreśli stylistykę wnętrza i podniesie walory estetyczne mebli. Piekarnik niczym kameleon może się „zlać” z całością zabudowy lub przeciwnie — wyróżnić kontrastowym wobec frontów mebli kolorem. W tym drugim przypadku pozwoli urozmaicić monochromatyczną stylizację.

Poza schematami

W kuchni nie wszystko musi być rozmieszczone według standardowych schematów. Nawet w nowoczesnej, minimalistycznej zabudowie opartej na prostych modułach mebli można pozwolić sobie na nieco kreatywności i wysunąć piekarnik poza linię szafek. To ciekawy sposób na urozmaicenie bryły mebli i przełamanie wrażenia masywnego monolitu. Piekarnik umieszczony na wysokości wzroku jest bardzo praktyczny i wygodny w użytkowaniu, a dzięki wysunięciu poza korpus mebli dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. W takim nietypowym układzie piekarnik można również zgrupować z kuchenką mikrofalową lub urządzeniem do gotowania na parze.

Porada:
Wybierając się do Studia Mebli Kuchennych najpierw przygotujmy się na rozmowę o kuchniach. Zróbmy kilka zdjęć swojego pomieszczenia oraz jego wstępne pomiary, zwracając uwagę na takie elementy pomieszczenia jak: parapet, kaloryfer, rury i przyłącza wodne, gazowe, elektryczne. Nie zapominajmy o wentylacji. Przemyślmy, jaki sprzęt chcemy: o ile piekarnik czy zmywarka raczej standardowo będzie w zabudowie, to już lodówki często klienci wybierają wolnostojące. Czasami w zabudowie kuchennej umieszczamy również pralkę i suszarkę do ubrań. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy potrzebujemy zlew z dwiema komorami? Mając zmywarkę — niekoniecznie. Większość z nas chciałaby zabudowę pod sam sufit. Pozostaje kwestia wentylacji. Nie we wszystkich budynkach, nawet nowych, można podłączyć wentylację mechaniczną. Projektując wysoką zabudowę pod sam sufit pamiętajmy że takie urządzenia jak chłodziarko-zamrażarka czy piekarnik również wymagają zapewnienia odpowiedniej wentylacji.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB