Cena nieruchomości to kwestia bardzo subiektywna - mieszkanie czy dom są warte bowiem tyle, ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. Istnieje jednak szereg cech, które wpływają na ostateczną cenę. Jedną z najważniejszych jest lokalizacja nieruchomości. Wyższą cenę zapłacimy nie tylko za prestiżowy lokal w samym centrum miasta, ale również za dostęp do bogatej infrastruktury i komunikacji miejskiej, bliskość atrakcyjnych terenów zielonych czy przyjazny klimat okolicy i samego osiedla.
Wśród ważnych cech danej nieruchomości znajdują się również: standard wykończenia - tak mieszkania, jak i całego osiedla, jakość użytych materiałów w budowie, udogodnienia dostępne dla mieszkańców, jak miejsca parkingowe czy plac zabaw oraz powierzchnie dodatkowe w mieszkaniu: balkon, ogródek lub taras. Istotne jest także ułożenie pomieszczeń względem stron świata i ich odpowiednie nasłonecznienie, a także kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie.
Cena nieruchomości zależy nie tylko od jej cech. Nie liczy się tylko gdzie i jak powstanie dana inwestycja, ale również kiedy. Termin oddania do użytkowania może mieć kluczowe znaczenie, a na niektóre lokale od deweloperów trzeba poczekać kilka miesięcy lub lat. Najtańsze będą oferty “last minute”, czyli mieszkania i domy z terminem oddania krótszym, niż 3 miesiące. Najwięcej zapłacimy za nieruchomości, na które czekać trzeba 2 lata i dłużej.
Na ceny nieruchomości ma także wpływ ogólna sytuacja w kraju. Ważna jest inflacja oraz sytuacje kryzysowe, jak epidemia koronawirusa, która nieco przystopowała wzrosty cen mieszkań i domów (choć mniej, niż zakładano). Kluczowe są również warunki kredytów hipotecznych. Im korzystniejsze - a więc im więcej ludzi może z nich skorzystać - tym wyższe ceny nieruchomości. Nie bez znaczenia są również średnie zarobki Polaków. W tym przypadku popyt napędza podaż, a więc ceny lokali rosną wraz z uśrednionym wynagrodzeniem w Polsce.
Co więcej, przekonanie, że ceny nieruchomości idą cały czas w górę, popycha wiele osób do decyzji o zakupie mieszkania lub domu. Często decyzje te nie są poparte możliwościami finansowymi, a z ekonomicznego punktu widzenia - są podejmowane zbyt szybko, jednak i tutaj działa zasada rosnącej podaży przez rosnący popyt.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez