Domy z tożsamością, czyli lellówka

2010-10-06 11:27:53 (ost. akt: 2010-10-06 11:57:12)

Decydując się na budowę domu warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie — czy ma być to dom, w którym chcemy spędzić resztę życia? Jeżeli tak, to trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na projekt, który nie może być dziełem przypadku.

Domy tradycyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Domy tradycyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Autor zdjęcia: Archiwum

Szukając ciekawych projektów warto przyjrzeć się tym, które nawiązują do bogatej tradycji architektonicznej naszego regionu. Tożsamość i bezapelacyjne piękno mazurskich domów zachwyca dziś coraz więcej osób, które w takim właśnie domu chcą zamieszkać. Nie można stworzyć domu typowego, każdy jest przecież inny, dostosowany do miejsca, w którym ma powstać.

Dobry plan wytępi „gargamele“
Projekt domu nie może być przypadkowy. Jeśli mamy w planach budowę naszego wymarzonego domu, nie warto korzystać z katalogów gotowych projektów, które mogą nie mieć odpowiedniego charakteru i nie pasować do miejsca. Dom jest ważną inwestycją na długie lata, a nawet na całe życie. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że pewnego rodzaju materiały nie zawsze pasują do określonego typu i rodzaju domu. Zamiana materiału na inny, porównywalny, często powoduje zmianę całej architektury projektu. Ponadto, projekt typowy powstaje „dla nikogo“, nie uwzględnia potrzeb konkretnych ludzi, którzy będą w takim domu mieszkać.
— Ze zgrozą patrzę, jak niektórzy przy budowie domu korzystają z wielu projektów, wybierając fragment jednego, potem fragment innego — mówi olsztyński architekt Tomasz Lella. — Powstają w ten sposób „gargamele“, architektoniczne potworki, których niestety w naszej okolicy jest całkiem sporo — dodaje.
Przeciwdziałać temu może ściśle określony plan miejscowy, który pomoże opanować chaos, budować harmonię okolicy poprzez domy zgodne z tradycją i z naturą. — Zaprojektowałem kiedyś dom, który przyjaciele i inwestorzy nazwali „lellówką“ — wspomina Tomasz Lella. — Z roku na rok pojawiało się coraz więcej osób, które chciały w takim domu zamieszkać oraz osób zainspirowanych projektem, w rezultacie do dzisiaj takich domów powstało już wiele. Są one rozpoznawalne.
Lellówka jest charakterystycznym domem w kształcie litery L, wybudowanym z naturalnych materiałów: czerwonej ręcznie robionej cegły, ceramicznej dachówki holenderki, polnego łupanego kamienia. Porastająca jego mury winorośl dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Dom wydaje się stary, a jednocześnie piękny w swej prostocie — dom dla zwykłych ludzi. — Budowa tego pierwszego domu obudziła we mnie chęć kontynuowania tradycyjnej architektury, dawnych wzorców regionu — mówi Tomasz Lella. — Moją ideą stało się określenie tożsamości architektury Warmii i Mazur.
 
Najbardziej cenione są proste rozwiązania
Dom w kształcie litery L jest przyjazny i ekonomiczny, dostępny dla większości inwestorów, którzy zamierzają się budować. To idealne miejsce dla rodzin. Jest w nim miejsce dla czterech osób: pokoje dla dzieci, gabinet lub biblioteka, jadalnia, kuchnia, pokój dzienny i spiżarnia. Układ pomieszczeń jest prosty i zdefiniowany. Całość mieści się w rozsądnym metrażu 148 mkw.
Koszt wybudowania tego typu domu jest uzależniony od stanu wykończenia, jednak nie odbiega od rynkowych cen domów o podobnym metrażu. Domy, choć z wyglądu tradycyjne, na życzenie klienta mogą zawierać w sobie wszelkie nowoczesne rozwiązania: klimatyzację, ogrzewanie z pompy ciepła, baterie słoneczne, inteligentny system zarządzania domem, salony kąpielowe z jacuzzi. Komu to nie wystarczy, może sobie zamontować także oświetlenie strefowe na czujniki, odkurzacz centralny, czy ogród z automatycznym systemem nawadniania, elektrycznie otwieraną bramą wjazdową i garażową, kompatybilne z pilotem samochodowym.
— Nowoczesne rozwiązania ułatwiają życie, zapewniają pełen komfort, wygodę i dużą satysfakcję — mówi Tomasz Lella. — Jednak z obserwacji wiem, że wielu mieszkańców lellówek wybiera najprostsze rozwiązania.
 
Dom skrojony na miarę potrzeb
Domy tradycyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wraz ze zmianą mentalności ludzi, którzy coraz częściej uciekają z zatłoczonych miast do cichych, otoczonych zielenią miejsc. Osiedlają się w miejscowościach podmiejskich, w pobliżu wody i tam budują swoje domy. Idealny dom powstaje w wyniku połączenia dobrego projektu i odpowiedniego miejsca na budowę domu. — Najlepszy dom dla nas powstanie tylko i wyłącznie po dokładnym dostosowaniu poszczególnych elementów do naszych potrzeb i możliwości — podkreśla Tomasz Lella. — Tak jak w przypadku ubrania, dom musi być skrojony na miarę, a nie na wyrost.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB