A jeśli się da — to i jednym, i drugim…! Bo szkło na pierwszym planie równa się piękna, lekka wizualnie i reprezentacyjna kuchnia. Ale kuchnia kocha też cegłę: jej urok jest ponadczasowy, a design uniwersalny.
Szkło zawładnęło wnętrzami i podbija rankingowe trendy. To obecnie jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych, nie może go zatem zabraknąć również w aranżacji kuchni, gdzie z miejsca staje się fantastyczną ozdobą mebli. Fronty z przeszkleniami to otwarte pole do tworzenia indywidualnych kompozycji z naczyń i dekoracyjnych przedmiotów.
— Nawet, jeżeli w projekcie kuchni dominują monochromatyczne barwy i proste formy, nie musimy rezygnować z przeszkleń, które będą atrakcyjnym urozmaiceniem mebli, nie psując przy tym efektu stylistycznego umiaru. Dzięki frontom z przeszkleniami, które pozwolą wyeksponować wybrane przez nas naczynia czy przedmioty ozdobne, zabudowa wydaje się bardziej spersonalizowana i ciekawsza wizualnie — przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.
fot. KAM
Coraz większą wagę przywiązujemy do wystroju kuchni. Chcemy przygotowywać posiłki w atrakcyjnej i przyjemnej dla oka przestrzeni, a szkło daje wiele możliwości aranżacyjnych. Efektownie prezentuje się zarówno szkło transparentne, jak i półprzezierne. To drugie jest bardziej dyskretnym rozwiązaniem, dlatego wybierzmy je, jeżeli chcemy, aby zawartość naszych szafek nie była całkowicie widoczna. Pamiętajmy jednak, że fronty z przeszkleniami będą przyciągały wzrok, dlatego warto zatroszczyć się o nienaganny porządek.
Szkło wydaje się oczywistym wyborem do kuchni w stylu klasycznym czy w stylizacjach retro. Najczęściej wybieramy wówczas fronty z wypełnieniem szklanym ze szprosami. Sprawdzi się również w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach w połączeniu z prostymi płaszczyznami frontów w modnych kolorach czy dekorach drewna. Będzie efektownym uzupełnieniem także kuchni w loftowym stylu — w prostej oprawie drewna lub wyrazistego metalu.
Do jakich aranżacji pasuje ściana wyłożona cegłą? Na kuchennej ścianie cegła dobrze komponuje się zarówno z zabudową meblową w klasycznym stylu, jak i nowoczesnymi aranżacjami. Wygląda efektownie w tradycyjnym czerwonym kolorze, świeżej bieli czy wyrazistych, modnych wybarwieniach. Jako wykończenie ściany to niezmiennie jeden z ulubionych motywów aranżacyjnych. W urządzaniu kuchni cenimy proste formy mebli, lubimy ją jednak ozdabiać swojskimi elementami, które ocieplają jej wizerunek i wprowadzają niepowtarzalny klimat. Dzięki dekoracyjnemu charakterowi cegła wygląda bardzo efektownie i nadaje wnętrzu charakteru.
Cegła w naturalnym wybarwieniu, świeżej bieli lub w bardziej odważnych, wyrazistych kolorach, które można dopasować do stylistyki wnętrza, może być ozdobą całej ściany kuchennej bądź pasa nad blatem roboczym pomiędzy szafkami dolnej i górnej zabudowy. Do wyboru mamy kilka odmian: począwszy od tradycyjnie wypalanej ceramiki po okładzinę z płytek z gładkiego klinkieru. Decydując się na surową cegłę, należy pamiętać o jej zabezpieczeniu przed tłuszczem, brudem i wilgocią za pomocą specjalistycznych impregnatów.
Porada: Płytki ceramiczne w kuchni
fot. KAM
Najprościej jest, kiedy kafle są proste, gładkie i podczas prac wykończeniowych „wpuszczone w ścianę” — nie wystają ze ściany, bo powierzchnia poza kaflami została wyrównana na przykład karton-gipsem i szpachlą. — Płytki kładziemy oczywiście przed montażem mebli na wysokości od 80 do 150 cm, a tam gdzie będzie okap — również za okapem. Pamiętajmy, że warto położyć płytki za szafką zlewozmywakową, która nie posiada pleców.
Jeżeli chcemy położyć kafelki tak, aby zaczynały się nad blatem, a kończyły pod szafkami wiszącymi — musimy pamiętać o kilku sprawach. Jeżeli zmywarka będzie pod blatem, to głównie ona wyznaczy nam wysokość zabudowy. Standardowe zmywarki mają wysokość 82 cm i regulowane nóżki do 50 cm. Dzięki temu możemy regulować wysokość naszej zabudowy. Dla osób niższych blat powinien być na wysokości 86,5 cm i od tej wysokości kładziemy płytki (przy blacie grubości 38 mm, przy innym należy dostosować się do grubości blatu). Dla osób wyższych poleca się wysokość blatu roboczego na wysokości 91 cm i od tej wysokości kładziemy kafle.
fot. KAM
Szkło na ścianie montuje szklarz po zakończonym montażu mebli.
— W profesjonalnych studiach kuchennych, takim jak nasze, oprócz projektu klient otrzyma również wytyczne jak przygotować instalacje i jak położyć płytki — zapewnia Andrzej Tomasiak.
Oprac. mmb
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez