Wielkanocne dekorowanie stołu i wnętrza

2010-03-14 12:00:00

Święta to czas rodzinnych spotkań i rozmów przy stole. Najwyższa pora pomyśleć o wielkanocnych dekoracjach i dodatkach, dzięki którym nasi goście poczują wyjątkowy nastrój tych dni.

Wielkanocną aranżację najlepiej zacząć od wyboru dominującej kolorystyki. Zazwyczaj nawiązuje ona do tego, co widzimy za oknem — budzącej się po zimie przyrody, kwitnących kwiatów i wiosennych barw. Elementy, które królują w tym czasie w prawie każdym domu, to przede wszystkim żółte kurczaczki, zielona rzeżucha i wielobarwne pisanki, uzupełnione najczęściej bielą baranków.

Stół gra główną rolę w naszym domu
Centralnym punktem domu w tych dniach staje się świąteczny stół. Dlatego to właśnie stół należy najpierw odpowiednio „ubrać“. Zazwyczaj decydujemy się na biały obrus przełamany barwnymi dodatkami. W takim wypadku warto wykorzystać kolorowe, tekstylne podkładki pod talerze lub kontrastowy bieżnik. Ciekawym rozwiązaniem jest także obrus w delikatną kratę, np. niebieską lub jasnozieloną. Co jeszcze powinno znaleźć się na stole? W koszyczku, wykonanym z materiału dopasowanego do reszty wystroju, możemy położyć chleb lub wielkanocne jajka. Nie zapomnijmy także o serwetach dla gości — obowiązkowo złożonych w fantazyjny sposób lub przewiązanych delikatną wstążeczką.

Odmienione krzesła i poszukiwanie kolorów
Aby stół nabrał jeszcze bardziej świątecznego charakteru, poświęćmy trochę uwagi także krzesłom. Na te kilka dni odmienią je nie do poznania np. specjalne sukienki lub siedziska. Wszystko oczywiście dobrane odpowiednio do charakteru i kolorystyki całej aranżacji.
Wyjątkowo odziane krzesła już dawno przestały być przywilejem jedynie państwa młodych podczas wesela. Coraz częściej stają się ozdobą uświetniającą uroczystości i spotkania także przy innych okazjach.
Osoby poszukujące oryginalniejszych rozwiązań, niechętne tradycyjnym wielkanocnym kolorom, mogą wybrać np. barwy ziemi — beże i brązy. Aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt ciemne, pamiętajmy o jasnych dodatkach. Charakter takiej aranżacji podkreślą naturalne elementy, np. przewiązane rafią serwetki czy drewniane ozdoby. Całość idealnie uzupełnią słoneczne żonkile i zieleń tradycyjnych elementów — młodego owsa czy rzeżuchy.
Niezależnie od założeń, jakie przyjmiemy, strojąc wielkanocne wnętrze, w naszym domu nie powinno zabraknąć żywych wiosennych kwiatów. Wyjątkowy klimat podkreślą także barwne świece — niekonieczne w tradycyjnych kształtach i monotonnej bieli.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB