Ciepło dobrze izolowane

2014-01-28 10:47:54 (ost. akt: 2014-01-28 10:53:29)

Dobrze przeprowadzony remont domu podnosi wartość nieruchomości. Warto za jednym razem pomyśleć również o wykonaniu właściwej termoizolacji, bo to, co standardem było kilkanaście lat temu, dziś trąci myszką. W ten sposób wydatek na remont zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Przykłady termomodernizacji domów sprzed kilkudziesięciu lat pokazują, że nawet w starych budynkach można podnieść standard energetyczny i podnieść komfort życia.

Ciepło dobrze izolowane

Autor zdjęcia: Velux

Wysokie zużycie energii cieplnej w domach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu to zwykle efekt starych przepisów dotyczących efektywności energetycznej oraz braku wymagań budowlanych w tym zakresie. W Polsce najgorzej sytuacja przedstawia się w domach powstałych w latach 70. i wcześniej. Brak odpowiedniej izolacji oraz jakość okien powodowały, że ich standard energetyczny jest bardzo niski. Eksperci twierdzą, że zużycie energii końcowej w polskich domach jednorodzinnych wynosi obecnie ok. 120 kWh/m2/rok, przy czym domy powstałe przed 1966 rokiem zużywają do 350 kWh/m2/roku. Jak poprawić tę wartość? Odpowiedź jest prosta, przez gruntowną termomodernizację.

Przegrzanie odpada
W pierwszej kolejności dom należy poddać audytowi energetycznemu, aby określić optymalny zakres modernizacji i uniknąć wydatków na rozwiązania mające niewielki wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Następnie należy opracować szczegółowy harmonogram prac, obejmujący docieplenie ścian, stropodachu i płyty balkonowej. Po wykonaniu odpowiednich prac zapotrzebowanie budynku na energię spadnie, a temperatura w poszczególnych pomieszczeniach wyrówna się. Remont zapewne wyeliminuje problem przegrzewania się pokoi na piętrze latem i zapobiegnie nadmiernym spadkom temperatur w pomieszczeniach w nocy.

Jakość stolarki i szyb

W efekcie dobrze przeprowadzonych prac, roczne zużycie energii na ogrzewanie danego domu może zmaleć niemal o połowę. Wymiana starych okien na nowe może wymiernie przyczynić się do poprawy standardu energetycznego budynku. Dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności cieplnej znaczenie ma zarówno jakość stolarki, jak i rodzaj szyb zainstalowanych w oknach. — W nowoczesnych oknach używa się szyb zespolonych z wykorzystaniem szkła niskoemisyjnego — mówi Jolanta Lessig, ekspert w dziedzinie szyb. — Szkło niskoemisyjne redukuje straty ciepła, a dodatkowo pozwala na bierne pozyskiwanie energii słonecznej. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny okna, a ogrzanie pomieszczenia wymaga mniejszej ilości energii. Przy wymianie starych okien na nowe, warto zwrócić uwagę z jakich szyb zostały wykonane. Produkowane dziś szyby pozwalają łączyć wysoki poziom izolacyjności cieplnej z innymi przydatnymi właściwościami, takimi jak dźwiękochłonność, samooczyszczanie, czy podwyższony poziom bezpieczeństwa.

Mniejszy hałas i rachunki
Z przeprowadzonych badań wynika, że do najważniejszych przyczyn, które skłoniłyby Polaków do wymiany szyb w oknach należą chęć ograniczenia strat ciepła, obniżenia rachunków za ogrzewanie i zmniejszenia hałasu przedostającego się z zewnątrz. Na kolejnych miejscach znalazły się: zwiększenie dostępu światła dziennego, ograniczenie konieczności częstego mycia szyb i wzrost poziomu bezpieczeństwa. woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB