Tanie pranie

2013-10-22 14:21:13 (ost. akt: 2013-10-22 14:24:22)

W ciągu kilkudziesięciu lat pralki przeszły ogromną ewolucję. Te dzisiejsze swoim wyglądem oraz możliwościami nie przypominają tych, które znały nasze babcie. Są naszpikowane elektroniką, piorą cicho, ekologicznie i tanio.

Tanie pranie

Autor zdjęcia: Fotolia

To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś stało się faktem. Bo kto by pomyślał, aby prać w temperaturze „pokojowej”, bez podgrzewania wody? Dzisiejsze pralki dają taką możliwość. Dzięki programowi prania w 20 stopniach Celsjusza i właściwościach piorących detergentów można obniżyć standardową temperaturę prania. Rezultaty są takie, jakie wcześniej można było uzyskać przy temperaturze rzędu 40 st. C. A co z programem prania przy 40 st. C? Ten jest dedykowany do „brudniejszej” roboty. Do najtrudniejszych zabrudzeń z kolei zalecany jest program 60 st. C. Płukanie to sama przyjemność. Dzięki spryskiwaniu włókien wodą z dyszy pod wysokim ciśnieniem dokładnie spłukane zostaną resztki nieczystości razem z detergentem.

Program antybakteryjny

Pranie powinno być przede wszystkim ekonomiczne, stąd istotne są rozwiązania mające znaczenie dla naszego portfela oraz środowiska. Energia w tradycyjnej pralce automatycznej idzie w większości na podgrzanie wody. Nowoczesne pralki posiadają więc funkcję, która pozwala zredukować jej zużycie. Dzięki systemowi stand-by nie trzeba się martwić o dodatkowy pobór prądu po zakończeniu prania.
A co powiedzą państwo na pralkę, która ma nowoczesny program antybakteryjny? Dziś nie liczy się tylko świeżość i zapach prania. Program antybakteryjny zapewnia maksymalną higienę prania bez stosowania dodatkowych środków dezynfekujących. Nie trzeba się również martwić o to, że delikatne materiały ulegną zniszczeniu.

Zaoszczędzić detergenty

Warto wspomnieć o nowoczesnych systemach dozowania środków piorących, dzięki czemu można zaoszczędzić nie tylko na energii, ale również i na detergentach. Dziś pralki same dozują sobie odpowiednią ilość środka w zależności od zabrudzenia odzieży, jej ilości oraz stopnia twardości wody. Wykorzystanie proekologicznych rozwiązań pozwoli zaoszczędzić wiele litrów wody na cykl, a nawet do pięćdziesięciu procent środków piorących.

Kolejnym udogodnieniem są funkcje zarządzania czasem, które dostosowują czas pracy pralki do naszego planu dnia. Należy więc ustawić program zgodnie z rytmem naszego życia. W przypadku mocno zabrudzonego prania wystarczy wydłużyć czas prania.

Bez podgrzewania wody
Dziś nie pierze się samą wodą. Nowoczesne technologie korzystają z połączenia wody, środków piorących oraz... powietrza. Bąbelki wnikają w tkaniny głębiej i szybciej rozpuszczają zabrudzenia. Pranie takie gwarantuje wysoką skuteczność bez konieczności dodatkowego podgrzewania wody. To ekologiczne rozwiązanie dające dużą oszczędność energii.

Przy tych wszystkich usprawnieniach, poprawiających jakość prania, warto wspomnieć o nadzwyczaj cichych silnikach dzisiejszych pralek i braku wibracji przenoszonej na podłogę. Nowoczesne pralki zaskakują również ilością prania, które można jednorazowo załadować do ich bębna. woj

Pralka na parę

Pierwsze pralki zostały skonstruowane w połowie XIX wieku. Ich działanie opierało się na wykorzystaniu pary. Pierwsze, napędzane elektrycznie weszły do użytku pod koniec XIX wieku. Co ciekawe, już pralki z okresu międzywojennego utrzymywały stałą temperaturę wody, same dozowały proszek oraz były wyposażone w funkcję płukania. Przed wybuchem II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano pierwszą programowaną pralkę automatyczną. Można było w niej ustawić między innymi temperaturę wody oraz szybkość obrotów. Pierwszą polską pralkę automatyczną skonstruowano w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB