Bez geodety budowa nie ruszy

2019-04-30 09:24:50 (ost. akt: 2019-04-30 09:27:09)

Żadnej inwestycji budowlanej nie da się zrealizować bez fachowego wsparcia geodety. Pierwszy raz powinien pojawić się na naszej działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jak wybrać dobrego fachowca? I ile trzeba będzie mu za to wszystko zapłacić?

Bez geodety budowa nie ruszy
Na początku

Kiedy mamy już projekt naszego domu, geodeta musi wykonać mapę do celów projektowych. Powinny się na niej znaleźć granice naszej działki, teren, który ją otacza oraz zabudowania, które już na działce są. Na jej podstawie można planować położenie domu. Koszt jej przygotowania to zwykle około 100 zł. Mapa będzie nam potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Najlepiej, żeby została wykonana maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku o takie pozwolenie.

Wytyczanie budynku

Kolejnym etapem podczas realizacji inwestycji budowlanej jest wytyczanie budynku. Na tym etapie geodeta umieszcza na działce punkty wysokościowe, do których można się odnosić podczas prac budowlanych. Wytyczenie budynku to koszt kilkuset złotych.

Odbiór budynku

Po zakończeniu budowy znów musimy wezwać geodetę. Jeśli realizowaliśmy większą inwestycję, będziemy musieli złożyć wniosek o możliwość użytkowania budynku, a do tego potrzebne są geodezyjne pomiary powykonawcze. Geodeta sporządza też mapę z faktycznym położeniem budynku na naszej działce i przeprowadza inwentaryzację wszystkich przyłączy. Po inwentaryzacji geodeta musi dokonać wpisu w dzienniku budowy.

Najlepiej, jeśli wszystkie usługi zlecimy jednej firmie geodezyjnej — wtedy możemy liczyć na obniżenie kosztów.
mmb

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB