Do ciąży trzeba się przygotować

2014-02-05 13:26:56 (ost. akt: 2014-02-18 13:07:20)

Planujecie w niedalekiej przyszłości powiększyć rodzinę? Warto dobrze się do tego przygotować. Planowanie ciąży dotyczy nie tylko pań, ale też panów. Oboje muszą z pewnych rzeczy zrezygnować oraz psychicznie nastawić się na rewolucyjne zmiany w swojej rodzinie.

Do ciąży trzeba się przygotować

Autor zdjęcia: Fotolia

Planowanie ciąży warto zacząć od rozważenia, czy w obecnej sytuacji życiowej, mieszkaniowej i zawodowej jesteśmy w stanie zapewnić dziecku komfort i warunki do rozwoju. Oczywiście nie oznacza to, że na powiększenie rodziny mogą sobie pozwolić jedynie osoby doskonale sytuowane. Jednak maluch potrzebuje niezbędnego minimum. Jeśli para mieszka kątem u teściów i nie ma dla siebie własnej przestrzeni, najpierw warto uporządkować sprawy mieszkaniowe, a dopiero potem planować powiększenie rodziny. Podobnie jest w przypadku, gdy oboje przyszłych rodziców pracuje na umowę-zlecenie, która nie gwarantuje stałości zatrudnienia ani żadnego wsparcia finansowego po urodzeniu dziecka. W takim przypadku urlop macierzyński będzie bezpłatny, a sytuacja finansowa powiększonej rodziny niezbyt ciekawa. Zanim w takim przypadku zaczniemy planować potomstwo, poczekajmy na większą stabilizację naszego życia zawodowego.

Odstaw używki, przebadaj się
Przygotowując się do ciąży, warto przede wszystkim zmienić swoje codzienne złe nawyki, a szczególnie odstawić używki. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy mocnej kawy nie przystoi nie tylko kobiecie w ciąży, ale też tej, która dopiero stara się o dziecko. Wolny od używek organizm lepiej poradzi sobie z trudem ciąży i porodu. Zanim zaczniemy starać się o dziecko, warto odwiedzić lekarza i skontrolować ogólny stan zdrowia. Jeśli są jakiekolwiek nieprawidłowości, pierwszym krokiem powinno być ich wyeliminowanie. W przypadku przyszłych mam jest to np. anemia – najpierw konieczne jest jej wyleczenie i ustabilizowanie poziomu hemoglobiny we krwi. Jest to tym bardziej ważne, że podczas ciąży anemia jest jedną z częstych dolegliwości.

Obowiązkowe szczepienia
Lekarze polecają przyszłym mamom także profilaktyczne szczepienia przed zajściem w ciążę. Bardzo ważne jest szczególnie szczepienie przeciwko grypie oraz przeciw ospie — jeśli przyszła mama na nią nie chorowała. Wirus ospy jest bowiem groźny dla rozwijającego się płodu — szczególnie w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży i w jej końcówce. Może bowiem uszkadzać narządy wewnętrzne nienarodzonego maluszka. Szczepionka przeciwko ospie ochroni przyszłą mamę przed zarażeniem się wirusem ospy nie tylko w ciąży, ale też przez całe życie.

Żywność, która sprzyja poczęciu
Z pomocą w staraniach o dziecko przyjść nam mogą niektóre produkty żywnościowe i zawarte w nich składniki odżywcze. O włączeniu ich do codziennej
diety powinni pamiętać panie i panowie, którzy poważnie myślą o powiększeniu rodziny.
Naukowcy już dawno dowiedli, że płodność w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Nie jest to żadne odkrycie — dietę płodności z powodzeniem stosowano już w starożytności.
W dzisiejszych czasach jednym z największych problemów cywilizacyjnych jest nadwaga. Jemy za dużo, niezdrowo, tłusto. Często jest to żywność z fast foodów lub tworzona na bazie półproduktów. Kobiety, które w taki sposób się odżywiają, dużo częściej mają problemy z zajściem w ciążę niż panie, które stosują zbilansowaną, lekkostrawną dietę. Nadmierna masa ciała sprzyja bowiem zaburzeniom miesiączkowania i nieregularnej owulacji.

Cynk, selen i witaminy z grupy B
Co powinny jeść osoby planujące powiększenie rodziny? Ich dieta powinna być bogata w selen, cynk oraz witaminę B12. Bogatym źródłem selenu są wszelkiego rodzaju ryby i orzechy. Cynku należy szukać w ostrygach, małżach, nasionach słonecznika i sezamu oraz pestkach dyni. Natomiast witamina B12 występuje m.in. w produktach mlecznych, jajach i rybach.
Panowie powinni zadbać też o odpowiednią dawkę witaminy E – jej niedobór obniża poziom wydzielania hormonu gonadotropowego, co może prowadzić do zwyrodnienia plemników. W przypadku pań witamina E również jest niezbędna – jej brak nie utrudnia co prawda poczęcia, ale może powodować różnego rodzaju zaburzenia w trakcie ciąży. Najwięcej witaminy E znajdziemy w tłuszczach roślinnych, należy więc je spożywać regularnie. Oczywiście, bez przesady. Jak każdy tłuszcz, jego nadmiar może szybko zacząć się odkładać w postaci zbędnych kilogramów.

Kwas foliowy nie tylko dla pań
Każdej pani, która przygotowuje się do ciąży, lekarze i dietetycy zalecają kwas foliowy. Okazuje się, że jest on potrzebny także panom. Można go łykać w postaci tabletek, jednak dużo lepsze efekty ma dostarczanie kwasu foliowego wraz z pożywieniem. Najwięcej znajdziemy go w warzywach o barwie ciemnozielonej, m.in. szpinaku, brukselce czy brokułach.
Największym problemem żywieniowym w staraniach o dziecko są węglowodany. Dlatego lekarze i dietetycy zalecają ograniczenie ich spożywania. Trzeba więc pożegnać się z fast foodami oraz zmniejszyć ilość zjadanych ziemniaków, białego pieczywa czy słodkich i gazowanych napojów. Wszystko to bowiem prowadzi do zaburzeń owulacji, które są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z poczęciem.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB