Jak zmniejszyć koszty ogrzewania

2013-11-21 10:42:25 (ost. akt: 2013-11-21 10:48:11)

Jesienią, gdy zaczyna się sezon grzewczy, wielu z nas łapie się za głowę. Zastanawiamy się, czy wzrosną koszty ogrzewania, czy będzie nas stać na ciepły dom czy mieszkanie. Analitycy jednak uspokajają — dużych zmian nie będzie. Nieznacznie wzrosną koszty tam, gdzie ogrzewamy propanem-butanem i energią elektryczną. Zdrożeje także gaz ziemny, ale nie dla wszystkich.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania

Autor zdjęcia: Archiwum

Każdy z nas chce wiedzieć, o ile zdrożeją koszty ogrzewania jego domu czy mieszkania. Jeszcze w listopadzie wejdzie akcyza na to paliwo opałowe. Koszt gazu wzrośnie o ok. 3 procent. Jednak zwolnieni z opłaty akcyzy będą właściciele gospodarstw domowych.

Kto skorzysta, a kto nie
Z ulg nie będą mogły skorzystać te elektrociepłownie, w których nie wdrożono systemów ochrony środowiska. Stąd wniosek, że większe rachunki mogą pojawić się tam, gdzie mieszkania ogrzewane są przez małe ciepłownie - mieszkańcy wsi, mniejszych miast i osiedli.

Nie zanosi się jednak na jakiś drastyczny wzrost kosztów. Tym bardziej że w ostatnich miesiącach ceny nośników energii podskoczyły zaledwie o 0,1 procent (dane GUS).
Wpływ na koszty ma to, czym ogrzewamy dom - olejem opałowym, prądem, gazem, węglem, drewnem i czy ciepło dostarcza nam np. miejska ciepłownia. Analitycy obliczyli, że różnice w wydatkach z tytułu źródła ciepła mogą przekroczyć nawet 200 procent. To sporo, warto więc wiedzieć, z jakiego paliwa korzystać.

Mieszkanie
Rodzina z dwójką dzieci za ogrzanie mieszkania o powierzchni 60 mkw., znajdującego się w budynku wielorodzinnym, docieplonym i z wymienionymi oknami, zapłaci od 2100 do nawet 7400 zł (źródło: money.pl).
Koszty ogrzania mieszkania (źródło: money.pl):
• węglem - ok. 2108 zł
• gazem - ok. 2413 zł
• prądem - ok. 5814 zł
• propanem-butanem
- ok. 7396 zł.

Jak widać najdroższy jest propan-butan i prąd. Jeśli chodzi o gaz, to po wprowadzeniu akcyzy koszty ogrzewania gazem wzrosną o jakieś 70 zł.

Dom
Teraz przeanalizujemy koszty ogrzewania domu. I tak, koszt ogrzania domu:
• drewnem - ok. 3481 zł
• węglem - ok. 3514 zł
• gazem - ok. 4597 zł
• prądem - ok. 11400 zł.

Wyraźnie widać, że najmniej zapłacimy, ogrzewając dom paliwami tradycyjnymi - drewnem lub węglem. Ale już osoby, które do ogrzania użyją prądu, zapłacą - uwaga - o ponad 200 procent więcej. Jeśli chodzi o ogrzewanie gazem, to po wprowadzeniu akcyzy rachunki mogą wzrosnąć o jakieś 130 zł.

Obniżamy koszty
Co zatem zrobić, żeby nie marznąć i jednocześnie nie martwić się stale o wysokość rachunków. Przede wszystkim, jeśli to jeszcze możliwe, wybrać tańsze paliwo — węgiel, gaz lub drewno.
Teraz rozejrzyjmy się po mieszkaniu i sprawdźmy, którędy ucieka najwięcej ciepła. Warto uszczelnić okna, drzwi, sprawdzić zewnętrzne tynki i izolacje rur. Każda nieszczelność, ubytek czy pęknięcie z pewnością odbije się na wysokości rachunku za ogrzewanie. kr

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Doradca #1832460 | 176.25.*.* 9 paź 2015 20:47

  http://kobieco.pl/24-sposoby-jak-obnizyc -koszty-ogrzewania/ warto sprawdzić czego jeszcze nie wiesz o oszczędzaniu na ogrzewaniu :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Monika #1331847 | 83.7.*.* 21 lut 2014 18:29

  No niestety teraz to będzie problem z tym ogrzewaniem. Kurcze a ja zamierzam właśnie zrobić ocieplenie domu i wymienić okna żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Ciekawe czy mi się to uda. Na razie znalazłam tylko dobre okna dachowe na strych i do łazienki na www.imfenster.pl . Teraz jeszcze musze znaleźć reszte. Może macie jakieś sprawdzone okna i metody ocieplenia budynku? Bede wdzięczna

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rych #1255620 | 83.24.*.* 27 lis 2013 22:24

  Taa wybierz węgiel i drewno jak się kręcą z zakazem stosowania tego paliwo; patrz Kraków i Elbląg, jak to ma się do odnawialnych źródeł energii (drewno i podobne) :))))

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz