![https://m.wm.pl/2021/09/orig/adobestock-201972228-766825.jpg](https://m.wm.pl/2021/09/orig/adobestock-201972228-766825.jpg)
Ogrodzenie, które posłuży nam przez dziesięciolecia wymaga solidnej podstawy. Rekomendowanym rozwiązaniem jest podmurówka, czyli betonowy fundament. Podmurówka zapobiega podmakaniu elementów tworzących konstrukcję i zwiększa jej stabilność. Ważne, by podbudowa była dopasowana nie tylko do rodzaju ogrodzenia, ale i podłoża. Grunty pęczniejące pod wpływem mrozu (np. gliniane) wymagają głębszych fundamentów, sięgających nawet 140 cm. W przeciwnym razie budowla może popękać. Jeśli podłoże tworzy piasek, wystarczy głębokość ok. 60 cm. Fundament powinien również wystawać 15-20 cm ponad grunt.
Niestety zdarzają się przypadki, gdy podmurówka okaże się konieczna. Na przykład, gdy działka znajduje się na innej wysokości, niż sąsiadujący z nią teren. Albo jeśli chcemy chronić posesję przed zwierzętami. Kret, kuna, lis, czy bezpański pies z łatwością podkopią się pod ogrodzeniem pozbawionym fundamentu.
Trwałe ogrodzenie stawiamy po finalizacji głównych robót budowlanych na posesji. Łatwo bowiem uszkodzić bramę, czy przęsła np. podczas prac ciężkiego sprzętu. W początkowym etapie naszej inwestycji lepiej się sprawdzi tymczasowy płot.
Żywotność oraz estetykę trwałego ogrodzenia przedłuży prawidłowa konserwacja. Pielęgnacji wymagają zwłaszcza materiały z drewna i metalu, które bez zabezpieczenia szybko tracą atrakcyjny wygląd. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy, by nasz płot po kilku sezonach nadawał się do wymiany.
Ważną częścią inwestycji jest dopasowanie bramy wjazdowej zarówno do stylu ogrodzenia, jak i do parametrów działki. Na niewielkiej działce o krótkim podjeździe dobrze sprawdzi się brama wjazdowa przesuwana. Jeśli kształt działki jest nieregularny, a przednia część posesji wąska, dobrym rozwiązaniem będzie brama wjazdowa skrzydłowa (rozwierna).
Uwaga! Przepisy zabraniają bram wjazdowych otwierających się na zewnątrz posesji. Po otwarciu ich skrzydła nie powinny utrudniać manewrowania na podjeździe. Jeśli działka leży tuż przy ruchliwej drodze, bramę należy zamontować w taki sposób, by wyjeżdżający samochód nie zagrażał innym pojazdom oraz pieszym.
![https://m.wm.pl/2021/09/orig/adobestock-303599215-766830.jpg](https://m.wm.pl/2021/09/orig/adobestock-303599215-766830.jpg)
Automatyczne bramy powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia: funkcje otwierania awaryjnego, system automatycznego zamykania, czy lampy ostrzegawcze, sygnalizujące moment otwierania i zamykania.
oprac. Paweł Snopkow
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)