Od nowego roku grubsze ocieplenie budynków

2014-01-14 12:31:49 (ost. akt: 2014-01-14 12:34:12)

1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne dotyczące nowo powstających budynków. Od razu pojawiły się pytania, na które postaramy się odpowiedzieć. Na przykład: czy wszystkie projekty budowlane będą musiały być dostosowane do nowych regulacji? Czy realizowane właśnie projekty budowlane trzeba teraz modyfikować? A może nie trzeba, ale warto?

Od nowego roku grubsze ocieplenie budynków

Autor zdjęcia: Rockwool

Wprowadzanie zmian w przepisach dotyczących energooszczędności budynków zakończą się w roku 2021 (decyzja Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej). Celem całego projektu jest poprawa efektywności energetycznej obiektów mieszkalnych, publicznych i przemysłowych. Problem dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. W Polsce aż 70 proc. energii zużywanej przez budynki wykorzystywane jest na ogrzewanie. Nie dziwi więc coraz aktywniejszcze szukanie oszczędności.

Co się zmieniło
Co więc się zmieniło? Przede wszystkim będziemy budować cieplej.
— By uzyskać od nadzoru budowlanego pozwolenie na rozpoczęcie prac, w projekcie trzeba będzie wykazać skuteczniejsze niż dotychczas ocieplenie oraz okna i drzwi o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, grubość wymaganej warstwy ocieplenia wzrośnie o około 2 cm w roku 2014, 4 cm w 2017 i docelowo 5 cm w 2021 — wyjaśnia nasz ekspert Piotr Pawlak.

Prawo nie działa wstecz
Nowe warunki techniczne nie dotyczą tych inwestorów, którzy otrzymali pozwolenie na budowę przed 1 stycznia. W świetle polskiego prawa budowlanego jest ono, z dwoma wyjątkami, bezterminowe. Owe wyjątki to nierozpoczęcie prac przygotowawczych w ciągu 3 lat od otrzymania pozwolenia lub przerwanie prac budowlanych na okres powyżej 3 lat. Wówczas pozwolenie staje się nieważne i by wznowić prace budowlane, należy uzyskać nowe.
Do prac przygotowawczych zaliczamy wytyczenie geodezyjne budynku w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie działki wraz z budową tymczasowych obiektów (np. ogrodzenie terenu) lub wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej.
Jako że prawo nie działa wstecz, pozwolenia wydane przez starostę powiatowego przed 1 stycznia 2014 roku mają pełną moc prawną i dopuszczają budowanie na starych zasadach.

Co się opłaci, a co nie
Warto w tym momencie zadać sobie pytanie, czy nie zastosowanie się do nowych wytycznych okaże się korzystne?
Nowe warunki techniczne nie należy traktować jako zło konieczne. To rozsądny kompromis między kosztami realizacji i eksploatacji. Na pewno opłaci się zastosowanie skuteczniejszej izolacji. Wprawdzie podroży nieco budowę, ale oszczędności odczujemy w portfelu już po kilku sezonach grzewczych. — To prosta matematyka — mówi Piotr Pawlak. — Porównując dotychczasowe oraz docelowe wymogi dotyczące izolacji, na ogrzaniu przeciętnego domku jednorodzinnego zaoszczędzimy 1000 zł w skali rocznej. Dodając do tego więcej niż prawdopodobne podwyżki cen energii, oszczędności powinny okazać się jeszcze większe. W jednym z projektów, które przeanalizowaliśmy na potrzeby obliczeń, inwestor zachowa co roku ponad 1600 zł, co w konsekwencji pozwoli mu na pełen zwrot kosztów ocieplenia już po pięciu latach — podsumowuje Piotr Pawlak. kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. głos #1299486 | 178.5.*.* 18 sty 2014 08:32

    Witam czytelników komentarzy.Pracuję obecnie w Niemczech i termomodernizacja nowych jak i starych budynków jest minimum 16 cm.styropian.Docieplałem nowy budynek z cegły "silka"24 cm. wełną o gr 26 cm.,ktoś powie że Niemca stać na taki wydatek,tak ale zwrot kosztów opłaci się i po paru latach mają oszczędności w kieszeni.:)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz