Kuchnia na ciemno

2020-05-22 08:23:09 (ost. akt: 2020-07-02 11:06:04)

Meble kuchenne w ciemnym kolorze wyglądają szykownie, mogą jednak wydawać się zbyt odważnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Ale ani czerni, ani granatu w kuchni nie musimy bać się: wystarczy postawić na wyraziste i efektowne akcenty. Bardziej bezpieczne będą uchwyty, sprzęt AGD lub ciemny blat.

Kuchnia na ciemno

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Granat w kuchni

Modna zabudowa meblowa łączy siłę koloru z naturalnym ciepłem drewna i finezją uchwytów, najlepiej w odcieniu szykownego złota. Chociaż nadal cenimy funkcjonalną prostotę, kreacje kuchenne nabrały bardziej ozdobnego charakteru, w czym duża jest zasługa frontów w ciemnych, atrakcyjnych wybarwieniach z efektownie frezowaną powierzchnią.

Kuchnia nie przypomina już surowego wnętrza, którego estetykę wyznaczały minimalistyczne bryły mebli z gładkimi, połyskującymi frontami bez zbędnych dodatków. Przeciwnie, nabrała bardziej przytulnego charakteru. Oczekujemy, aby była funkcjonalna i praktyczna, zapewniając wygodę i komfort pracy użytkującym ją domownikom, coraz bardziej jednak cenimy subtelne elementy dekoracyjne. W dobrze urządzonej kuchni łączymy w przemyślany sposób kolory i różnorodne faktury powierzchni. Nie może również zabraknąć akcentów ozdobnych, które nie tylko przyciągają uwagę, ale nadają zabudowie meblowej bardziej indywidualnego charakteru.

— Mocnym trendem, który zaważył na zmianie wizerunkowej zabudowy kuchennej, jest odejście od surowej prostoty i rezygnacja z wysokiego połysku na frontach. Zastąpił go mat, który prezentuje się atrakcyjnie w ciemnych, intensywnych wybawieniach. Polubiliśmy również fronty frezowane, które same w sobie stanowią ozdobę i uatrakcyjniają bryłę mebli — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.

Dobry design jest ponadczasowy. Przyciąga uwagę pomysłowością, ciekawymi detalami, jakością i rozwiązaniami, których urok oprze się upływowi czasu. Dlatego w najmodniejszych w tym sezonie aranżacjach kuchennych harmonijnie komponuje się stylistyka modern classic z motywami drewna, które sprawdzą się w każdym wnętrzu i frezowanymi wzorami frontów, dodającymi zabudowie klasy i dyskretnej elegancji. Bryłę mebli urozmaicają fronty witrynowe, które nadają jej ozdobnego charakteru i stylistycznej lekkości. Wyraźne są wpływy estetyki skandynawskiej, zgodnie z którą we wnętrzach dominuje prostota, nie jest ona jednak pozbawione ciepła i rodzinnej atmosfery przytulności.


W aranżacji kuchni jesteśmy mniej powściągliwi i przychylniej patrzymy na kolory. Projektanci zachęcają, aby nie ograniczać się do uniwersalnej bieli czy bezpiecznych aranżacyjnie beży i szarości, ale odkryć ponownie urok mocnych, intrygujących kolorów.

— Czas na odważne, wyraziste barwy, które dodadzą wnętrzu wyrafinowanego stylu — namawia projektantka. — Doskonale sprawdzi się granat, który cieszy się coraz większą popularnością. Intensywna kolorystyka powierzchni doskonale podkreśli wzór modnego frezowania na frontach. Granat będzie się prezentował szykownie z dodatkiem szlachetnego złota w postaci dekoracyjnych uchwytów.

Inspirowany tonacją wieczornego nieba i oceanowych głębin, granat idealnie komponuje się z dekorami drewna, zwłaszcza z gatunkami w kontrastowych, jasnych tonacjach. Takie zestawienie jest przyjemne dla oka, a dodatkowo rysunek drewna neutralizuje intensywność koloru, który nie przytłoczy wnętrza. Duet granatu i drewna będzie stanowił ponadczasową bazę dla kuchni zaaranżowanej w każdym stylu.

A może na czarno?

Czerń to synonim współczesnej elegancji, a dodatkowo, nawet w postaci wyważonych elementów ozdobnych — potrafi nadać wnętrzu dynamiki i wyrazistego charakteru. Jeżeli zabudowa meblowa z czarnymi frontami wydaje się jednak zbyt śmiałym pomysłem i mogłaby przytłoczyć wnętrze, zrezygnujmy z czerni jako dominującego motywu kolorystycznego, zastępując go atrakcyjnymi dodatkami.

— Niezmiennie efektownym i ponadczasowym motywem aranżacyjnym jest klasyczne połączenie czerni z bielą — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. — Niewielki, ale mocny akcent w postaci czarnych uchwytów skomponowanych z białymi frontami wystarczy, aby ożywić ascetyczną biel i zdynamizować wnętrze. Tak zaaranżowana zabudowa meblowa będzie wyglądała lekko i nowocześnie.

Dobrym pomysłem, również w przypadku nadal najchętniej wybieranej białej zabudowy meblowej, będzie AGD w czarnym kolorze. Świetnie wkomponuje się w białe meble, tworząc wyrazisty kontrast i łagodząc sterylny klimat monochromatycznego wnętrza.

Czerń idealnie prezentuje się w wyrazistym duecie z bielą, ale dobrze komponuje się również z dekorami drewnianymi. Wprowadzając pierwiastek czarnego do jednolitej zabudowy w wybarwieniu drewna zyskujemy modny i nowoczesny, ale jednocześnie ciepły klimat. Czerń podkreśli szlachetny urok drewna, tworząc harmonijne połączenia zwłaszcza z gatunkami w ciepłych odcieniach, takich jak dąb, orzech czy buk. To doskonała recepta na osiągnięcie wyrafinowanej elegancji.

Czerń atrakcyjnie zaprezentuje się również w postaci blatu kuchennego. Duża powierzchnia robocza skontrastowana z frontami w delikatniejszym wybarwieniu może stanowić bazę całej aranżacji, skupiając na sobie uwagę. Dzięki zrównoważonej kompozycji kontrastowych elementów kuchnia nabierze bardziej wyrazistego charakteru.


Czerń jest energetyczna i dynamiczna, dlatego warto ją dawkować umiarkowanie i zrównoważyć bardziej stonowanymi dekorami. Jeżeli nie wiesz jaki element zabudowy meblowej zaaranżować w czerni — wybierz ścianę pomiędzy dolną i górną zabudową meblową. Czerń nie będzie wyglądać „ciężko” i nie zdominuje wnętrza, ale nada mu bardziej nowoczesnego looku. Atrakcyjnym zabiegiem będzie wykorzystanie czerni zarówno na blacie, jak i ścianie nad nim, dzięki czemu kompozycja zyska na spójności.

Bezpiecznym, a przy tym atrakcyjnym wizualnie sposobem na wprowadzenie czerni do kuchni są również relingi. Można na nich wyeksponować ozdobne, dobrane ze smakiem czarne drobiazgi czy podręczne akcesoria kuchenne, które dopasujemy do wyglądu całości.

Porada. Lodówka do zabudowy:
Czasami klienci rezygnują z chłodziarek w zabudowie z obawy mniejszą pojemność czy problemy związane z rozmrażaniem i czyszczeniem. Na rynku dostępne są chłodziarko- zamrażarki do zabudowy: standardowe o wysokości 177 cm i pojemności ok. 270 l, wyższe — 193 cm i pojemności ok. 300 l. Największe mają pojemność 400 l, a ich wysokość to 193,5 cm i szerokość 69 cm. Dla najbardziej wymagających klientów i mających dużo miejsca w kuchni możemy zaproponować dwa oddzielne urządzenia do zabudowy: chłodziarkę i zamrażarkę — radzi Andrzej Tomasiak ze olsztyńskiego Studia Mebli Kuchennych.

Jeżeli wybierzemy chłodziarkę z systemem „no frost” — to przede wszystkim nie będziemy musieli rozmrażać zamrażalnika, a nasze produkty nie pokryją się szronem. Komora zamrażalki będzie wolna od lodu.

Wybierając chłodziarkę, często zwracamy uwagę na klasę energetyczną. Różnica w skali roku pomiędzy klasą A+ a A++ w kosztach użytkowania to ok. 70 zł . Warto zaznaczyć, że współczesne chłodziarko-zamrażarki od wiodących producentów, w porównaniu do tych sprzed 20-25 lat, zużywają ok. 70 proc. prądu mniej. Również poziom hałasu znacznie spadł. Oczywiście zwracamy też uwagę na funkcjonalność: liczbę półek, szuflad, łatwość zmiany ustawień wnętrza. Pamiętajmy też o zastosowanych innowacyjnych technologiach, które pozwalają utrzymać świeżość produktów przez długi czas.
mmb


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB