Kuchnia - Ponadczasowa, spersonalizowana, piękna

2021-12-22 13:45:00 (ost. akt: 2021-12-22 15:25:56) Artykuł sponsorowany

Funkcjonalny układ, pojemne meble, piękne dekory, a przede wszystkim to „coś”, czego inne kuchnie nie mają. Pomysłów na wyróżnienie zabudowy meblowej i nadanie jej spersonalizowanego wyglądu jest wiele.

Kuchnia - Ponadczasowa, spersonalizowana, piękna

Fot. KAM

Jak urządzić kuchnię, aby na długo pozostała piękna — ale jednocześnie była taka nasza? W czym tkwi sekret najlepszych aranżacji, które zachwycają nieprzemijającym urokiem przez lata a nie jeden sezon? Nie znajdziemy w nich przepychu ani zbytniej dekoracyjności, wyróżniają się za to stylistyczną harmonią i funkcjonalną prostotą. Są eleganckie, ale nie pozbawione przytulności. I da się je spersonalizować.
Proste rozwiązania zazwyczaj okazują się najlepsze. Moda nieustannie się zmienia, dlatego zasada stylistycznego umiaru może być skuteczną receptą na zaaranżowanie kuchni, która oprze się upływowi czasu i szybko nam się nie opatrzy. Jak urządzić wnętrze, które będzie dobrze prezentowało się przez lata? Sprawdzonym rozwiązaniem jest klasyczna elegancja i prosta, funkcjonalna forma mebli. Taka zabudowa nie przytłoczy wnętrza zbyt wyszukanym wzornictwem, nadmiarem dodatków lub kolorów i zachowa stylistyczną świeżość dłużnej niż sezonowy trend.
Uniwersalny i ponadczasowy jest styl klasyczny, dlatego przy wyborze zabudowy meblowej do kuchni lubimy się nim inspirować. Nie musimy jednak sztywno trzymać się jego zasad, ale potraktować je jako bazę i harmonijnie połączyć z pojawiającymi się nowymi rozwiązaniami wzorniczymi, które ożywią aranżację. Meble zachowają elegancki sznyt, ale zyskają atrakcyjny, nowoczesny wygląd.

— Jeżeli styl klasyczny jest dla nas zbyt wyrazisty, a nowoczesny — zbyt surowy, wykorzystajmy zalety obu. Zyskamy wnętrze, które będzie jednocześnie eleganckie i swobodne, praktyczne i przytulne — zachęca Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.
To idealne rozwiązanie dla tych, którzy sympatyzują ze stylem klasycznym, ale podoba im się również prostota i funkcjonalność wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim oraz ład i stylistyczny porządek charakterystyczny dla nowoczesnych systemów meblowych.
Jak wykreować przestrzeń kuchenną wpisującą się w trendy, a jednocześnie ponadczasową i opierająca się sezonowym modom? Wyważone wzornictwo, uniwersalna kolorystyka oraz precyzja w doborze wszystkich elementów pozwalają urządzić piękne, klimatyczne i wysmakowane wnętrze, które na długo zachowa swój nieprzemijający urok. Istotne, aby każdy z wprowadzanych elementów dopełniał pozostałe, tworząc pełną harmonii i zrównoważoną kompozycję.

— Chociaż mamy do wyboru wiele możliwości, najchętniej wybieramy proste i ponadczasowe rozwiązania — przyznaje projektantka. — Zabudowa meblowa bazuje na nieskomplikowanych bryłach, w przeciwieństwie jednak do stylu minimalistycznego, surową estetkę przełamuje równoważącymi akcentami, dzięki którym w kuchni panuje prawdziwie domowy klimat, są przytulne i nastrojowe. Mogą to być dekory drewna, które fantastycznie ocieplają wnętrza, fronty z przeszkleniami czy ciekawe w formie uchwyty meblowe, dzięki którym możemy dodatkowo spersonalizować wystrój kuchni i nadać jej bardziej indywidualny charakter.
Dla niezdecydowanych najlepszym wyborem będą dekory drewna, ponieważ sprawdzą się w każdym stylu aranżacji. Nieustannie zachwycają pięknem i pozwalają wykreować pełną ciepła atmosferę, nawet w kuchni minimalistycznej. Wnętrze wygląda elegancko i naturalnie. Dostępne w szerokiej gamie odcieni i struktur dobrze komponują się z jednokolorowymi, gładkimi frontami. Biel i jasne tonacje sprawią, że kuchnia nabierze subtelnego uroku i zachwyci delikatną świeżością. Z kolei ciemne, mocne barwy dodadzą jej szlachetności i wyrazistości.
W dobrze urządzonej kuchni nic nie powinno być przypadkowe — aranżacyjny ład i harmonijna zabudowa meblowa wywołują nie tylko wrażenie klarowności wnętrza, ale również porządku i czystości. Meble, które są funkcjonalne, będą nas cieszyć przez długie lata. W innym przypadku może się okazać, że dla własnego komfortu, szybciej niż planowaliśmy, będziemy musieli wymienić zabudowę meblową. Praktyczna kuchnia jest ponadczasowa.

https://m.wm.pl/2021/12/orig/kam-premium-plus-802976.jpg

Spersonalizowana!
Wystarczy atrakcyjny element czy niewielki akcent kolorystyczny, aby kuchnia nie wyglądała sztampowo i nabrała niepowtarzalnego charakteru.
Zabudowa meblowa w kuchni jest odzwierciedleniem nie tylko trybu życia jej użytkowników, ale również ich preferencji estetycznych. Choć są one bardzo zróżnicowane, wspólnym mianownikiem w aranżacji nowoczesnych wnętrz może być potrzeba dodania im rysu indywidualności. Coraz bardziej cenimy sobie rozwiązania, które pozwalają zaakcentować osobowość gospodarzy i wykreować nie tylko atrakcyjny, ale i oryginalny efekt. W modnej zabudowie kuchennej stawiamy na elementy, które ją wyróżniają. Doceniamy indywidualizm, a ten można osiągnąć nie tylko dzięki designerskim projektom mebli, ale efektownym zabiegom stylistycznym bazującym na ciekawym pomyśle czy wyrazistych detalach.
— Wystarczy pomysłowy akcent kolorystyczny, mniej ustandaryzowany układ mebli czy zaskakujący element dekoracyjny, aby kuchnia nabrała spersonalizowanego charakteru — podpowiada projektantka Spółki Meblowej KAM.
Choć w aranżacji wnętrz kuchennych nadal cenimy minimalizm, coraz większym powodzeniem cieszą się rozwiązania pozwalające uatrakcyjnić sylwetkę mebli. W kuchennej stylistyce większego znaczenia nabrała swoboda. Uporządkowaną bryłę mebli zastępują asymetrycznie rozmieszczone moduły szafek, w które nieregularnie wkomponowane są otwarte półki.
— W miejsce monolitu czy dwóch rzędów identycznych szafek możemy wprowadzić asymetryczny układ, dzięki czemu zyskamy niepowtarzalną kompozycję mebli. Taki zabieg pozwoli podkreślić indywidualny styl, a przy okazji doskonale dynamizuje przestrzeń — zachęca projektantka. — Nawet pojedyncza otwarta półka, ciekawie wkomponowana w zabudowę meblową, pozwoli przełamać uniwersalny schemat.

Piękna!
Styliści podpowiadają, że w kuchni odpowiadającej modnym trendom nie wszystko musi być zaprojektowane „od linijki”, idealnie na tej samej płaszczyźnie. Atrakcyjny efekt osiągniemy poprzez zastosowanie różnej wysokości modułów szafek i swobodnie rozmieszczone otwarte półki, ale także decydując się na różną wysokość blatów. Ten zabieg jest polecany szczególnie w przypadku wyspy czy półwyspu kuchennego połączonych na przykład z blatem stołu.
Prostym, ale skutecznym trikiem aranżacyjnym, który pozwala ożywić monochromatyczną przestrzeń, jest oczywiście kolor. Możemy wprowadzić go na frontach mebli, w postaci ozdobnych dodatków, a jeszcze lepiej jeżeli połączymy go z innym modnym obecnie trendem — otwartymi półkami.
Ułatwione zadanie nadania wnętrzu oryginalnego wyglądu mają posiadacze wyspy kuchennej. To mocny akcent każdej aranżacji, a dodatkowo duże pole do inspirujących metamorfoz. Nie musi to być od razu masywna bryła o skomplikowanej formie. Wystarczy zadbać o atrakcyjną oprawę albo połączyć wyspę z wygodnym siedziskiem. Tak zaaranżowany mebel będzie interesująco się prezentował i zyska dodatkową praktyczną funkcję.
Wyjątkowo urokliwym sposobem na podkreślenie indywidualnego charakteru wnętrza są meble stylizowane. Trudno bowiem o bardziej wyrazistą manifestację własnego stylu niż kuchnia w klimacie retro z postarzanymi frontami, sielskimi bibelotami i atmosferą wzorowaną na wiejskiej chacie. Nostalgiczne stylizacje są niezwykle „widowiskowe”, a przy tym sprawiają wrażenie bardziej przytulnych od wnętrza zaaranżowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.

Porada:
Okapy z filtrem czy bez?

— Każdy okap kuchenny może działać jako pochłaniacz zapachów lub wyciąg — mówi Andrzej Tomasiak z olsztyńskiego studia mebli kuchennych. — Jeżeli pozwalają na to warunki budowlane, warto podłączyć okap do otworu wentylacyjnego. Warunki budowlane to przede wszystkim dwa otwory wentylacyjne w kuchni, w tym jeden przeznaczony do podłączenia wentylacji mechanicznej. W nowym budownictwie, gdzie jest tylko instalacja elektryczna — to standard. W starym budownictwie wielorodzinnym gdzie płyta grzewcza jest gazowa, przepisy zabraniają podłączać wyciąg z silnikiem elektrycznym do otworu wentylacyjnego. W takim przypadku pozostaje nam zainstalować dodatkowe filtry węglowe w okapie. Filtry węglowe mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku, zawsze musimy pamiętać, że dokonujemy zakupu zgodnego z zaleceniami producenta okapu. Filtry węglowe regenerujemy lub wymieniamy co 4-6 miesięcy. Każdy okap posiada filtry metalowe. Zbierają one tłuszcz i grubsze zanieczyszczenia.
Pamiętajmy jednak, że ten filtr również wymaga czyszczenia! Możemy myć go w zmywarce, na przykład podczas programu czyszczenia zmywarki. Im częściej tym lepiej. W praktyce powinniśmy to robić co 1-3 miesiące.
Podłączenie pochłaniacza do otworu wentylacyjnego powinno być wykonane kształtkami okrągłymi o przekroju 150 mm, z jak najmniejszą liczbą załamań. Jeżeli nie podłączamy okapu do wentylacji i chcemy zaoszczędzić na filtrach, warto wyprowadzić z okapu rurę w kierunku otworu wentylacyjnego. Prawidłowa praca wentylacji w dużej mierze zależy od szczelności naszego mieszkania. Szczególnie przed świętami warto chociażby na czas przygotowywania potraw rozszczelnić okna. Pamiętajmy, żeby wyłączać okap ok. 20 minut po zakończeniu gotowania.
Oprac. mmb