Gruz do recyklingu

2013-11-05 15:35:30 (ost. akt: 2013-11-05 15:37:01)

Recykling powoli zadomawia się w świadomości Polaków. Segregujemy makulaturę, plastik, szkło czy aluminium. Jednak mało kto wie, że odzyskiwanie surowców dotyczy także materiałów budowlanych – to czysty zysk i lepsza jakość dla środowiska.

Gruz do recyklingu

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Recykling gruzu przydaje się, gdy trzeba wyburzyć stary budynek w środku miasta, a na jego miejsce inwestor planuje wybudować nowy obiekt. Wtedy ten stary, zutylizowany gruz można wykorzystać do podbudowy nowego fundamentu. Tak wykorzystany stary gruz pomoże znacznie obniżyć koszty nowej inwestycji.

Odzyskany gruz na bruk
Najbardziej opłacalny jest recykling gruzu budowlanego w tych regionach Polski, które są oddalone od głównych źródeł zaopatrzenia w kruszywa (centralne i północne tereny). Zamiast sprowadzać materiał z innych rejonów, można wykorzystać gruz budowlany z recyklingu, co pomoże znacząco obniżyć koszty transportu.
Gruz z recyklingu najczęściej trafia do nowoczesnych firm budowlanych, które wykorzystują go do realizowanych przez siebie inwestycji. Do budowy parkingów bardzo często wykorzystują gruboziarnisty żwir (bez drobniejszych frakcji). Jest to doskonałe podłoże, gdyż nie trzeba dodatkowo kopać kanałów drenarskich do odprowadzania wody. Gruz z recyklingu często jest też wykorzystywany do budowy i utwardzania dróg, a drobniejsze kruszywo chętnie kupują firmy brukarskie — to idealny materiał na kostkę brukową.

Najpierw pozwolenie, potem burzenie
Choć z pozoru wydawać by się mogło, że gruz nie jest odpadem i można z nim postępować wedle uznania, obowiązujące w naszym kraju prawo wymaga udokumentowania jego wytworzenia, a także dalszego obrotu, czyli przerobu i przekazania odbiorcy końcowemu. Gruz powstaje najczęściej z rozbiórki różnego rodzaju obiektów budowlanych.
Zanim jednak przystąpimy do niszczenia budynku, trzeba zdobyć zezwolenie na rozbiórkę. Po otrzymaniu wszelkich dokumentów, warto powierzyć pracę profesjonalnej firmie, która ma zezwolenie zarówno na prace rozbiórkowe, jak i na późniejszy transport gruzu.

Można ponownie wykorzystać
Co można odzyskać z gruzu? Proces odzyskiwania składa się z kilku etapów. Na początku gruz jest przesiewany przy użyciu mobilnego przesiewacza i usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia (tworzywa sztuczne, metal, drewno). W ten sposób powstaje czysty gruz, czyli materiał, który nadaje się do przekruszenia. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna kruszarka szczękowa.
Pokruszony materiał można następnie zamienić na kruszywa o różnych rozmiarach, z których każdy znajduje inne zastosowanie. Produkt jest gotowy do sprzedaży potencjalnym odbiorcom, a firmy zajmujące się recyklingiem gruzu nie narzekają na brak klientów. Po wszystkich etapach recyklingu, z gruzu pozostaje jedynie 10 procent odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Pozostałe 90 procent z powodzeniem znajduje wtórne zastosowanie.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB