Wybieramy drzwi dwuskrzydłowe

2014-01-14 12:35:32 (ost. akt: 2014-01-14 12:37:40)

Dworki, pałace i kamienice w dawnym stylu to budynki, które nieodmiennie kojarzą się z dużą przestrzenią wnętrz. Charakterystycznym dla nich rozwiązaniem, stosowanym dziś również w nowoczesnym budownictwie, są drzwi dwuskrzydłowe.

Wybieramy drzwi dwuskrzydłowe

Autor zdjęcia: CAL

Efekt amfilady, czyli szeregu połączonych ze sobą pomieszczeń, to rozwiązanie charakterystyczne dla budownictwa utrzymanego w tradycyjnym, dworskim stylu, bądź mieszkań w starych miejskich kamienicach. Ich wnętrza często wyposażone są w szersze od standardowych otwory drzwiowe, dzięki którym uzyskać można efektowną perspektywę — jest to koncepcja, na którą często decydują się również właściciele mieszkań w nowoczesnym budownictwie. Wyposażenie ich w stylowe drzwi dwuskrzydłowe dodatkowo zwiększy wrażenie wystroju pełnego klasycznej elegancji.

Nowa funkcjonalność wnętrza
Dla drzwi dwuskrzydłowych nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, można je zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. W nowoczesnym budownictwie drzwi tego typu oddzielają często wiatrołap od pozostałej części domu, mogą również stanowić wejście do salonu lub łączyć jadalnię z kuchnią bądź pokojem dziennym. Połączenie pomieszczeń za pomocą drzwi dwuskrzydłowych to podstawa uzyskania nowej funkcjonalności wnętrza. Dają one wrażenie znacznie większej przestrzeni, a jeśli zostaną wykonane w tradycyjnej stylizacji, nadadzą aranżacji tak pożądany przez miłośników klasyki, pełen elegancji klimat domów naszych przodków.

Zaplanuj podczas projektowania
Zastosowanie drzwi dwuskrzydłowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Rozwiązanie to należy zaplanować już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Warto już wtedy wybrać producenta oraz model drzwi tak, by dostosować rozmiar wykonywanych otworów w murze do ich ostatecznego rozmiaru. Jeśli mają to być drzwi przesuwne, dla lepszego efektu warto umieścić je wewnątrz ściany, co również wymaga przewidzenia już na etapie budowy. Wybierając model drzwi dwuskrzydłowych pamiętajmy o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli planujemy klasyczną, elegancką aranżację, postawmy na przeszklone drzwi w barwach drewna. Natomiast z myślą o wnętrzu nowoczesnym, zaplanujmy drzwi w pasującym do tego wnętrza kolorze.
Pamiętajmy, że nie wszyscy producenci drzwi wewnętrznych mają w swojej ofercie drzwi dwuskrzydłowe. To szczególnie istotne, gdy już na etapie projektowania domu czy wystroju mieszkania planujemy kupić komplet drzwi tej samej marki. Może się bowiem okazać, że drzwi dwuskrzydłowych ani nie znajdziemy w ofercie, ani nie dostaniemy ich na indywidualne zamówienie.
Jakość na wejście
Drzwi dwuskrzydłowe są najbardziej reprezentacyjne ze wszystkich drzwi wewnątrz domu czy mieszkania. Jednak dużo ważniejsza od ich wyglądu jest funkcjonalność i wygoda użytkowania. Drzwi powinny być przede wszystkim solidnie i perfekcyjnie wykonane, a także stabilne i idealnie wymierzone — muszą przecież pasować do siebie przez cały okres ich eksploatacji. Warto więc zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepsze jest twarde, estetyczne, a także odpowiednio zaimpregnowane drewno, które przez długie lata doskonale się prezentuje, a jednocześnie nie odkształca i zawsze wygląda jak nowe.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB