Płytki ceramiczne w kuchni – czym czyścić zabrudzenia?

2021-08-10 08:31:26 (ost. akt: 2021-08-10 08:32:00) Artykuł sponsorowany

Płytki ceramiczne w kuchni – czym czyścić zabrudzenia?
Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu. To też to pomieszczenie, które jest wyjątkowo narażone na zabrudzenia. Warto więc zainwestować w takie materiały wykończeniowe, które łatwo się czyści, jak płytki ceramiczne. Jak szybko pozbyć się z nich brudu?

Podczas krojenia, obierania, mieszania, gotowania bardzo łatwo o różnego rodzaju zabrudzenia. Coś się wyleje, coś pryśnie lub się wysypie. Dlatego też planując remont, musimy uwzględniać tylko te materiały wykończeniowe, które możemy łatwo wyczyścić. Z pewnością należą do nich płytki ceramiczne. Jeżeli będziemy je odpowiednio pielęgnować, to posłużą nam przez długi czas.

Podstawą odkurzanie
W zależności od tego, o jakiej powierzchni rozmawiamy, możemy mieć do czynienia z innymi zabrudzeniami, więc i czyszczenie będzie wyglądało inaczej. Na podłodze przede wszystkim są różnego rodzaju okruszki, które spadną z blatu, być może sierść, jeśli mamy zwierzę albo brud przyniesiony do domu z dworu. Płytki ceramiczne do kuchni wystarczy pozamiatać lub poodkurzać. Powinniśmy to robić w miarę możliwości na bieżąco, bo chodzenie po piasku albo okruchach może przyczyniać się do zarysowywania powierzchni płytek, a wtedy szybciej przestaną wyglądać dobrze.

Jeżeli mamy płytki na ścianie, także czasem musimy je odkurzyć. Podobnie jak na meblach będzie osadzać się na nich kurz, ale sprawa nie jest trudna, bo wystarczy, że sięgniemy po miękką szmatkę z mikrofibry.

Co do mycia?
O ile z odkurzaniem problemów nie ma, o tyle wiele osób zastanawia się, co wykorzystać do mycia. Zacznijmy od tego, że jeśli mamy dobrej jakości płytki, a do tego staramy się usuwać wszystkie większe zabrudzenia natychmiast, kiedy powstaną, to wystarczy nawet woda z gąbką. Jednak w przypadku kiedy mamy do czynienia z bardziej uporczywymi starymi plamami, sprawa nie jest taka prosta.
Możemy zacząć od czegoś łagodnego, jak płyn do naczyń. W wielu przypadkach będzie to wystarczające. W sklepach znajdziemy też sporo łagodnych środków, które warto przed myciem na plamę nałożyć i zostawić. Kiedy składniki aktywne rozpuszczą brud, wystarczy, że przetrzemy plamę.

Doskonale sprawdza się też ocet. Możemy go rozcieńczyć z wodą albo bezpośrednio nanieść na plamy. Wśród zalet octu wymienić trzeba to, że jest naturalny, łatwo dostępny, tani i obecny w każdej kuchni. Poza tym dobrze czyści, dezynfekuje i nadaje płytkom blask.

Czego nie używać?

Chociaż płytki są trwałe i odporne, to nie są niezniszczalne, a przez nieodpowiednią pielęgnację sami możemy przyczynić się do ich krótszej żywotności. Z tego względu musimy uważać, by nie stosować silnych środków, które mogłyby porysować powierzchnię i pozbawić ją blasku. Nie sięgajmy na przykład po popularną przy czyszczeniu sodę oczyszczoną, ani po mleczka czyszczące. Mogłoby stać się to samo, jak wtedy gdybyśmy mleczkiem myli okna – zarówno na szybach jak i na szkliwionych płytkach od razu pojawiają się zarysowania. Jeżeli będziemy przestrzegać tych kilku podstawowych zasad, płytki z pewnością posłużą nam przez lata.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB