Nie tylko dla pułkownika — oryginalne półki, które pomieszczą nasze książki i bibeloty

2011-07-29 10:55:16 (ost. akt: 2011-07-26 12:19:28)

Często zamiast kosztownego przeobrażenia całego wnętrza, wystarczy dodać w nim kilka półek. Ale takich, które już po pierwszym rzucie oka na zawsze zostają w pamięci.

Zaaranżowanie kompletnego kącika czytelniczego umożliwi nam półka z wysuwaną sofą

Zaaranżowanie kompletnego kącika czytelniczego umożliwi nam półka z wysuwaną sofą

Autor zdjęcia: www.freshome.com

Najprostszym sposobem stworzenia oryginalnej półki w domu jest jej podświetlenie. Może się jednak okazać, że samo zamontowanie barwnych punktów świetlnych to za mało.

Podświetlenie jak marzenie
Znacznie atrakcyjniej będą się prezentować półki wykonane specjalnie do takich aranżacji. Zazwyczaj materiałem na nie jest bardzo odporne, hartowane szkło, które po podświetleniu LED-owymi diodami wygląda bardzo efektownie. Najlepiej od razu wybrać opcję z możliwością zmiany koloru podświetlenia, dzięki czemu nawet po zamontowaniu zyskamy dodatkowe opcje aranżacyjne.
Podświetlanie możemy także zastosować w przypadku półek drewnianych. Najlepiej wyglądają one jako przestrzeń zamknięta od góry, oświetlona wewnątrz.

Drewno oryginalnie rzeźbione
Znacznie ciekawszym sposobem uatrakcyjnienia drewna jako materiału na półki jest rzeźbienie. Plastyczność drewna pozwala na wyczarowanie kształtów wyglądających jak prawdziwe dzieła sztuki. Natomiast naturalnym efektem idealnie współgrającym z tym materiałem jest oczywiście rzeźba w formie gałęzi. Półki wyglądające jak smagane silnym wiatrem mniejsze i większe konary nadają się doskonale do zawieszenia na ścianie, ale też jako stojący magazyn na naszą kolekcją książek.
Drewniane, rzeźbione półki górują nas szklanymi w kwestii dokonywania w nich ewentualnych zmian w przyszłości. Wprawdzie raz wyrzeźbioną formę niełatwo będzie zmodyfikować, ale przemalowanie na nowy kolor to już czynność, którą możemy z łatwością wykonać samodzielnie.

Niegrzeczna półka idzie do kąta
W małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy skrawek przestrzeni, najlepiej sprawdzają się trzy rozwiązania. Najprostszym z nich jest zagospodarowanie kątów. Te miejsca, ze względu na trudności w ich efektywnym wykorzystaniu, zazwyczaj i tak świecą pustkami. A jeśli już coś się w nich znajdzie, jest to albo kwiat doniczkowy, albo — co gorsza — inny element zupełnie niedopasowany do reszty wystroju. Dobrym sposobem będzie więc postawienie regału z tylną ścianą w kształcie trójkąta, który idealnie wpasuje się w nasz narożnik. Z przodu regału mamy zaś od podłogi po sufit półki.

Ustawione w pionie albo wykute w ścianie
Zaoszczędzić miejsce możemy też chowając półki, na których aktualnie nic nie stoi. I nie chodzi tutaj o rozbieranie całej konstrukcji i wynoszenie jej do piwnicy. Znacznie poręczniejsze jest zainstalowanie na ścianach półek w formie ruchomych żeberek, które można ustawić poziomo lub pionowo. W zależności od aktualnych potrzeb, w poziomie ustawiamy odpowiednią liczbę żeberek. Pozostałe zaś ustawiamy w pionie. Co prawda, nie znikają one z wnętrza całkowicie, jednak w takim ustawieniu wydają się być mniej inwazyjne. Poza tym, jeśli będą w tym samym kolorze, co ściana, pozostaną niezauważalne.
Trzecie rozwiązanie to po prostu wykucie półek w ścianie. Oczywiście nie wszędzie da się to wykonać, nie wszędzie też będzie to dobrze wyglądało. Za to na pewno będzie kosztowało dużo pracy, bowiem wykonanie takich wgłębień od zera to poważne wyzwanie. W nowoczesnych wnętrzach efekt jest jednak naprawdę warty zachodu. Szczególnie, jeśli dodamy wewnątrz półki światło czy elementy odblaskowe.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB