Zlewozmywak optymalny — ze stali, granitu albo kompozytu

2011-08-12 17:29:11 (ost. akt: 2011-08-12 17:28:07)

Zmywanie naczyń to zajęcie wyjątkowo nudne. Możemy je urozmaicić, wybierając dobry, ułatwiający pracę zlewozmywak, który ładnie wygląda szczególnie gdy stoi pusty.

Odpowiednia liczba i pomysłowe rozmieszczenie komór oraz dodatki w rodzaju ociekacza czy nakładki blatowej, uczynią z naszego zlewozmywaka narzędzie praktyczne i wielofunkcyjne

Odpowiednia liczba i pomysłowe rozmieszczenie komór oraz dodatki w rodzaju ociekacza czy nakładki blatowej, uczynią z naszego zlewozmywaka narzędzie praktyczne i wielofunkcyjne

Autor zdjęcia: Deante

Zanim zdecydujemy się na zlewozmywak odpowiedni do naszej kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę jego typ oraz rozmiar, a także materiał, z którego został wykonany. W tej ostatniej kwestii dominuje kilka opcji: stal, ceramika, granit, kwarc lub tworzywa kompozytowe.
Najbardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury jest ceramika, będąca jednak również najdroższym z materiałów. Stal szlachetna wygrywa stosunkiem trwałości do ceny i nowoczesnym wyglądem. Mieszanki kwarcu i granitu są bardzo popularne ze względu na dużą ilość dostępnych wzorów i faktur. Natomiast główną zaletą zlewozmywaków z tworzyw kompozytowych jest ich przystępna cena.

Duży zlewozmywak jest wygodny
Każdy z materiałów ma, jak widać, swoje wady i zalety. Niezależnie jednak od tego, na który się zdecydujemy, znacznie ważniejsze może okazać się dobranie typu i rozmiaru zlewozmywaka zgodnych z naszymi potrzebami. W pierwszej kolejności zdecydować musimy o liczbie i rozmiarach komór, w drugiej — o obecności ociekacza (płaskiej powierzchni przy komorze z rowkami odprowadzającymi do niej wodę).
Na pewno bardzo wygodnie jest mieć dwukomorowy zlew z przestronnym ociekaczem — niestety, nie każdy ma na tyle dużo miejsca w kuchni, aby pozwolić sobie na taki komfort. Najczęściej więc wybieramy zlew jedno- lub półtorakomorowy — samodzielny lub z ociekaczem.

Dodatki dla kuchennych pracusiów
Elementem bardzo pomocnym w ekonomicznym wykorzystaniu miejsca w kuchni są nakładki na komory zlewozmywaka. Najczęściej to przeszklone płyty z uchwytami pasującymi kolorystycznie do reszty instalacji. Niestety, taką nakładkę powiększającą blat roboczy, ciężko dobrać do już zamontowanego zlewu, dlatego jeśli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem, musimy na etapie poszukiwania zlewozmywaka dopytywać się, czy w zestawie z nim znajdziemy nakładkę.
Praktycznym dodatkiem do zlewozmywaka, bardzo usprawniającym prace kuchenne, może być rozdrabniacz odpadków. Montujemy go zaraz za głównym ujściem wody, bezpośrednio pod zlewem. Natomiast otwór na włącznik wiercimy w blacie tuż przy zlewozmywaku. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 500 zł, a kończą na kilku tysiącach, dlatego ich kupno opłaca się, jeśli naprawdę często gotujemy i mamy kłopot z pozbywaniem się resztek organicznych.

Wyspa sprawdzi się tylko blisko pionu
Bardzo oryginalnym, acz także kosztownym, sposobem instalacji zlewozmywaka jest wyspa kuchenna. Takie rozwiązanie wymaga, oprócz nowoczesnego modelu zlewozmywaka, także odpowiednio dobranej baterii, najlepiej z przewodem natryskowym. Zlewozmywak na wyspie wymaga też bardzo starannie wykonanej instalacji kanalizacyjnej — rura musi zachować odpowiedni spadek. Całość instalacji nie może być też ustawiona zbyt daleko do pionu wodno-kanalizacyjnego.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB