Obrusy ręcznie zdobione

2013-10-29 11:54:24 (ost. akt: 2013-10-29 11:59:35)

Stół nakryty obrusem nabiera charakteru. A stół nakryty obrusem haftowanym lub wykonanym szydełkiem to prawdziwa ozdoba pokoju.

Obrusy ręcznie zdobione

Autor zdjęcia: HAFT

Zazwyczaj centralnym punktem pokoju jest stół i to on nadaje ton całemu wnętrzu. Rzadko zwracamy uwagę na kształt stołu, a przecież stół okrągły to łagodność, zaś stół kwadratowy czy prostokątny to raczej agresja.
Podobnie duże znaczenie ma to, czym stół jest przykryty. Biel zawsze podkreśli uroczysty charakter obiadu. A co z ciężkimi, zakrywającymi całą powierzchnię obrusami? Warto przełamać stereotyp i pomyśleć np. o czymś żakardowym. Do dyspozycji mamy obrusy i bieżniki, które wyglądem przypominających misterną, szydełkową robotę.

Szydełkowe — domowe

Jeśli nakryjemy stół obrusem wykonanym szydełkiem, to z całą pewnością wywoła on zachwyt lub nawet wzbudzi zazdrość u naszych gości, jednocześnie podkreśli nasz, pełen szacunku, stosunek do nich.
Obrusy żakardowe i bieżniki na siatce przypominające zwiewnym stylem szydełkowe rękodzieło, nadadzą wnętrzu lekkości, a także podkreślą naturalne piękno mebli.

Czułość z róży
Szczególne piękno mają w sobie obrusy z motywem kwiatowym. Na przykład okazałe kielichy róż, które od razu rzucają w oczy, przywodzą na myśl wieczory spędzone w babcinym domu. Jeśli do tego są wykończone delikatnymi frędzlami, otrzymamy przykrycie stołu pełne wdzięku i lekkości, które sprawi, że wnętrze nabierze przytulnego charakteru. Połączenie klasyki z odrobiną nowoczesności zawsze dobrze się sprawdzi zarówno w domowym zaciszu jak i na wielkich salonach.
Jeśli w wystroju wnętrza króluje minimalizm, to warto wybrać obrus powstały z połączenia dwóch faktur — gęsto tkanego materiału zdobiącego dolną krawędź obrusa oraz rzadszej siatki, która dominuje w jego centralnej części. Takie rozwiązanie nadaje całości bardziej nowoczesnego charakteru, a oszczędna kompozycja pozwala na dopasowanie obrusa do każdego wnętrza.
Do tak nakrytego stołu możemy zasiąść zarówno przy okazji uroczystej kolacji, jak i chcąc wypić codzienną filiżanką herbaty czy popołudniowej kawy.

Jasny na ciemnym
Warto też poeksperymentować z kolorami łącząc ze sobą kontrastowe barwy. Takie rozwiązanie będzie ciekawą propozycją również w dekoracji stołu.
Jak to osiągnąć? Wystarczy na obrus w ciemnych barwach położyć dekoracyjny biały lub kremowy bieżnik ozdobiony aplikacjami w kształcie pąków róż. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB