Jeśli chcesz kupić mieszkanie, zrób to teraz

2013-08-06 11:17:58 (ost. akt: 2013-08-06 11:21:38)

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości niewątpliwie sprzyja kupującym. Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie dla siebie czy na wynajem, inwestycja w nieruchomości w Olsztynie już od dawna nie była tak opłacalna jak dziś. Dlaczego? Oto kilka najważniejszych powodów.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, zrób to teraz

Autor zdjęcia: Polnord

Rada Polityki Pieniężnej w lipcu 2013 roku po raz kolejny obniżyła stopy procentowe do najniższego w historii poziomu. To bezpośrednio przekłada się nie tylko na spadające oprocentowanie kredytów, ale również na niższe oprocentowanie lokat bankowych. Jest to zatem bardzo dobry moment na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, gdyż wysokość zarobków z wynajmu mieszkania przekroczy przychody z oszczędności zgromadzonych na niskooprocentowanych lokatach.
— Dla przykładu, na osiedlu Tęczowy Las w Bartągu pod Olsztynem, oferujemy 2- i 3-pokojowe mieszkania w najbardziej poszukiwanych metrażach, czyli do 65 mkw z widnymi kuchniami, ogródkami czy dużymi balkonami — mówi Agata Wiktorow-Sobczuk z firmy deweloperskiej Polnord SA. — Mieszkania są doskonale dopasowane do potrzeb i oczekiwań kupujących. Dodatkowo lokalizacja osiedla jest niezwykle atrakcyjna — inwestycja znajduje się wśród terenów zielonych w pobliżu jeziora Bartąg, a jednocześnie jest świetnie skomunikowana z centrum miasta — dodaje.

Tanie kredyty hipoteczne
Obniżki stóp procentowych oznaczają także większą zdolność kredytową. Przy niezmienionych dochodach można uzyskać większy niż do tej pory kredyt, dzięki temu można pozwolić sobie na kupno większego mieszkania. Co więcej, kredyty mieszkaniowe są obecnie rekordowo tanie, gdyż spada WIBOR — istotna składowa oprocentowania. Według szacunków specjalistów, kredytobiorcy płacą dziś ratę aż o 25 proc. niższą niż w wakacje ubiegłego roku.
Dobrze ilustruje to analiza wielkości rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 47 mkw. z zewnętrznym miejscem postojowym w Tęczowym Lesie. Otóż w lipcu 2012 r. mieszkanie takie było warte 211 tys. zł brutto, a rata kredytowa wynosiła 1330 zł miesięcznie przy oprocentowaniu 6,61. Dziś to samo mieszkanie można kupić za 189 tys. zł, a rata kredytu przy oprocentowaniu 4,55. spadła do 957 zł miesięcznie.

Ceny mieszkań najniższe od lat
W Olsztynie ceny nieruchomości spadają nieprzerwanie od 2009 r. Na początku 2013 roku spadek wyhamował. Warto wykorzystać tę chwilę na zakup, bo mieszkania tańsze już nie będą. — Na osiedlu Tęczowy Las ceny rozpoczynają się już od 3798 zł za metr kwadratowy, a dodatkowo można skorzystać z regularnych promocji — zapewnia nasz ekspert. — To również dobry czas na zakup mieszkania z uwagi na liczbę gotowych lokali na rynku nieruchomości. Wybór lokali o ciekawych rozkładach, metrażach oraz w atrakcyjnej  lokalizacji jest obecnie duży — dodaje.
Warto jednak mieć się na baczności i kupować mieszkania u deweloperów o ugruntowanej pozycji. Wyjątkowo kuszące ceny mieszkań mogą bowiem wiązać się z mało atrakcyjną lokalizacją czy gorszą jakością wykonania. Warto wybrać sprawdzonego dewelopera, z doświadczeniem, które gwarantuje najwyższy standard i jakość wykonania oferowanych mieszkań oraz pozwala dopasować ofertę do oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.

Obowiązkowy wkład własny
Zgodnie z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, od 1 stycznia 2014 r. każdy, kto chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, będzie musiał posiadać co najmniej 10 proc. wkładu własnego. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie zgromadzić oszczędności w wysokości ok. 20-30 tys. zł.
—  8 sierpnia odbędzie się u nas Wieczór Niskich Cen. Warto nas odwiedzić, zapoznać się z ofertą, porozmawiać z doradcami. Teraz jest naprawdę dobry moment na podjęcie decyzji o zakupie lokalu — mówi Agata Wiktorow-Sobczuk z Polnord SA. w Olsztynie. kr

WAŻNE!
Autor cytatu: Mieszkanie kupuj u sprawdzonego dewelopera.
Bardzo niskie ceny mieszkań mogą bowiem wiązać się z mało atrakcyjną lokalizacją czy gorszą jakością wykonania.


Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Liana #2955988 | 94.254.*.* 4 sie 2020 07:13

    Ja zdecydowałam na zakup w tym roku, nie ma co odwlekać zakupu. Korzystam z pomocy pośrednika – Górlaczyka – działa w Ostrołęce, Łomży i Giżycku.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz