Ścieżka ogrodowa tak ułożona, że aż chce się deptać!

2011-08-08 10:00:00 (ost. akt: 2011-08-04 15:07:44)

Efektowny ogród to przede wszystkim zadbana roślinność. Jednak aby ją podziwiać, potrzebne są ścieżki, którymi będziemy się po działce przemieszczać.

Jako atrakcyjne wykończenie ścieżki ogrodowej sprawdzi się kostka betonowa

Jako atrakcyjne wykończenie ścieżki ogrodowej sprawdzi się kostka betonowa

Autor zdjęcia: Libet

Przy układaniu nawierzchni ścieżek, trzeba zadbać o ich harmonię z otoczeniem, ale można też pokusić się o rozwiązania bardziej ekstrawaganckie.

Całkiem zwyczajne i bardzo oryginalne
Ścieżki w całorocznych ogrodach wykonuje się najczęściej z płyt kamiennych lub kostki betonowej. Szczególnie duże pole manewru w aranżacji mamy w przypadku drobnej kostki. Wprawdzie wymaga ona najwięcej pracy przy układaniu, jednak zastosowanie dwóch lub trzech kolorów pozwala na stworzenie oryginalnej ogrodowej płaskorzeźby.
Dla osób ceniących rozwiązania nieszablonowe kuszącym rozwiązaniem może być wybrukowanie np. konturów zwierząt, elementów florystycznych, albo nawet oryginalnego napisu czy ważnej daty. Trzeba tylko pamiętać, że im wyraźniejszy ma być rysunek na naszej nawierzchni, tym mniejszych elementów będziemy potrzebować.

Grunt to dobre oświetlenie w gruncie
Elementem aranżacji ogrodu niezbędnym w okolicy ścieżek jest oświetlenie. W przypadku głównych tras, które rzeczywiście wykorzystujemy także wieczorem, oświetlenie to musi zapewniać przede wszystkim wygodne użytkowanie. Niemniej jednak, nie musi być ono nudne. Najprostsze rozwiązani to dobranie atrakcyjnych lampek ustawionych w równych odstępach na poboczu. W takim przypadku decyduje nasz indywidualny gust, ograniczony, niestety, przez dostępne na rynku modeli. Taka instalacja ma swoje zalety — każdą z lampek można umieścić w gruncie osobno. Dostępne jest także sporo modeli, które działają na baterię słoneczną, dzięki czemu po naładowaniu w dzień, w nocy oświetlają ogród bez pobierania energii z sieci.
Jednak dużo ciekawszy sposobem na oświetlenie jest zastosowanie płaskich punktów świetlnych umieszczonych w gruncie lub bezpośrednio w ścieżce. Szczególnie ten drugi sposób instalacji robi duże wrażenie. Niestety, trzeba go planować jeszcze przed położeniem nawierzchni. Kolejną wadą jest trudność usuwania ewentualnych usterek — znaczna część okablowania jest przecież ukryta pod płytami czy kostką.

Na ścieżce trawa też wyrośnie
Płyty ażurowe to kolejny przykład atrakcyjnego wykończenia ścieżki ogrodowej. Pozwalają one na wygodne poruszanie się i zapewniają stabilność pod nogami, jednocześnie sprawiając wrażenie minimalnej ingerencji w naturę. Dużo przestrzeni w oczkach rozlokowanych na płycie pozwala trawie na niezakłócony wzrost. A nam pozostaje jedynie troska o zapewnienie jej odpowiedniej długości.
Do budowy ścieżek doskonale nadają się też odpowiednio zaimpregnowane deski, np. tarasowe. Możemy z nich układać nawierzchnie lite albo z przerwami pomiędzy poszczególnymi deskami. W tym drugim przypadku trawa również stanie się elementem składowym ścieżki. Oryginalnie wyglądają drewniane pniaki wbite w grunt czy kłody ułożone wzdłuż ścieżki.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB