Samodzielne wymiana płytek, fugi albo silikonu

2011-09-01 12:00:00 (ost. akt: 2011-08-31 16:48:51)

Wbrew obiegowym opiniom, wymiana uszkodzonych płytek i inne drobne prace remontowe nie są zbyt skomplikowane. Z powodzeniem możemy więc przeprowadzić je samodzielnie.

Warstwę silikonu nakładamy z pewnym nadmiarem

Warstwę silikonu nakładamy z pewnym nadmiarem

Autor: Soudal

W ostateczności, zamiast wynajmować ekipę fachowców, wystarczy, że zatrudnimy do pracy najbliższą rodzinę. Oczywiście nieodzowny będzie także szczegółowy plan robót, abyśmy mogli wykonać je bezstresowo krok po kroku.

Jak wymienić pękniętą płytkę?
Gdy decydujemy się na okładzinę z płytek, warto zostawić w zapasie kilka sztuk każdego ich rodzaju do ewentualnej wymiany w razie uszkodzenia. Jeśli potrzebnej płytki nie posiadamy, do uzupełnienia nawierzchni możemy użyć dopasowanego dekoru, czyli elementu ozdobnego.
Wyposażeni w podstawowe narzędzia (młotek, przecinak lub rylec, szpachelka), właściwy klej (np. szybkowiążący) oraz fugę, przystępujemy do pracy. Najpierw usuwamy fugę wokół płytki uszkodzonej oraz kilku przylegających do niej. Następnie ostrożnie rozbijamy płytkę, uderzając młotkiem w jej środkową część. Z podłoża usuwamy starą zaprawę, zostawiając na nową warstwę 3-5 mm. Szczotką i odkurzaczem usuwamy zabrudzenia. Ubytki podłoża niwelujemy zaprawą wyrównującą, a całą powierzchnię gruntujemy.
Równomiernie pokrytą klejem płytkę umieszczamy na podłożu i wyrównujemy z sąsiednimi, dociskając ją listwą do podłoża. Nadmiar kleju ze szczelin usuwamy, a w narożach umieszczamy krzyżyki dystansowe. Po związaniu kleju, szczeliny wypełniamy za pomocą szpachelki gumowej dobraną fugą, zaś jej resztki zmywamy zwilżoną gąbką.

A może wykonać całkiem nowe fugi?
Decydując się na wymianę starej i zniszczonej fugi, musimy dokładnie usunąć starą zaprawę przy pomocy specjalnego rylca. Potem szczeliny oczyszczamy odkurzaczem z pyłu i resztek starej fugi, i zwilżamy wodą. Odpowiednio przygotowaną zaprawę wprowadzamy w spoiny przy użyciu gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min.) całą powierzchnię przemywamy wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach dodatkowo zwilżamy dużą ilością wody i pozostawiamy do wyschnięcia. Po upływie ok. 3 godz. ponownie myjemy powierzchnię gąbką.
Jeśli nie chcemy wymieniać fug, a jedynie odświeżyć ich wygląd, wystarczy, że zastosujemy renowator do fug. To gotowy do użycia produkt, który nanosimy pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny. Efektem prac jest czysta i kolorowa fuga pomiędzy płytkami, uzyskana bez konieczności pracochłonnej wymiany starej spoiny. Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie — np. między ścianą a wanną — wypełniamy elastycznymi masami silikonowymi.

Albo odnowić spojenia silikonowe?
Jeśli spoiny silikonowe uległy uszkodzeniom, a tym bardziej jeśli zagościł na nich nalot glonów i grzybów, warto dokonać ich renowacji. Starą warstwę silikonu usuwamy ostrym nożem (zdj. 1), uważając, by nie uszkodzić płytek i nie zarysować wanny czy umywalki. Szczelinę czyścimy i odtłuszczamy, np. preparatem do usuwania silikonu. Brzegi szczeliny zabezpieczamy taśmą malarską (zdj. 2), którą usuwamy zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu (są też specjalnej taśmy narożne). Suchą szczelinę wypełniamy silikonem z kartusza (zdj. 3), ruchem jednostajnym, zostawiając niewielki nadmiar masy. Następnie fugę wygładzamy specjalną szpachelką (zdj. 4) lub palcem, zamoczonym wcześniej w detergencie.
Do powierzchni ceramicznych (umywalka, muszla, płytki) użyjemy tzw. silikonu octowego. Do fug wokół akrylowych wanien, brodzików i kabin prysznicowych, a także szkła, sprawdzi się neutralny silikon sanitarny. Elementy chromowane, szklane i srebrne najlepiej uszczelniać preparatem przeźroczystym, wokół wanny czy brodzika najlepiej wygląda fuga biała.

Rafał Śliwiak

Komentarze 0 Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Biura nieruchomości - Olsztyn, Elbląg

Przetargi - Olsztyn, Elbląg

Dom.wm.pl on Facebook