Łazienka bezpieczna i wygodna dla wszystkich

2013-12-31 11:41:58 (ost. akt: 2013-12-31 11:46:43)

Łazienka powinna być przede wszystkim wygodna i bezpieczna, dostosowana do potrzeb wszystkich domowników, a więc także tych najmłodszych. Warto zadbać, by została dobrze zaprojektowana. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Łazienka bezpieczna i wygodna dla wszystkich

Autor zdjęcia: Tece

Ważne są kolory. Dzieci dobrze się czują w otoczeniu o kontrastujących ze sobą żywiołowych barw. Pamiętajmy o tym urządzając łazienkę.

Kolorowe drobiazgi
Higieniczne rytuały warto połączyć z zabawą. Dzięki doborowi odpowiednich elementów łazienkowej armatury, salon kąpielowy może być zarówno elegancki, jak i pobudzający wyobraźnię. Wystarczy, że wprowadzimy do wnętrza trochę koloru. Zaakcentujmy za pomocą kolorów tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Ot ,choćby przyciski do spłukiwania wody w kolorach od intensywnej mięty, energetycznej pomarańczy, głębokiej czerwieni aż po ciemny grafit.
Wystarczy jeszcze dodać ręczniki, wieszaki czy dywaniki utrzymane w tym samym kolorze i efekt murowany.

Troszeczkę w górę, troszeczkę w dół
Aby dzieci mogły samodzielnie korzystać z domowej toalety warto zadbać, by ceramika znajdująca się w pomieszczeniu zaprojektowana była również z myślą o nich.
Standardowo miska ustępowa zamontowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi. Dzieciom znacznie wygodniej jest, gdy znajduje się ona nieco niżej. Co zrobić?
Zamontować sedes z możliwością regulacji wysokości. Istnieją systemy, które zapewniają regulację wysokości ceramiki WC w zakresie 8 cm. Dzięki temu dzieci bez problemu będą mogły korzystać z tego samego urządzenia, co reszta domowników.
Opisane rozwiązania są także pomocne, gdy w domu znajdują się osoby starsze lub niepełnosprawne.

Odwodnienie jak mata
Warto także zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Tylko co z poślizgami? Innowacją, którą polecamy są odwodnienia liniowe. Montaż takiego systemu ułatwia poruszanie się zarówno małym dzieciom, jak i osobom ograniczonym ruchowo. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom.
Poza tym tak zaprojektowany prysznic będzie doskonałym miejscem zabaw. Położone na podłodze np. kolorowe maty „puzzle“ zapewnią dziecku wygodę i radość z kąpieli. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB