Przy dobrej pogodzie lato spędzajmy w ogrodzie

2011-08-04 14:27:40 (ost. akt: 2011-08-04 14:29:49)

Plac zabaw, miejsce relaksu, kuchnia, jadalnia i warzywnik. Latem zarówno duży, jak i mały ogród nie tylko cieszy oczy, ale możemy go też praktycznie wykorzystać.

Zaaranżowanie letniej kuchni pozwoli nam przygotowywać i spożywać posiłki na świeżym powietrzu

Zaaranżowanie letniej kuchni pozwoli nam przygotowywać i spożywać posiłki na świeżym powietrzu

Autor zdjęcia: Röben

Przy odrobinie wysiłku rodziców, ogród może stać się prawdziwym rajem dla dzieci. To doskonałe rozwiązanie — maluchy zawsze są w pobliżu, a otoczenie możemy dostosować do ich zainteresowań i wieku.

Z huśtawki prosto do piaskownicy
Od wielkości ogrodu, zasobności portfela i pomysłowości rodziców zależy, jak taki ogrodowy plac zabaw będzie wyglądał. Pamiętajmy, że powinien on być przede wszystkim bezpieczny. Poszczególne sprzęty nie mogą zostać stłoczone, wokół każdego z nich powinniśmy pozostawić strefę wolną od wystających i twardych elementów.
W ogrodach najczęściej królują huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice czy urządzenia do wspinania, a najpopularniejszym materiałem jest drewno. Doskonale wpisuje się bowiem w ogrodowy klimat. Zadbajmy o to, aby zakupione lub skonstruowane samodzielnie urządzenia do zabawy były stabilne, solidnie wykonane z elementów o gładkich powierzchniach i — przede wszystkim — trwałe.

Zabawa na drzewie albo w basenie
Starszym dzieciom ogromna frajdę sprawi, jeśli zbudujemy im na drzewie drewniany domek z linami, drabinkami i zjeżdżalniami. Nasze pociechy będą mieć świetne miejsce do zabaw — w pobliżu domu i na świeżym powietrzu. W upalne dni doskonale sprawdzą się też ogrodowe baseny, które również można dostosować do wielkości naszego ogrodu. Na niewielkich przestrzeniach sprawdzą się brodziki i baseny rozkładane, które po sezonie można zdemontować. Posiadacze większych ogrodów mogą natomiast stworzyć maluchom prawdziwy wodny raj, stawiając naziemny basen o nawet pięciometrowej średnicy. Zdrowie i sprawność starszych i młodszych domowników skorzysta zaś, jeśli zainstalujemy w naszym ogrodzie zestaw urządzeń gimnastycznych.

Gotuj i jedz na świeżym powietrzu
Coraz bardziej popularne jest grillowanie czy wieczorne biesiadowanie w ogrodzie, dlatego latem warto urządzić sobie w nim miejsce do przygotowywania posiłków. Kuchnia letnia położona poza domem jest zwykle wyodrębniona z części ogrodu. Często bywa połączona z tarasem i miejscem do wypoczynku, gdzie stoją ogrodowe meble czy leżaki. Taka kuchnia na świeżym powietrzu, połączona z salonem sprawi, że w ogrodzie będziemy spędzać coraz więcej czasu.
Zaaranżowanie jej blisko domu ma tę zaletę, że łatwo jest doprowadzić do niej wodę i inne media. Materiały do budowy letniej kuchni powinny być trwałe i odporne na działanie pogody. Niezbędne wyposażenie to oczywiście grill lub piec z rusztem. Pamiętajmy, że powinny nam służyć przez wiele lat, dlatego najlepszy będzie grill wysokiej jakości, stabilny i wyglądający elegancko.

A może do ogrodu po... warzywa
Wielu posiadaczy ogrodów wykorzystuje je jako źródło zdrowej żywności. Uprawiane przy domu warzywa czy owoce to nie tylko satysfakcja dla ogrodnika, ale też pewność, że marchewka, rzodkiewka czy jabłka, trafiające na nasz stół, są bezpieczne i napędzane chemią. W niektórych krajach można już kupić zestawy nasion, pozwalające na stworzenie ogrodu, który wyżywi całą rodzinę.
Kto nie przepada za pieleniem grządek, może zamienić swój ogród w królestwo kwiatów, by cieszyć się ich kolorami i zapachami. Letnie wieczory spędzane w otoczeniu kwitnących roślin, będą dla nas niezwykle relaksującą formą odpoczynku.

Do podlewania i do prania
W ogrodzie możemy postawić zbiornik na deszczówkę. Przyda się latem zwłaszcza w dużych ogrodach, do których podlewania zużywamy sporo wody. Deszczówkę możemy też wykorzystać np. do spłukiwania w toalecie, mycia samochodu czy prania. Woda deszczowa nadaje się do prania nawet lepiej niż woda z kranu, gdyż jest bardziej miękka. Nie ma też obaw, że przy długim przechowywaniu w zbiorniku może zakwitnąć. Jeśli tylko nie dochodzi do jego wnętrza światło, niebezpieczeństwo to praktycznie nie zachodzi.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB