Skuteczna zapora ogniowa

2014-04-24 08:00:41 (ost. akt: 2014-04-22 10:58:31)

W przypadku pożaru o bezpieczeństwie ewakuowanych osób oraz powodzeniu akcji jego gaszenia w dużej mierze decydują materiały wykorzystane do wykonania poszczególnych części obiektu. Poza wielkopowierzchniowymi zaporami ogniowymi istotne jest zamontowanie odpowiednich materiałów izolujących kanały instalacyjne, elementy instalacji, jak również przejścia instalacyjne.

Skuteczna zapora ogniowa

Autor zdjęcia: Armacell

Sprawnie działająca ochrona przeciwpożarowa to nie tylko odpowiedniej klasy przegrody między pomieszczeniami oraz kondygnacjami. Aby czuć się bezpiecznie, konieczne są również właściwie zastosowane i wytrzymałe materiały uszczelniające instalacje oraz miejsca ich montażu.
Rozwiązania te muszą spełniać nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale równocześnie uniemożliwiać kondensowanie się pary wodnej na izolowanych rurach. Nowoczesne materiały używane do tego celu w przypadku wystąpienia pożaru zwiększają swoją objętość, przez co tworzą wytrzymałą przegrodę w miejscach, w których w czasie montażu instalacji naruszona została ognioodporna płaszczyzna.

Uszczelniona pastą
Jednymi z najbardziej newralgicznych miejsc w budynkach, które stanowią wysokie zagrożenie w razie pożaru, są przejścia instalacyjne. Ściany i stropy, nawet o odpowiedniej klasie ochrony przeciwpożarowej, nie są w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji, jeżeli znajdujące się w nich otwory, przez które przechodzą różnego rodzaju rury i kable, nie są właściwie zabezpieczone.
Warto więc już na etapie budowy zainwestować w taką izolację, która spełni warunki zawarte w Europejskiej Aprobacie Technicznej. Na przykład izolacja wykonana z elastycznej pianki na bazie kauczuku syntetycznego, która pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury. Sprawia to, że w razie pożaru doszczelniony zostaje otwór przepustu, co uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia bądź przenikanie wytwarzających się gazów.
Bardzo ważną kwestią, podwyższającą bezpieczeństwo przeciwpożarowe, jest także odpowiednie doszczelnienie otworu dla przepustów instalacyjnych na etapie montażu. W tym celu należy używać pasty o najwyższej klasie reakcji na ogień — A1. Konsystencja pasty sprawia, że preparat jest łatwy w użyciu i szczelnie wypełnia przestrzeń między izolacją a otworem, gwarantując przy tym przywrócenie wymaganej odporności ogniowej przegrody.

Uszczelnione elastycznie
Wytwarzające się w czasie pożaru gorące gazy powodują, że może dochodzić do naruszenia materiałów izolujących poszczególne elementy instalacji. W sytuacji, kiedy płomienie mają bezpośredni kontakt z rurami czy kablami, zagrożenie to znacząco wzrasta. W tradycyjnych rozwiązaniach stosowane są opaski oraz taśmy, które mają zapobiegać tego rodzaju niebezpieczeństwom i utrzymywać izolację we właściwym miejscu. Nie są to jednak najbardziej skuteczne sposoby, gdyż z czasem maleje naprężenie elementów przytrzymujących, co powoduje ryzyko braku szczelności.
Elastyczne materiały uszczelniające zwiększające pod wpływem temperatury swoją objętość, są wolne od tego rodzaju zagrożeń, a w sytuacji powstania pożaru, idealnie przylegają do zaizolowanych za ich pomocą powierzchni. Takie rozwiązania nie tylko szczelnie otulają wszelkiego rodzaju rury (zarówno palne, jak i niepalne), ale jednocześnie dzięki równomiernemu rozprężaniu się potrafią trwale utrzymywać się w miejscach, które mają zabezpieczać. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB