Zamiast płytek ceramicznych w kuchni i łazience — materiały odporne na wodę, trwałe i estetyczne

2011-09-20 10:00:00 (ost. akt: 2011-09-15 16:07:39)

Wydawałoby się, że płytki ceramiczne nad kuchennym blatem czy na ścianach w łazience to oczywistość. Tymczasem mamy do dyspozycji wiele innych materiałów, które stworzą niebanalny wystrój w tych pomieszczwniach

Trwały i efektowny granit na ścianie świetnie prezentuje się z blatem wykonanym z tego samego materiału

Trwały i efektowny granit na ścianie świetnie prezentuje się z blatem wykonanym z tego samego materiału

Autor zdjęcia: RR Granity

Glazurę kładziemy w kuchni i w łazience od lat, gdyż doskonale radzą sobie z działaniem wilgoci, pary wodnej, detergentów, wysokiej temperatury czy drobin tłuszczu, unoszących się w powietrzu podczas gotowania. Jednak dostępne na rynku nowoczesne materiały wykończeniowe stają się dla płytek coraz większą konkurencją.

Kamienna solidność: granit, marmur, bazalt
Najlepszą alternatywą dla płytek jest naturalny kamień — odporny na parę wodną, wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Najbardziej trwały jest granit. Nie chłonie wody, nie przeszkadza mu wysoka temperatura, a przy tym kreuje wyrazisty styl wnętrza, eksponując charakter kuchni. Coraz częściej w naszych kuchniach i łazienkach pojawiają się też dekoracyjne trawertyny i marmury. Muszą być one jednak odpowiednio zaimpregnowane, gdyż łatwo się plamią.
Jeśli chcemy mieć kuchnię inną niż wszystkie, możemy zdecydować się na okładziny ze skał wulkanicznych (np. bazaltu), których powierzchnia nie jest polerowana i pozostaje chropowata. Okładziny z kamienia są dostępne w formie różnowymiarowych płytek lub jako duża, jednolita płyta, pokrywająca wybrany fragment ściany. Przykrywa ona powierzchnię bez żadnych łączeń, co świetnie się sprawdza w kabinie prysznicowej czy nad umywalką.

Ściana dobrze oszklona i zahartowana
Jako materiał wykończeniowy ścian coraz większym zainteresowaniem cieszy się szkło. Oferuje ono coraz większą paletę barw, co zwiększa możliwości aranżacyjne. Jest niewrażliwe na wodę i detergenty, dlatego wydaje się być idealne do kuchni i łazienki. Najlepszy efekt daje okładzina ścienna z lacobelu, lakierowanego szkła, które znamy m.in. z wykończeń drzwi przesuwanych. Można je zamówić w kilkunastu odcieniach. Niestety, lacobel może pękać pod wpływem wysokiej temperatury, więc montowanie go bezpośrednio nad kuchenką czy płytą grzejną nie będzie dobrym pomysłem. W tym miejscu lepiej sprawdzi się efektowne, barwione szkło hartowane lub zbrojone. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, szklane tafle mogą cieszyć oko niesamowitą grą trwałych kolorów.

Efektowne drewno, ale zaimpregnowane
Na ściany w kuchni lub łazience możemy też położyć drewno, o ile będzie starannie wysuszone i zaimpregnowane. Najlepsze będą twarde i bardziej oleiste gatunki egzotyczne, rodzime drewno raczej się nie sprawdzi. Możemy wykorzystać typową boazerię albo mozaikę przemysłową, sprzedawaną w formie dużych kwadratów. Po ułożeniu drewno należy pokryć bezbarwnym lakierem, lakierobejcą lub kryjącą farbą do drewna.
Pozostając w klimacie bliskim naturze, warto rozważyć okładziny korkowe. Nie przyciągają kurzu, są przyjemne w dotyku, wyciszają wnętrza i izolują je termicznie. Dlatego idealnie sprawdzą się jako na łazienkowych i kuchennych ścianach. Boazerie korkowe dostępne są w formie płytek, przyklejanych bezpośrednio do wykańczanej powierzchni.

Tapety odporne na wilgoć
Jeśli chcemy mieć duży wybór wzorów i kolorów, rozważmy wykorzystanie w łazience i kuchni tapet. W tego rodzaju pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się tapety wykonane z winylu, miękkie w dotyku, odporne na częste mycie i szorowanie. Możemy też pokryć ściany tapetami podkładowymi z włókna szklanego, które następnie malujemy farbami emulsyjnymi.
Można też zdecydować się na samoprzylepne tapety laminowane — ich bazą jest nie papier, ale folia, na której drukowany jest wzór. Całość pokryta jest przezroczysta powłoką z tworzywa sztucznego, co zwiększa odporność tapety na wodę i ułatwia jej mycie.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB