W zależności od tego, o jakiej powierzchni rozmawiamy, możemy mieć do czynienia z innymi zabrudzeniami, więc i czyszczenie będzie wyglądało inaczej. Na podłodze przede wszystkim są różnego rodzaju okruszki, które spadną z blatu, być może sierść, jeśli mamy zwierzę albo brud przyniesiony do domu z dworu. Płytki ceramiczne do kuchni wystarczy pozamiatać lub poodkurzać. Powinniśmy to robić w miarę możliwości na bieżąco, bo chodzenie po piasku albo okruchach może przyczyniać się do zarysowywania powierzchni płytek, a wtedy szybciej przestaną wyglądać dobrze.
O ile z odkurzaniem problemów nie ma, o tyle wiele osób zastanawia się, co wykorzystać do mycia. Zacznijmy od tego, że jeśli mamy dobrej jakości płytki, a do tego staramy się usuwać wszystkie większe zabrudzenia natychmiast, kiedy powstaną, to wystarczy nawet woda z gąbką. Jednak w przypadku kiedy mamy do czynienia z bardziej uporczywymi starymi plamami, sprawa nie jest taka prosta.
Możemy zacząć od czegoś łagodnego, jak płyn do naczyń. W wielu przypadkach będzie to wystarczające. W sklepach znajdziemy też sporo łagodnych środków, które warto przed myciem na plamę nałożyć i zostawić. Kiedy składniki aktywne rozpuszczą brud, wystarczy, że przetrzemy plamę.
Czego nie używać?
Chociaż płytki są trwałe i odporne, to nie są niezniszczalne, a przez nieodpowiednią pielęgnację sami możemy przyczynić się do ich krótszej żywotności. Z tego względu musimy uważać, by nie stosować silnych środków, które mogłyby porysować powierzchnię i pozbawić ją blasku. Nie sięgajmy na przykład po popularną przy czyszczeniu sodę oczyszczoną, ani po mleczka czyszczące. Mogłoby stać się to samo, jak wtedy gdybyśmy mleczkiem myli okna – zarówno na szybach jak i na szkliwionych płytkach od razu pojawiają się zarysowania. Jeżeli będziemy przestrzegać tych kilku podstawowych zasad, płytki z pewnością posłużą nam przez lata.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez