Razem będzie pewniej i cieplej, czyli kominek, piec i solary w jednej instalacji grzewczej

2011-09-09 10:50:51 (ost. akt: 2011-09-08 14:50:56)

W naszym klimacie dla ogrzania domu naturalna i tania energia słońca zazwyczaj jest niewystarczająca. Efektywnym rozwiązaniem okazuje się połączenie kolektorów w jeden system z piecem gazowym oraz kominkiem z płaszczem wodnym.

Włączenie kolektorów słonecznych do zintegrowanego systemu ogrzewania domu pozwala na maksymalne wykorzystanie uzyskiwanej dzięki nim energii cieplnej

Włączenie kolektorów słonecznych do zintegrowanego systemu ogrzewania domu pozwala na maksymalne wykorzystanie uzyskiwanej dzięki nim energii cieplnej

Autor zdjęcia: Makroterm

W ten sposób powstaje zintegrowany system ogrzewania. Najbardziej ekonomiczne oblicze będzie on ukazywał w bezchmurne letnie dni, kiedy kolektory słoneczne wychwycą wystarczającą ilość energii do podgrzania wody do domowego użytku.

Inteligentne sterowanie domowym ciepłem
Ponadto, w przypadku nadwyżek energii pochodzącej z kolektorów, może ona zostać przekazana za pośrednictwem kominka do pozostałych domowych odbiorników ciepła, np. ogrzewania grzejnikowego czy podłogowego. Natomiast w okresach mniej słonecznych, urządzenie sterujące systemem będzie uzupełniało braki energetyczne, podgrzewając wodę za pomocą kotła lub kominka wyposażonego w płaszcz wodny, jeśli ten będzie akurat użytkowany.
Ten element systemu, w przeciwieństwie do zwykłego kominka wzbogacony jest o warstwę wody wokół paleniska, umieszczoną pomiędzy dwiema warstwami blachy. Kiedy palimy w kominku, woda się ogrzewa, by potem trafić do grzejników rozmieszczonych w domu, instalacji ogrzewania podłogowego oraz do zbiornika z wężownicą, służącego do ogrzewania wody użytkowej. Po wypromieniowaniu ciepła, woda kotłowa wraca do płaszcza wodnego kominka.

Bez drewna system też da radę
Oczywiście system nie opiera się tylko na kolektorach słonecznych i kominku. Nadal zasadniczym elementem zapewniającym bezpieczeństwo cieplne domu pozostaje kocioł. Poważną zmianą jest jednak ograniczenie czasu jego pracy. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych zadanie ogrzewania wody użytkowej może zostać całkowicie przejęte przez zewnętrzne panele słoneczne.
Zimą, kiedy zapotrzebowanie energetyczne domu gwałtownie rośnie, kominek z płaszczem wodnym zachowuje nie tylko swoje właściwości estetyczne. Ta salonowa dekoracja poza chwilowym wypromieniowywaniem ciepła do pomieszczenia, w którym się znajduje, staje się też ważnym elementem systemu ogrzewania. Napalenie w kominku nawet na kilka godzin eliminuje potrzebę używania kotła, a tym samym znacznie przyczynia się do obniżenia całorocznego kosztu ogrzewania. Dodatkową zaletą kominka z płaszczem wodnym jest jego przystosowanie do spalania biomasy — jednego z najtańszych, dostępnych obecnie materiałów opałowych.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB