Z prefabrykatami wybudujesz dom w kilka miesięcy

2014-05-08 14:52:17 (ost. akt: 2014-05-08 14:53:44)

Budowa domu może trwać aż kilka lat albo tylko kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak się do niej przygotujemy, jakimi dysponujemy finansami i czy możemy poświęcić się nadzorowaniu prac osobiście, czy trzeba będzie komuś to zadanie zlecić. Doskonałym rozwiązaniem, które znacznie skraca drogę do własnego domu z ogródkiem, jest budownictwo prefabrykowane.

Z prefabrykatami wybudujesz dom w kilka miesięcy

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Technologia budowania z prefabrykatów, dzięki zastosowaniu lekkiej i drewnianej konstrukcji pozwala na postawienie domu nawet na niekorzystnym podłożu.
Kolejnym istotnym aspektem branym często pod uwagę podczas wyboru technologii budowy jest też czas potrzebny do postawienia całej konstrukcji. Możliwość wybudowania domu w ciągu zaledwie kilku miesięcy przyciąga wielu inwestorów. Na plac budowy dostarczane są gotowe elementy, które są wcześniej przygotowywane w hali produkcyjnej, a następnie łączone niczym klocki w jedną całość. Stosując technologię prefabrykowaną podczas budowy, już po 4-6 tygodniach od rozpoczęcia prac zostaje osiągnięty stan surowy zamknięty, a po 2-3 miesiącach w stan deweloperski.

Prefabrykaty
z różnych materiałów
Wybierając budownictwo prefabrykowane, mamy równie szerokie możliwości odnośnie wyboru materiałów, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Mogą to być cegły, beton lub drewno. Co wybrać?
Wszystko jest jak najlepszej jakości, dlatego wybierając konkretny materiał kierujmy się własnymi upodobaniami i indywidualną estetyką. Producenci prefabrykatów zadbają natomiast o wysoką jakość, wytrzymałość i odporność wybranych produktów. Większość firm udziela na swoje produkty gwarancji, często nawet kilkudziesięcioletniej. Dzięki temu możemy być pewni, że choć budowa domu wygląda jak układanie dużych klocków, w rzeczywistości budynek będzie stabilny i bezpieczny dla jego mieszkańców.

Pewna i stabilna więźba dachowa
Prefabrykaty są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy szybko postawić jeden z najtrudniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, czyli więźbę dachową. Ten swoisty szkielet dachu musi być wykonany przez profesjonalnego fachowca. Każde, nawet najdrobniejsze uchybienie czy niedociągnięcie może w przyszłości skutkować poważnymi uszkodzeniami, które będą zagrażać nie tylko stabilności dachu, ale też całego budynku.
Problemu nie będzie, jeśli zdecydujemy się na prefabrykowaną więźbę dachową. Wystarczy, że wybranej firmie, zajmującej się produkcją prefabrykatów dostarczymy szczegółowy projekt dachu. Gotowe elementy więźby dachowej przyjadą bezpośrednio na budowę — będą idealnie wymierzone, dopasowane, a także zaimpregnowane. W ten sposób wykonanie więźby dachowej potrwa dużo krócej, a co za tym idzie — krótsza będzie też droga do wykończenia całego budynku i zamieszkania.

Niekoniecznie z gotowego projektu

Niezwykle ważnym aspektem budowy domu są nie tylko dobre parametry cieplne oraz wysoka funkcjonalność, ale również elegancki oraz estetyczny wygląd. Zwolennicy tradycyjnego budownictwa często argumentują swój wybór możliwością stworzenia indywidualnego projektu architektonicznego, który według niektórych może być niemożliwy do osiągnięcia w przypadku budowy z prefabrykatów.
Tymczasem fakt, że budownictwo prefabrykowane opiera się na budowaniu z gotowych elementów nie oznacza wcale konieczności ograniczenia pomysłowości projektantów. Oczywiście do wyboru są gotowe projekty, ale każdy z nich można dostosować do indywidualnych preferencji inwestora. Bez problemu można też stworzyć projekt od podstaw, zgodnie z sugestiami i założeniami przyszłych mieszkańców budynku.
Co więcej, z gotowych projektów korzystają też inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu metodami tradycyjnymi, bez korzystania z prefabrykatów. Tak więc prawdopodobieństwo, że dom nie będzie unikalny jest takie samo w przypadku budownictwa tradycyjnego i prefabrykowanego.

Szybciej nie oznacza drożej
Wiemy już, że budowanie z prefabrykatów jest dużo szybsze, ale czy się opłaca? Owszem, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że wielu producentów prefabrykatów ma podpisane umowy ze składami materiałów budowlanych. A co za tym idzie — mogą kupować dużo lepszej jakości produkty w korzystnej cenie. Jeśli dodamy do tego koszt wykonawstwa, może się okazać, że koszt prefabrykatów jest zbliżony do kosztu dobrej jakości materiałów.
Weźmy teraz pod uwagę, że dom z gotowych elementów buduje się dużo szybciej niż z tradycyjnych materiałów. Ekipa budowlana pracuje więc dużo krócej. Wybierając technologię prefabrykatów oszczędzimy więc nie tylko czas, ale też pieniądze. Środki, które przeznaczylibyśmy na wynagrodzenie pracującej przez wiele miesięcy ekipy budowlanej możemy więc od razu przeznaczyć np. na wykończenie wnętrza czy aranżację terenu wokół domu. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB