Plamy nie mają szans, czyli jak czyścić meble tapicerowane

2011-09-06 15:17:28 (ost. akt: 2014-07-10 11:26:24)

Meble tapicerowane są piękne i dekoracyjne. Wymagają jednak systematycznej pielęgnacji, gdyż na co dzień narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Istnieje kilka sposobów na to, by szybko usuwać plamy.

Wskutek użytkowania powierzchnia mebli tapicerowanych ulega zabrudzeniom i zniszczeniu. Często dzieje się tak również dlatego, że zapominamy o pielęgnacji oraz czyszczeniu krzeseł, czy foteli. Pamiętając o tym przedłużamy ich żywotność. Dodatkowo — dzięki temu — o wiele lepiej wyglądają.

Meble boją się słońca
Zbyt duża ilość promieni słonecznych prowadzi do blaknięcia mebli. Warto wziąć to pod uwagę, planując rozmieszczenie wyposażenia pokoju. Nienajlepiej działa też wysoka temperatura, dlatego nie ustawiajmy krzeseł i foteli blisko kominka lub kaloryfera. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest natomiast odkurzanie powierzchni mebli. Warto pamiętać też, aby prać materiał tapicerki od czasu do czasu. Takie pranie najlepiej robić za pomocą miękkiej gąbki i szamponu do obić. Jednak nie należy przesadzać z użyciem wody. Gdy wsiąknie ona zbyt głęboko, wysuszenie mebla będzie problemem. Jeśli na tapicerce powstaną drobne plamy, czyścimy je od brzegów, nigdy od środka. W ten sposób zapobiegniemy powiększaniu się zabrudzeń.

Większe zabrudzenia
Istnieją domowe metody na różnego rodzaju plamy. Pamiętajmy jednak, że przed użyciem któregokolwiek ze sposobów, warto sprawdzić go na niewidocznym fragmencie materiału mebla. Wszelkie plamy z tłuszczu usuwamy za pomocą rozpuszczalnika do tłuszczów. Potem przemywamy zabrudzony materiał płynem do czyszczenia tapicerki. Jeśli wylejemy na nasze krzesło kawę, zapobiegniemy trwałym śladom przemywając mebel roztworem kwasku cytrynowego i wodą. Gdy przebarwienie powstanie od herbaty — również używamy kwasku cytrynowego, ale potem czyścimy jeszcze tapicerkę proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie.
Częstym zabrudzeniem są plamy od flamastra i plamy atramentowe. Te pierwsze należy usuwać gliceryną i przecierać wilgotną szmatką. Gdyby to nie przyniosło efektu, można spróbować usunąć ślad wacikiem nasączonym alkoholem. Jeśli chodzi o plamy atramentowe — najlepiej zlikwidować je mlekiem albo kwaskiem cytrynowym. Ostatnie z powszechnych zanieczyszczeń spowodowane są wylanym winem. Powinien sobie z nim poradzić roztwór kwasku cytrynowego i wody. Istnieje też drugi sposób — należy polać plamę białym winem wytrawnym, a potem wodą. Na końcu przecieramy czyszczony fragment szmatką i suszymy suszarką.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB